Mitologia japońska

Okładka książki Mitologia japońska
Agnieszka Kozyra Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkolne PWN Seria: Seria mityczna historia
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Seria mityczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Szkolne PWN
Data wydania:
2011-10-19
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-19
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326210020
Tagi:
Japonia mity mitologia sintoizm buddyzm bogowie Japonii
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Japonia w perspektywie transkulturalnej Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Ocena 5,0
Japonia w pers... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki W poszukiwaniu tożsamości kulturowej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Ocena 7,0
W poszukiwaniu... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki Religie w kulturze popularnej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Ocena 6,8
Religie w kult... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki Tradycja w kulturze popularnej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Ocena 5,0
Tradycja w kul... Iwona Kordzińska-Na...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
79 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
265
191

Na półkach: , ,

Dobre wprowadzenie do mitologii japońskiej - od bóstw, po istoty nadprzyrodzone, aż po świątynie, a to wszystko podane z ogromem uzupełniających ciekawostek, których ilość i objętość jest tak przytłaczająca, że stanowią większość tej pozycji. Tylko, mimo wszystko, dobrze rozplanowana treść oraz fenomenalne wydanie pełne ilustracji trzyma to wszystko w ryzach.

Same mity i ludowe historie bywają ciekawe, choć często są wtórne i niezbyt kreatywne ze współczesnej perspektywy. Książka również wypełniona jest odniesieniami do kultury popularnej oraz literatury z Japonii. Moim zdaniem odrobinę za mocno i większą przyjemność miałem samemu łączyć znane tropy mangowe i filmowe z mitologią - nawiązań religijnych i mitologicznych w kulturze masowej jest, jak się okazuje, ogrom. Chociażby dlatego (oraz świetnego wydania) czasem warto przemęczyć się z tą udaną pozycją.

PS Nazewnictwo postaci i bóstw jest koszmarne, z zachodniej perspektywy spamiętać be będą wstanie tylko najwięksi pasjonaci. Nie łudzić się, że ktoś zabłyśnie po kilku tygodniach od lektury czymś więcej niż najważniejszymi nazwami i pojęciami.

Dobre wprowadzenie do mitologii japońskiej - od bóstw, po istoty nadprzyrodzone, aż po świątynie, a to wszystko podane z ogromem uzupełniających ciekawostek, których ilość i objętość jest tak przytłaczająca, że stanowią większość tej pozycji. Tylko, mimo wszystko, dobrze rozplanowana treść oraz fenomenalne wydanie pełne ilustracji trzyma to wszystko w ryzach.

Same mity i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
60
13

Na półkach:

Super, miałem okazję ja przeczytać od znajomego i od tej pory zawsze nawiedza mnie ta sama myśl- musisz ją kupić! Jest to jedna z licznych pozycji książkowych do zakupienia...

Super, miałem okazję ja przeczytać od znajomego i od tej pory zawsze nawiedza mnie ta sama myśl- musisz ją kupić! Jest to jedna z licznych pozycji książkowych do zakupienia...

Pokaż mimo to

avatar
429
25

Na półkach: , , , ,

Mitologia japońska to druga książka, która miała na celu wzbogacić moją wiedzę o kulturze Japonii i częściowo tak się stało, lecz wydaje mi się, że dużo lepszym i ciekawszym źródłem jest książka Jolanty Tubielewicz. Książka jest napisana w sposób monotonny i porównując ją z książką wydawnictwa Artystyczno – Filmowego jest mniej szczegółowa(zwłaszcza jeśli chodzi o kosmogonię i pierwsze bòstwa) . Autorka bardzo dużo piszę o filmach anime w kontekście mitologii według mnie jest to zbędna informacja stąd moja niska ocena tej książki.

Mitologia japońska to druga książka, która miała na celu wzbogacić moją wiedzę o kulturze Japonii i częściowo tak się stało, lecz wydaje mi się, że dużo lepszym i ciekawszym źródłem jest książka Jolanty Tubielewicz. Książka jest napisana w sposób monotonny i porównując ją z książką wydawnictwa Artystyczno – Filmowego jest mniej szczegółowa(zwłaszcza jeśli chodzi o...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
90
23

Na półkach: ,

Bardzo dobra, fachowo opracowana i wciągająca pozycja, dzięki której można poznać wszystkie najważniejsze mity rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Chyba najlepsza pozycja tego typu na polskim rynku

Bardzo dobra, fachowo opracowana i wciągająca pozycja, dzięki której można poznać wszystkie najważniejsze mity rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Chyba najlepsza pozycja tego typu na polskim rynku

