Okładka książki Mitologia japońska. Opowieści o bogach i herosach, konteksty kulturowe, historia i współczesność Agnieszka Kozyra
Agnieszka Kozyra Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkolne PWN Seria: Seria mityczna historia
historia
Seria mityczna
Wydawnictwo Szkolne PWN
2011-10-19
2011-10-19
Japonia mity mitologia sintoizm buddyzm bogowie Japonii

Okładka książki Japonia w perspektywie transkulturalnej Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Japonia w pers... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki W poszukiwaniu tożsamości kulturowej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
W poszukiwaniu... Iwona Kordzińska-Na...

Są tu jacyś czytelnicy szczególnie zainteresowani Japonią lub mitami z tamtego rejonu?🤔 Jeśli tak to #mitologiajapońska to książka, obok której nie możecie przejść obojętnie. A co kryje się pod tą kolorową okładką?

Może zaczniemy od tego - czego w niej nie znajdziemy? Chociaż chyba na próżno szukać zagadnienia, którego autorka nie omówiła.

#agnieszkakozyra zaczyna od źródeł mitologii japońskiej, od wierzeń, aby dalej przejść do folkloru. Co ciekawe, nie zabrakło w tym kompendium miejsca na historię Japonii (chociaż w skrócie) i na przybliżenie sylwetek legendarnych władców tego kraju. Przyznaję, że nie spodziewałam się czegoś takiego w książce o mitologii, więc jest to bardzo na plus.

Później przechodzimy już do najważniejszych bóstw i istot nadprzyrodzonych. Kozyra prezentuje tutaj bóstwa, które „rządziły” na dworze, ale pokazuje również ich rozwój w oparciu o wierzenia cywilnej ludności. Jeśli zaś chodzi o magiczne stworzenia, duchy czy demony to autorka przedstawia konkretne przykłady, historię danej istoty. Ale co najważniejsze! Każdą z nich omówiła w kontekście popkultury! 💕 Przyznaję było to coś, co interesowało mnie najbardziej odkąd zobaczyłam spis treści. I nie zawiodłam się! Co więcej, znalazłam kilka filmowych pozycji, które koniecznie muszę zobaczyć po lekturze tej książki.

PWN to wydawnictwo naukowe, ale nie musicie się obawiać, że język będzie za trudny, bo publikację Kozyry czyta się fantastycznie.

Powiedzmy sobie szczerze, nie jest to pozycja, którą połknie się „na raz” (chociaż może znajdą się śmiałkowie),ale będzie do niej powracać kilkukrotnie, aby sprawdzić dane zagadnienie. Część nazw, czy legend na pewno wróci do was przy okazji czytania jakiejś książki fantasy, czy oglądania anime☺️

Co ciekawe na początku są nawet wskazówki jak wymawiać poszczególne znaki, a uzupełnieniem genialnej publikacji są liczne ciekawostki, które są specjalnie odznaczone oraz zdjęcia i ilustracje. Bez wątpienia urozmaica to lekturę, ale co do tych drugich to czułam lekki niedosyt.

#agnieszkakozyra zaczyna od...

"Mitologia japońska" to potężna dawka wiedzy, która może zaciekawić zarówno osoby, które interesują się tym tematem, jak i te, które dopiero zaczynają się z nim zapoznawać.
Całość podana jest w łatwo przyswajalny sposób, dzięki czemu nawet młodsze osoby zainteresowane kulturą i mitologią japońską będą mogły skorzystać z tej pozycji.

Autorka omówiła najważniejsze mity (o powstaniu świata, czy boskim pochodzeniu dynastii cesarskiej),opisała najważniejsze bóstwa japońskie, a także istoty nadprzyrodzone. Tym ostatnim poświęciła też osobny dział, w którym jest sporo informacji o "mitologii popularnej". To tam możemy poczytać różnych duchach, demonach i magicznych zwierzętach, które często przewijają się w anime i mandze.
Ostatni dział został poświęcony wybranym obiektom sakralnym, co może zainteresować osobom lubiącym podróże. Może zachęcić ich do odwiedzenia kilku takich miejsc.
"Mitologia japońska" nie jest książką, którą można przeczytać na raz. Ciekawszym sposobem na jej poznanie może być skakanie po konkretnych, interesujących czytelnika, rozdziałach. (Przyznam, że ja zaczęłam od lisów.)
Niemniej, wiem, że do tej pozycji jeszcze nie raz zajrzę, by odświeżyć sobie informacje o danym bóstwie, czy też istocie magicznej, gdy tylko przeczytam o takiej w powieści, lub zobaczę kolejny film lub horror japoński.
Polecam nie tylko osobom zainteresowanym Japonią, ale każdemu, kto choć raz obejrzał anime, przeczytał mangę, lub obejrzał japoński film.

