Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych

Okładka książki Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych Paweł Czapczyk
Okładka książki Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych
Paweł Czapczyk Wydawnictwo: Edgard flora i fauna
flora i fauna
Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych
Edgard
2011-11-11
2011-11-11
978-83-62482-97-9
Ryby rośliny wodne akwarium woda

Czy marzyliście kiedyś o własnym akwarium? A może Wasze drugie połowy? Pozostaje jeszcze kwestia dzieci, które nałogowo oglądają bajki, co jakiś czas wyłapując nowe marzenia o piesku jak Piorun, kotku jak Garfield czy też pływającej Nemo...Szał na parę minut, ale jednak jakieś normy rybom trzeba zapewnić. Na początku myślimy, cóż w tym trudnego? Kupujemy akwarium, najlepiej małe, to co, że pan sprzedający doradzał większe... Do tego dorzucamy wszystko co potrzebne według tego sprzedającego pana, który niestety nie zawsze ma pojęcie co nam sprzedaje. Nie szkodzi, grunt by nie zabrakło rybek.
Wracając do akwarium. Mamy kupione, stawiamy, zakładamy wpuszczamy rybki. No co? Żyją dzień, dwa, tydzień, za chwilę jedna pływa brzuchem, w dziwnym małym poradniku o tym nie ma ani słowa. Szukamy w internecie, znajdujemy porady fachowców, które niestety różnią się dość znacznie. Kogo posłuchać? Nikogo, zwyczajnie zakupić dobry poradnik!!!!
Wraz z mężem posiadamy w tej chwili akwarium o pojemności 112 litrów. Zaczynaliśmy od akwarium, które miało pojemność 25 litrów. Niestety, prawda jest taka, że mały zbiornik jest trudniejszy w utrzymaniu. Kluczyliśmy, uczyliśmy się na wielu własnych błędach, na różnych poradnikach, aż wreszcie wpadł nam w ręce rewelacyjny poradnik - pigułka wiedzy, doświadczenia i dobrych rad. Mianowicie książka Pawła Czapczyka "Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych". Genialny poradnik, którego nie powinno brakować na regale akwarysty. Pan Paweł Czapczyk jest od 30 lat pasjonatem akwarystyki. Niezwykle doświadczony i mający wiele do powiedzenia, dzieli się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem i praktyką na łamach książek.
"Akwarium" wprowadza nas w świat akwarystyki krok po kroku. Autor przede wszystkim doradza jakie wybrać akwarium, gdzie je umiejscowić w naszym mieszkaniu. Następnie jakie wybrać podłoże, tło czy też dekoracje. Kolejny etap to wybór wody i z czym się ściśle wiąże wybór odpowiedniego filtra. Czym ogrzać zbiornik wodny? Jak kontrolować parametry wody? Co robić, by utrzymać właściwe? Na wszystkie pytania uzyskamy odpowiedź.
Mamy akwarium, piękne, wyposażone. Pozostaje nam wybór roślinek oraz rybek. Paweł Czapczyk doradza przy zakupie rybek i roślinek do naszego zbiornika. Dodatkowym atutem poradnika z pewnością są rozdziały o rybkach, krewetkach, ślimakach i roślinności. Z pewnością nie będą przydatne tylko dla początkujących akwarystów, ale także dla tych już troszkę doświadczonych. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Jedynym minusem poradnika jest minimalna ilość zdjęć. Miło by było, gdyby poradnik był urozmaicony ogromną ilością kolorowych fotografii. Z pewnością młodzi akwaryści wiele by skorzystali oglądając profesjonalne zbiorniki. Dzieci chętnie by obejrzały zdjęcia wspaniałych okazów. Miałyby okazję sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości rybek. Wnioski z obserwacji siedmioletniego syna. Pozostaje nam oglądanie rybek w sklepach zoologicznych czy też podczas Targów w Poznaniu.
"Akwarium" to świetnie napisany poradnik, który polecam wraz z mężem nie tylko początkującym akwarystom, ale także tym, którzy już mają swoje pierwsze akwaria za sobą. Nigdy nie jest za późno by się douczyć z dobrego podręcznika! Uważam, że "Akwarium" powinno się sprzedawać z akwarium w kompletach dla młodych akwarystów, bo jest niesamowitą pigułką potrzebnej wiedzy. Pan Paweł Czapczyk idealnie przeprowadzi początkującego akwarystę krok po kroku jak i doradzi temu już doświadczonemu. Pamiętajmy, jeśli nasze dzieci, mężowie, żony znowu wpadną na pomysł: "zakładamy akwarium" warto najpierw zakupić "Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych" Pawła Czapczyka. Z pewnością warto go mieć!

• Akwarystyka
  • AKWARYSTYKA