Pokaż mimo to

avatar
1047
27

Na półkach: , , ,

"Mitologia japońska" Agnieszki Kozyry to jedna z najbardziej przeze mnie poszukiwanych książek w 2013 roku. W końcu udało mi się ją dopaść w jednej z krakowskich księgarni. Muszę przyznać, że to jedna z tych książek, których zakupów nigdy nie pożałowałam. Książka ma wydanie albumowe, ale zdecydowanie jej wartość merytoryczna stoi na wysokim poziomie. Wierzenia Japonii zostały w niej przedstawione w sposób niezwykle przystępny i klarowny. To książka po prostu dla każdego bez względu na wiek i poziom wiedzy o kulturze japońskiej. Układ tematyczny jest bardzo przystępny i logiczny: najpierw wprowadzenie do samej tematyki mitologii japońskiej, następnie przegląd najważniejszych bóstw, potem otrzymujemy katalog duchów i demonów, a na końcu charakterystykę najważniejszych miejsc sakralnych Japonii. Dzięki temu książkę można czytać "na wyrywki", łatwo można odszukać interesujące nas bóstwo czy demona. Do tego autorka nie ograniczyła się jedynie do przedstawienia samych mitów związanych z bóstwami czy demonami, ale ukazała szerszy kontekst kulturowy tych postaci (ukazując m.in. wpływ mitów na późniejszą literaturę, mangę, anime, czy kinematografię). Na uwagę zasługuje również różnorodna szata graficzna, duża ilość rycin i zdjęć, które mają wizualnie przybliżyć czytelnikowi treść książki. Muszę przyznać bez bicia, że to jedna z moich ulubionych wydań mitologii. Książką jestem niemalże zachwycona. Największy minus? Szkoda, że mitologia japońska była dla mnie tak "krótka", bo spod pióra pani Agnieszki Kozyry bardzo chętnie zobaczyłabym wielotomowe dzieło dotyczące m.in. demonologii i legend japońskich.

"Mitologia japońska" Agnieszki Kozyry to jedna z najbardziej przeze mnie poszukiwanych książek w 2013 roku. W końcu udało mi się ją dopaść w jednej z krakowskich księgarni. Muszę przyznać, że to jedna z tych książek, których zakupów nigdy nie pożałowałam. Książka ma wydanie albumowe, ale zdecydowanie jej wartość merytoryczna stoi na wysokim poziomie. Wierzenia Japonii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1133
86

Na półkach: ,

Jakże ja na tą książkę czekałam!
"Mitologia Japońska" została wydana w formie albumowej, w twardej okładce, z pięknymi zdjęciami i mnóstwem materiału zgromadzonego w jednym miejscu. W odróżnieniu od "Mitologii..." Jolanty Tubielewicz, autorka tej pozycji omawia skomplikowane mity japońskie czerpiąc z różnych źródeł - nie z jednego w jednej wybranej wersji - zarówno z "Kojiki" (czyli "Księgi dawnych wydarzeń"), jak i "Nihongi" (zwanej również "Nihonshoki" tj. "Kronika Japonii") - dwóch najważniejszych kronik japońskich. Agnieszka Kozyra nie skupiła się tylko, jak jej poprzedniczka, na przedstawieniu tylko jednej wersji mitów. Dzięki temu w książce otrzymujemy możliwie jak najobszerniejsze informacje dotyczące prezentowanych postaci i wydarzeń.
Czterdzieści pierwszych stron "Mitologii japońskiej" to wprowadzenie czytelnika w świat mitów japońskich, krótkie objaśnienie religii wyznawanych przez Japończyków: sintozimu oraz buddyzmu. Wszystko po to by czytający "Mitologię.." lepiej rozumiał złożoność japońskiej religii oraz to, jak ważną rolę odgrywała (i nadal odgrywa) ona w życiu Japończyków, którzy być może sami sobie z tego nie zdają obecnie sprawy.

