Alfabet zakochanego w Meksyku

Dictionnaire amoureux du Mexique
literatura podróżnicza
Wiktor Dłuski
literatura francuska Meksyk

W Jeanie Claude Carriere zakochałam się po „Alfabecie zakochanego w Indiach”…a nieeee, jeszcze wcześniej, po jego filmach. No ale gdy przeczytałam jego książkę o tym pięknym kraju, pełną zachwytów i uczuć tak ciepłych a opisujących Indie takie jakimi są, pełne sprzeczności i niejednoznaczne, to zapałałam do niego afektem jeszcze większym.

I teraz, przyznam się, gdy w...

Książka merytorycznie bez zarzutu. Dużo informacji o kulturze i historii kraju. Jednak forma krótkich rozdziałów opartych na alfabecie nie do końca mi odpowiadała. Brak fabuły powoduje że czyta się to troszkę jak rozbudowaną o ciekawostki encyklopedię.

1983

Chcę się dowiedziec jak najwięcej o Meksyku. Wyszukuję róznych książek na jego temat. Nie chciałam zaczynać od przewodników, bo one pokazują każdy kraj czy miasto do strony turysty, a ja chce poznać Meksyk 'po ludzku'. Na Warszawskich Targach Ksiązki znalazła "Alfabet Zakochanego w Meksyku" i uznałam, że od tego zacznę moje poznawanie tego kraju. Niestety, idea Carriera...

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej... Książka oczywiście zapada w pamięć, jednak momentami była nudna - przynajmiej dla mnie. Troszkę za dużo historii Meksyku - mimo wszystko polecam ;) Moja wiedza o Aztekach i Majach jest teraz o wiele większa, a spojrzenie na czasy prekolumbijskie - wyraźniejsze ;)

Alfabetyczny przegląd pojęć związanych z Meksykiem. Mnóstwo nawiązań do historii, kultury, zwyczajów i mentalności Meksyku. Interesujące anegdoty, opowieści z ulicy, a także krwawa historia. Książka dla ciekawych świata, zakochanych w klimatach meksykańskich i dla tych, którzy chcą je poznać. Czyta się szybko i wciąga.

Dyskusje

• Meksyk
  • Ameryka Łacińska
  • Podróże
  • Oczekujące
  • Muy bonita Latinoamérica ☀️
  • Podstawa podlotka bibliotecznego.
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Alfabet zakochanego w Meksyku