Scarlett

Okładka książki Scarlett Barbara Baraldi
Okładka książki Scarlett
Barbara Baraldi Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Scarlett (tom 1) fantasy, science fiction
Scarlett (tom 1)
Scarlett
Zielona Sowa
2011-11-04
2011-11-04
miłość tajemnica

Czytając książkę w wieku 17 lat uznałam ją za wspaniałą, 10 lat później już nie do końca.

Fabuła długo się rozkręca. Przez bardzo krótkie rozdziały (w większości od 3-5 stron) ciężko było mi się lepiej zżyć z bohaterami. Mam wrażenie jakbym czytała potok słów niekoniecznie pasujących do siebie. Główna bohaterka jest bardzo irytująca, sama nie wie do końca czego chce. Co chwila kłóci się z Mikaelem, żeby zaraz się z nim pogodzić, żeby zaraz znowu robić mu wyrzuty. Raz kocha go na zabój, żeby zaraz potem go odrzucić, żeby zaraz znowu prosić go o pomoc. Wszystko to dzieje się w tak szybkim tempie że nie ma możliwości "wczucia się" w bohatera i jego emocje. Większość dialogów jest cringowa, albo nie byłam w stanie dalej czytać, albo śmiałam się z ich głupoty.

Jeżeli kogoś interesuje prosta fabuła, bohaterowie zakochani od pierwszego wejrzenia i nastolatkowe problemy to mogę polecić, natomiast jeżeli szukasz czegoś głębszego, z bardziej rozwiniętym światem to nie spodoba Ci się ta książka.

Jest mi trochę przykro, że lata zweryfikowały i okazuje się już nie być taka super, jak przez cały czas o niej myślałam.

Jakoś nie moje klimaty.

Jakoś nie moje klimaty.

Książka opowiada historię dziewczyny o imieniu Scarlett, która z niechęcią przeprowadza się do nowego miasta i zmienia szkołę. Poznaje tam przystojniaka, który jest obiektem westchnień wszystkich dziewczyn w szkole i właściwie każdej napotkanej po drodze też. Z niezrozumiałych przyczyn zakochuje się w bohaterce, która jest przeciętna. Oczywiście bohaterka na początku jest skromna " on jest super, ja nie". Niestety autorka nie umiała mnie przekonać, że taki związek jest prawdziwy. Właściwie po jednym spojrzeniu chłopak bożyszcze wszystkich dziewcząt nie umie się powstrzymać od miłości do przeciętnej dziewczyny. Bohaterka szkołę traktuje jak w sposób lekceważący, a koniec mnie rozczarował. Bardzo nierealistyczny ( i wcale nie chodzi mi o to że to książka z gatunku fantasy).

Dość powolny rozwój wydarzeń. Wkurzający bohaterowie, chwilami bez rozumu. Za mało się dzieje i książka zaczyna nudzić.

1997

Chyba jestem za stara już z racji tego że goszcze tom drugi na swojej półce a nie mam nic więcej do czytanie sięgnę po niego by zabić głód czytania.

“Scarlett” czytało mi się przyjemnie, ale niestety nic poza tym. Nie jest to książka zaskakująca, o nietuzinkowej fabule lub nowatorskiej kreacji bohaterów. Widzimy prościutki, wciąż powtarzany schemat: szkoła średnia, kłótnie z rodzicami, sprzeczki z przyjaciółkami, zakochanie oraz tajemnica. Każdy kolejny rozdział był przewidywalny. Dodatkowym minusem były opisy scen, które miały być z założenia dramatyczne, przesiąknięte złem i niebezpieczeństwem. Miałam wrażenie, że czytam bajkę kilkuletniemu dziecku. Autorce zabrakło fantazji. Niestety.

Cała recenzja: https://znakomita.com/2020/07/28/scarlett-30-2020/

Nie moge powiedziec ze jest to bardzo porywajaca i swierza historia, ale szybko przyjemnie sie ja czyta. Zajela mi raptem dwa wieczory. Na pewno do niej wroce.

Z pozoru całkiem banalna książka, raczej typowo młodzieżowe „love story”. Poruszane są tu tematy szkoły średniej, okresu buntu i pierwszej miłości. Przyjemnie się ją czytało, niestety niezbyt mnie ujęła. Sporo tu elementów fantastycznych, których fanką bym się nie nazwała. Bohaterowie przewidywalni, w pewnych momentach stają się wręcz irytujący i płytcy. Autorka jednak potrafiła opisać niektóre miejsca czy akcje w taki sposób, ze czuło się pewne ciepełko na sercu :) Epilog również mało zadowalający, zdaję sobie jednak sprawę, że książka ma drugą część. Gdyby znalazła się ona kiedyś w moich rękach, możliwe ze przeczytałbym ją z ciekawości, jak dalej rozwinie się akcja. Nie oczekiwałabym jednak czegoś bardziej zaskakującego niż w tomie pierwszym, który oceniam na dość przeciętny.

Zakochałam się w pierwszej i drugiej części od razu, lektura pochłonęła mnie totalnie. Chociaż uważam, że druga część trzyma jeszcze bardziej w napięciu.
Cudowni bohaterowie, ciekawie rozwinięta akcja, tajemnicze wydarzenia - jednym słowem - coś niesamowitego.

Miało być o aniołach, ale niech już będzie.
Scarlett to raczej pusta dziewczyna, niby tam ma jakieś problemy oprócz przystojnych chłopaków, ale kto by się nimi przejmował? Na pewno nie ona. W każdym razie jest też wyjątkowo nieasertywna i nie grzeszy rozumem (myślę, że gdzieś tak połowa akcji byłaby do wyrzucenia, gdyby dziewczyna czasem ruszyła mózgownicą).
Postacie poboczne, jej koledzy ze szkoły… większość dialogów z nimi musiałam po prostu pominąć. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że nie chciałam umrzeć z nudów. Najgorsze są te dwie przyjaciółki (zodiakara i ta beznadziejnie zakochana),które nie mają do Scarlett za grosz zaufania i ciągle kopią ją w tyłek. Z kolei rodzina Scarlett to trzy kartony, z czego matka jest opisywana jako najgorsze zło tego świata.
Jeżeli chodzi o Mikaela, właściwie na początku tylko ładnie wygląda, więc za dużo o nim powiedzieć nie można. Potem, gdy pojawia się częściej, uderza w tony Edwarda Cullena i „nie możemy ze sobą być”. Poza tym chłop nie ma problemu z przetrzymywaniem zwierząt w nieodpowiednich dla nich warunkach (mój czuły punkt). Nie lubię go.
Fabuła zaczyna się w połowie książki i za dobra to ona nie jest. Podobnie jak założenia świata fantasy – niby proste, ale coś mi tam nie podpasowało. Ogółem przez większą część powieści czytamy o wątpliwościach co do chłopaków, ważnych informacji dowiadujemy się z ekspozycyjnych dialogów, a dramaty rozwiązują się mniej więcej po jednym, góra dwóch rozdziałach.
Mimo wszystko, jak się lubi takie nie za dobre książki, to można się nawet pośmiać.

Miało być o aniołach, ale niech już będzie.
Postacie...