Autorka omówiła najważniejsze mity (o...

Dobre wprowadzenie do mitologii japońskiej - od bóstw, po istoty nadprzyrodzone, aż po świątynie, a to wszystko podane z ogromem uzupełniających ciekawostek, których ilość i objętość jest tak przytłaczająca, że stanowią większość tej pozycji. Tylko, mimo wszystko, dobrze rozplanowana treść oraz fenomenalne wydanie pełne ilustracji trzyma to wszystko w ryzach.

Same mity i ludowe historie bywają ciekawe, choć często są wtórne i niezbyt kreatywne ze współczesnej perspektywy. Książka również wypełniona jest odniesieniami do kultury popularnej oraz literatury z Japonii. Moim zdaniem odrobinę za mocno i większą przyjemność miałem samemu łączyć znane tropy mangowe i filmowe z mitologią - nawiązań religijnych i mitologicznych w kulturze masowej jest, jak się okazuje, ogrom. Chociażby dlatego (oraz świetnego wydania) czasem warto przemęczyć się z tą udaną pozycją.

PS Nazewnictwo postaci i bóstw jest koszmarne, z zachodniej perspektywy spamiętać be będą wstanie tylko najwięksi pasjonaci. Nie łudzić się, że ktoś zabłyśnie po kilku tygodniach od lektury czymś więcej niż najważniejszymi nazwami i pojęciami.

Same mity i...

Super, miałem okazję ja przeczytać od znajomego i od tej pory zawsze nawiedza mnie ta sama myśl- musisz ją kupić! Jest to jedna z licznych pozycji książkowych do zakupienia...

Mitologia japońska to druga książka, która miała na celu wzbogacić moją wiedzę o kulturze Japonii i częściowo tak się stało, lecz wydaje mi się, że dużo lepszym i ciekawszym źródłem jest książka Jolanty Tubielewicz. Książka jest napisana w sposób monotonny i porównując ją z książką wydawnictwa Artystyczno – Filmowego jest mniej szczegółowa(zwłaszcza jeśli chodzi o kosmogonię i pierwsze bòstwa) . Autorka bardzo dużo piszę o filmach anime w kontekście mitologii według mnie jest to zbędna informacja stąd moja niska ocena tej książki.

"Mitologia japońska" Agnieszki Kozyry to jedna z najbardziej przeze mnie poszukiwanych książek w 2013 roku. W końcu udało mi się ją dopaść w jednej z krakowskich księgarni. Muszę przyznać, że to jedna z tych książek, których zakupów nigdy nie pożałowałam. Książka ma wydanie albumowe, ale zdecydowanie jej wartość merytoryczna stoi na wysokim poziomie. Wierzenia Japonii zostały w niej przedstawione w sposób niezwykle przystępny i klarowny. To książka po prostu dla każdego bez względu na wiek i poziom wiedzy o kulturze japońskiej. Układ tematyczny jest bardzo przystępny i logiczny: najpierw wprowadzenie do samej tematyki mitologii japońskiej, następnie przegląd najważniejszych bóstw, potem otrzymujemy katalog duchów i demonów, a na końcu charakterystykę najważniejszych miejsc sakralnych Japonii. Dzięki temu książkę można czytać "na wyrywki", łatwo można odszukać interesujące nas bóstwo czy demona. Do tego autorka nie ograniczyła się jedynie do przedstawienia samych mitów związanych z bóstwami czy demonami, ale ukazała szerszy kontekst kulturowy tych postaci (ukazując m.in. wpływ mitów na późniejszą literaturę, mangę, anime, czy kinematografię). Na uwagę zasługuje również różnorodna szata graficzna, duża ilość rycin i zdjęć, które mają wizualnie przybliżyć czytelnikowi treść książki. Muszę przyznać bez bicia, że to jedna z moich ulubionych wydań mitologii. Książką jestem niemalże zachwycona. Największy minus? Szkoda, że mitologia japońska była dla mnie tak "krótka", bo spod pióra pani Agnieszki Kozyry bardzo chętnie zobaczyłabym wielotomowe dzieło dotyczące m.in. demonologii i legend japońskich.

Jakże ja na tą książkę czekałam!
"Mitologia Japońska" została wydana w formie albumowej, w twardej okładce, z pięknymi zdjęciami i mnóstwem materiału zgromadzonego w jednym miejscu. W odróżnieniu od "Mitologii..." Jolanty Tubielewicz, autorka tej pozycji omawia skomplikowane mity japońskie czerpiąc z różnych źródeł - nie z jednego w jednej wybranej wersji - zarówno z "Kojiki" (czyli "Księgi dawnych wydarzeń"),jak i "Nihongi" (zwanej również "Nihonshoki" tj. "Kronika Japonii") - dwóch najważniejszych kronik japońskich. Agnieszka Kozyra nie skupiła się tylko, jak jej poprzedniczka, na przedstawieniu tylko jednej wersji mitów. Dzięki temu w książce otrzymujemy możliwie jak najobszerniejsze informacje dotyczące prezentowanych postaci i wydarzeń.
Czterdzieści pierwszych stron "Mitologii japońskiej" to wprowadzenie czytelnika w świat mitów japońskich, krótkie objaśnienie religii wyznawanych przez Japończyków: sintozimu oraz buddyzmu. Wszystko po to by czytający "Mitologię.." lepiej rozumiał złożoność japońskiej religii oraz to, jak ważną rolę odgrywała (i nadal odgrywa) ona w życiu Japończyków, którzy być może sami sobie z tego nie zdają obecnie sprawy.

Uważam, że pani Kozyra dobrze zaplanowała i podzieliła swoją książkę na rozdziały i podrozdziały, które ładnie systematyzują informacje na temat japońskich wierzeń. Wszystkie wiadomości przedstawione są w uporządkowany sposób, dzięki czemu przy tej mnogości mitów, bóstw, demonów i innych nadprzyrodzonych istot, od których roi się w japońskiej mitologii, nie panuje tu chaos. Po za tym łatwo jest odnaleźć interesujący nas fragment lub przypomnieć sobie jakąś wcześniej przeczytaną informację. Na końcu prezentowanej książki znajduje się cudowna bibliografia (moje pożądanie książkowe wzrasta ilekroć tam zajrzę :P),a także indeks osób i postaci historycznych, który pomaga szybko znaleźć interesujący nas temat.
I tak po wprowadzeniu, autorka opowiada nam w pierwszej kolejności, jak na mitologię przystało, o japońskich mitach kosmologicznych oraz mitach o boskim pochodzeniu japońskich cesarzy.
Następnie prezentuje legendarnych władców Japonii - Jimmu, Suinin, Yamatotakeru, Jingū, Nintoku, Yūryaku, by przejść do omówienia najważniejszych bóstw mitologicznych i postaci mitologicznych, zarówno z kręgu tradycji sintoistycznej, jak i buddyjskiej.
Omówienie mitologii japońskiej nie było by pełne bez przedstawienia istot magicznych (duchów, demonów, magicznych zwierząt) oraz przynajmniej niektórych ważnych obiektów sakralnych, co profesor Agnieszka Kozyra w niniejszej książce czyni.
Wszystko podane jest w sposób prosty, przejrzysty, a wplecione co jakiś czas ciekawostki, anegdoty, podania ludowe okraszone zdjęciami i rysunkami, sprawiają, że lektura "Mitologii japońskiej" jest bardzo ciekawą przygodą. Bardzo podoba mi się fakt, że autorka nie poprzestała na przybliżeniu czytelnikowi dawnych wierzeń, lecz pokazała nawiązania do nich współczesnej kultury japońskiej. Bardzo interesujące!

Na blogu: http://zapiskispodpoduszki.blogspot.no/2013/10/mitologia-japonska.html

Jakże ja na tą książkę czekałam!

Jedyna taka książka na polskim ryku. Wreszcie znalazłam szczegółowy i wiarygodny opis wszystkich warzniejszych wierzeń japońskich, Agnieszka Kozyra wprowadza nas w świat bogów, duchów i youkai. Bardzo spodobało mi się umieszczanie w książce informacji o roli stworzeń z wierzeń w popkulturze. Pozycja jak najbardziej godna polecenia!

Bardzo dobra, fachowo opracowana i wciągająca pozycja, dzięki której można poznać wszystkie najważniejsze mity rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Chyba najlepsza pozycja tego typu na polskim rynku

Treść książki rewelacyjna, 10 gwiazdek. Niestety, jakość wydania tragiczna. Kiepska miękka okładka, wyblakłe ilustracje. Cena za takie wydanie, mocno przesadzona.

• Japonia
  • Azja