Uważam, że pani Kozyra dobrze zaplanowała i podzieliła swoją książkę na rozdziały i podrozdziały, które ładnie systematyzują informacje na temat japońskich wierzeń. Wszystkie wiadomości przedstawione są w uporządkowany sposób, dzięki czemu przy tej mnogości mitów, bóstw, demonów i innych nadprzyrodzonych istot, od których roi się w japońskiej mitologii, nie panuje tu chaos. Po za tym łatwo jest odnaleźć interesujący nas fragment lub przypomnieć sobie jakąś wcześniej przeczytaną informację. Na końcu prezentowanej książki znajduje się cudowna bibliografia (moje pożądanie książkowe wzrasta ilekroć tam zajrzę :P), a także indeks osób i postaci historycznych, który pomaga szybko znaleźć interesujący nas temat.
I tak po wprowadzeniu, autorka opowiada nam w pierwszej kolejności, jak na mitologię przystało, o japońskich mitach kosmologicznych oraz mitach o boskim pochodzeniu japońskich cesarzy.
Następnie prezentuje legendarnych władców Japonii - Jimmu, Suinin, Yamatotakeru, Jingū, Nintoku, Yūryaku, by przejść do omówienia najważniejszych bóstw mitologicznych i postaci mitologicznych, zarówno z kręgu tradycji sintoistycznej, jak i buddyjskiej.
Omówienie mitologii japońskiej nie było by pełne bez przedstawienia istot magicznych (duchów, demonów, magicznych zwierząt) oraz przynajmniej niektórych ważnych obiektów sakralnych, co profesor Agnieszka Kozyra w niniejszej książce czyni.
Wszystko podane jest w sposób prosty, przejrzysty, a wplecione co jakiś czas ciekawostki, anegdoty, podania ludowe okraszone zdjęciami i rysunkami, sprawiają, że lektura "Mitologii japońskiej" jest bardzo ciekawą przygodą. Bardzo podoba mi się fakt, że autorka nie poprzestała na przybliżeniu czytelnikowi dawnych wierzeń, lecz pokazała nawiązania do nich współczesnej kultury japońskiej. Bardzo interesujące!

Na blogu: http://zapiskispodpoduszki.blogspot.no/2013/10/mitologia-japonska.html

Jakże ja na tą książkę czekałam!
"Mitologia Japońska" została wydana w formie albumowej, w twardej okładce, z pięknymi zdjęciami i mnóstwem materiału zgromadzonego w jednym miejscu. W odróżnieniu od "Mitologii..." Jolanty Tubielewicz, autorka tej pozycji omawia skomplikowane mity japońskie czerpiąc z różnych źródeł - nie z jednego w jednej wybranej wersji - zarówno z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3247
38

Na półkach: , , , ,

Jedyna taka książka na polskim ryku. Wreszcie znalazłam szczegółowy i wiarygodny opis wszystkich warzniejszych wierzeń japońskich, Agnieszka Kozyra wprowadza nas w świat bogów, duchów i youkai. Bardzo spodobało mi się umieszczanie w książce informacji o roli stworzeń z wierzeń w popkulturze. Pozycja jak najbardziej godna polecenia!

Jedyna taka książka na polskim ryku. Wreszcie znalazłam szczegółowy i wiarygodny opis wszystkich warzniejszych wierzeń japońskich, Agnieszka Kozyra wprowadza nas w świat bogów, duchów i youkai. Bardzo spodobało mi się umieszczanie w książce informacji o roli stworzeń z wierzeń w popkulturze. Pozycja jak najbardziej godna polecenia!

Pokaż mimo to

avatar
394
12

Na półkach: ,

Przystępnie napisana, z mnóstwem ilustracji, odwołań, anegdot, ciekawostek. Warto mieć na półce.

Przystępnie napisana, z mnóstwem ilustracji, odwołań, anegdot, ciekawostek. Warto mieć na półce.

Pokaż mimo to

avatar
1475
1470

Na półkach: ,

Nie sądziłam, że uda mi się tego dokonać, ale jednak.
Niewątpliwie jest to książka znacznie bardziej szczegółowa niż stareńka "Mitologia Japonii" Tubielewicz i chociażby z tego powodu warto ją przejrzeć. Poza obowiązkowymi mitami kosmogonicznymi i związanymi z japońskim rodem cesarskim (uwaga: znacznie przystępniejsze od Kotańskiego, jednak mocno okrojone) sporo tu mitów dotyczących bogów z panteonów shintoistycznego i buddyjskiego, podań ludowych i opowieści niesamowitych (uwaga: czytelnicy Marcina Tatrczuka nie znajdą tu nic nowego), a ta rzetelna wiedza została uporządkowana z podziwu godną przejrzystością.
Aby całość nie była nużąca, tekst przeplatają fokusy, ciekawostki, ilustracje, cytaty i szersze objaśnienia, co przy objętości materiału i rozpiętości zagadnienia rzeczywiście spełnia swoje zadanie.

Nie sądziłam, że uda mi się tego dokonać, ale jednak.
Niewątpliwie jest to książka znacznie bardziej szczegółowa niż stareńka "Mitologia Japonii" Tubielewicz i chociażby z tego powodu warto ją przejrzeć. Poza obowiązkowymi mitami kosmogonicznymi i związanymi z japońskim rodem cesarskim (uwaga: znacznie przystępniejsze od Kotańskiego, jednak mocno okrojone) sporo tu mitów...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mitologia japońska


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd