Czarownik Iwanow

Okładka książki Czarownik Iwanow Andrzej Pilipiuk
Okładka książki Czarownik Iwanow
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Oblicza Wędrowycza (tom 2) fantasy, science fiction
Oblicza Wędrowycza (tom 2)
Fabryka Słów
2002-01-01
2002-01-01
Jakub Wędrowycz czarownik Iwanow

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Okładka książki Strasznie mi się podobasz Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Magdalena Kozak, Marcin Mortka, Andrzej Pilipiuk, Adam Przechrzta
Strasznie mi s... Rafał Dębski, Dariu...
Okładka książki Demony Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Maciej Jurewicz, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar, Eva Snihur, Rafał A. Ziemkiewicz
Demony Eugeniusz Dębski, J...
Okładka książki Bajki dla dorosłych Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Wojciech Świdziniewski, Robert J. Szmidt
Bajki dla doro... Ewa Białołęcka, Eug...

Audiobook
7 z nostalgii dla tych pól, łąk i lasów...
Przy okazji małe dementi w odpowiedzi na zarzuty:
1. Nieprawdą jest, jakoby recenzent stracił uzębienie w skutek nadmiernego spożycia bimbru. Trunek , który spożywam jest pędzony na winogronach i mimo niepokojącego zabarwienia jest zdrowy i pożywny.
2. Niestety prawdą jest, że w młodości straszyliśmy staruszki i dzieciaki na okolicznych cmentarzach. Musiałem trafić na pana Autora i dlatego pisze co pisze.
3. Jakuba nie pamiętam, pijałem wtedy ino oranżadę z zamojskiego WWG PSS. On musiał pijać z moim dziadkiem, stąd pomówienia.

Audiobook
7 z nostalgii dla tych pól, łąk i lasów...
Przy okazji małe dementi w odpowiedzi na zarzuty:
2. Niestety prawdą jest, że w młodości straszyliśmy staruszki i dzieciaki...

Drugi tom kontynuuje prześmiewczą passę Wedrowycza jako cywilnego egzorcysty. Dużo śmiechu, rubasznego humoru i naszej ulubionej słowiańskiej głupkowatej narracji.

Tutaj większość książki zajęło opowiadanie o Czarowniku Iwanowie, które nieco mnie znużyło pod koniec. Zbyt przeciągnięte jak dla mnie, dlatego też ocena 7. Niedługo pewnie zabiorę się za 3 tom, ale na razie muszę zrobić przerwę. Wędrowycz w zbyt dużej ilości jest jednak niewskazany :)

Uwaga — zdradzam całą fabułę książki:

Było dwóch wrogów. I na końcu jeden drugiego zabił. Koniec.

Naprawdę — cała energia Pilipiuka idzie w worldbuilding. Który może nawet komuś się spodobać. Ale jeśli oczekujesz jakiejkolwiek fabuły — nie znajdziesz jej.

Uwaga — zdradzam całą fabułę książki:

Było dwóch wrogów. I na końcu jeden drugiego zabił. Koniec.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opowiadanka takie sobie. Główne danie w postaci Iwanowa - cóż finał jest tak nieposkładany i bezsensowny, że opadła mi szczęka. Słabe. Humor żenujący,

W formie audiobooka robi robotę. Zaskakująco dobrze się bawiłam, zaskakująco bo pamiętam, że pierwsza część mnie mocno zniesmaczyła. Oczywiście to wciąż jest kontrowersyjny humor i jeszcze bardziej kontrowersyjny autor.

OK, lepsze od Kronik jak dla mnie. Może Pilipiukowi lepiej wychodzą dłuższe formy, niż jednostrzałowe opowiadania, nie wiem, mi odpowiada.
Czytałem recenzje książki - niektórzy narzekali, że brak polotu, że tanizna fabularna, może, kwestia gustu.
Czarownik to prequel do Kronik tak btw.
Prócz "powieści" o czarowniku, mamy kilka krótkich opowiadanek. "Kocioł" to taki typowy przykład humoru - Wędrowycz robi w piekle rozróbę. Reszta opowiadań - nawet już nie pamiętam o czym to było, a skończyłem słuchać dziś. Wiem tyle, że w jednym Jakub strzela z nitrogliceryny do chyba gniazda gołębi?

DLa mnie siódemeczka.

Mi tam spodobał się worldbuilding w dłuższej formie, miła odmiana od króciutkich opowiadań z których w sumie to nic nie wynika....

Wyzwanie wrześniowe - książka o wsi.

Ach ten Jakub! Wiele można o nim powiedzieć, że nie wygląda, nie mówi cenzuralnie, pachnie, że lepiej nie gadać, że pijus, że bimbrownik, ale nie to, że jest postacią letnią, czy nijaką. Wzbudza emocje i albo się go uwielbia, albo nienawidzi. Za jego poglądy, sposób bycia i życia, za pomysły i złote myśli.
Ja go darzę wielką sympatią, mimo chamstwa, buractwa i wieśniakowatości. Bo ten moczymorda - pogromca wampirów, to w sumie dobry człowiek. Sprytny jak mało kto, ze specyficznym kodeksem honorowym. I uwielbiam cały ten stek bzdur i bzdurek, absurdów i głupotek, który ze sobą przynosi. Bawi mnie to, czytam z przyjemnością dla rozrywki.

W tym tomie trzymałam za Jakuba kciuki, żeby go przypadkiem czarownik Iwanow w głównym opowiadaniu nie dopadł. Trochę się ta część ślimaczyła, ale co tam. Za to pozostałe cztery dodatkowe opowiastki - krótkie epizody z życia Jakuba, to już ekstraklasa.
Czytałam 10 lat temu, teraz wysłuchałam. I bawiło mnie bardziej. Znamy się z Jakubem, lubimy. Niby wiem, czego się po nim spodziewać, ale i tak mnie zaskakuje. Superbohater Wędrowycz.

Wyzwanie wrześniowe - książka o wsi.

Ja go darzę wielką sympatią,...

Im bardzien poznaję świat Wędrowycza, tym bardziej przekonuję się, że autor najlepszą rozrywkę jest w stanie zapewnić w krótkich formach. Świetne opowiadania na początku i na końcu, jednak pomiędzy nimi bywało bardzo różnie.

Podobnie jak poprzedni tom, nadaje się dla relaksu.

Podobnie jak poprzedni tom, nadaje się dla relaksu.

Kolejny tom, z kolejnymi przezabawnych opowiadaniami. Boki zrywałem.

Kolejny tom, z kolejnymi przezabawnych opowiadaniami. Boki zrywałem.

• Audiobooki