Kochajmy stare gruchoty

Okładka książki Kochajmy stare gruchoty Aleksander Marian Rostocki
Okładka książki Kochajmy stare gruchoty
Aleksander Marian Rostocki Wydawnictwo: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności motoryzacja
motoryzacja
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
1977-01-01
1977-01-01
anegdoty wspomnienia motoryzacja samochody

Bardzo przyjemnie napisana książka. Jest to raczej subiektywny wybór modeli aut wytwarzanych (niekiedy jedynie w postaci prototypu) w latach 1875-1937, z pojedynczymi wypadami jednak i w odleglejszą przeszłość (modele samochodów z epoki nowożytnej) i w bliską autorowi współczesność (Mikrus z 1958 r.). Każdy opis zawiera szczegółową charakterystykę mechaniczną, punktem wyjścia dla niego jest jednak zawsze zgrabnie opowiedziana anegdota lub ciekawostka, przez co zapada w pamięć nawet osób niezainteresowanych motoryzacją. Odbiór pozycji ułatwia też ładna szata graficzna i zwięzłość poszczególnych opisów, zamykających się w półtorej strony.

Ja sam samochodami zupełnie się nie interesuję, swojego nie mam i kupować nie zamierzam, w zasadzie to jestem nawet przeciwnikiem motoryzacji, a jednak książkę przeczytałem z dużą przyjemnością, a nawet sprawdziłem jakie są inne publikacje autora i być może kiedyś po nie sięgnę.

"Kochajmy stare gruchoty" to bardzo ciekawa i zabawna pozycja. Autor nie przedstawia nam w niej historii motoryzacji ale przytacza szereg, często zabawnych historyjek i anegdot dotyczących samochodów. Przeczytamy tu o pierwszych odnotowanych próbach stworzenia pojazdu - jeszcze w XVII wieku, który nazwano Gorejący wiatr by przez nastepne stulecia dobrnąć do Mikrusa z 1958r. Dowiemy się jaką zmyślną kobietą okazała się zona pana Bentza, skąd wzięła się nazwa do dziś produkowanego Mercedesa czy też jak to było z Rolls-Roycem, w którym w trakcie podróży po kontynencie pękła półośka. Właściciel zadzwonił do Londynu, w ciągu doby przyleciał helikopterem mechanik i naprawił uszkodzenie. Nie doczekawszy się rachunku właściciel, zwrócił się do firmy o jego wystawienie. Jakie było jego zdziwienie, kiedy usłyszał, że musiała nastapic jakaś pomyłka, bo samochody marki Rolls-Royce są niezawodne i nigdy się nie psują. Książeczka jest bogato ilustrowana kolorowymi rycinami Bohdana Wróblewskiego. Polecam wszystkim miłośnikom motoryzacji a także starych samochodów.

Dodaj cytat z książki Kochajmy stare gruchoty