Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego

Michał Kryspin Pawlikowski Wydawnictwo: Czas biografia, autobiografia, pamiętnik
2011-01-01
1959-01-01
Czas
Kresy Pawlikowski wspomnienia emigracja historia
biografia, autobiografia, pamiętnik
2011-01-01
Kresy Pawlikowski wspomnienia emigracja historia

Nie można tej książki rozpatrywać wyłącznie pod kątem wartości rozrywkowych, ponieważ jest to przede wszystkim niezmiernie cenny zapis historii, obyczajowości i unikatowości Ziem Utraconych. Tadeusz Irteński jest pretekstem do przedstawienia otaczającego go świata, który jest barwny w wyjątkowe postaci. Opisy przyrody, bliskie autorowi z racji zamiłowania do myślictwa, nie...

Wielka szkoda, że książka nie zawiera zdjęć ilustrujących epokę. Byłoby to wielką wartością móc zobaczyć, a nie tylko wyobrażać sobie, choć trzeba przyznać, że autor potrafi bardzo plastycznie, barwnie opisać świat i ludzi.

Niezwykła książka.

Michał Pawlikowski na kilkuset stronach odmalował przepiękny obraz życia ziemiaństwa polskiego na terenie Mińszczyzny oraz ziem ją otaczających. Sam, czując się obywatelem Wielkiego Księstwa Litewskiego, był bardzo do Mińska i swojego dworku w Pućkowie (w powieści - Baćków) przywiazany. Tym większa była jego tęsknota za rajem utraconym w wyniku traktatu...

1982

Wspaniała opowieść o świecie, którego (niestety) już nie ma.

Na półkach: , , , ,

Piękny, szeroki i przestronny był kraj rodzinny Tadeusza Ipohorskiego-Irteńskiego. Kraj ten nazywał się Wielkim Księstwem Litewskim lub Litwą, ludzie, którzy tam mieszkali nazywali się Litwinami (chłopi – Białorusinami), a rzeczy i pojęcia z tym krajem związane – nazywano litewskimi. Terminologia, której używam, może wywołać pewne zamieszanie w umysłach ludzkich lub nawet...

• Kresy
  • Historia
  • Polska i Polacy przed wojną
  • I WŚ i międzywojnie
  • 2020

Michał Kryspin Pawlikowski Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego Zobacz więcej