Gwałt

Wydawnictwo Poligraf
2011-01-01
2011-01-01
gwałt

...skutki czynu zwyrodnialców stały się prawem ludzkim...

Wstrząsająca, ale bardzo ważna książka.

Nawet nie usiłuję sobie wyobrażać co musi czuć pohańbiona, zgwałcona kobieta.
Obdarta przez bydlaków z wszelkiej godności, jaka należna jest każdemu człowiekowi.
Zwyrodnialcy mieniący się ludźmi są niesamowicie okrutni.
Depczą to, co najświętsze dla każdej kobiety.
A czy my, jako społeczeństwo, jako obywatele mamy prawo czegokolwiek domagać się od ofiary ?
Nie czuję się władny dokonywać oceny postępków Marii Elwiry.
I chyba nikt nie powinien przypisywać sobie roli wszechwiedzącego.
Żaden ludzki sąd nie jest w stanie poczuć tego, co czuje zhańbiona kobieta.
Jak więc można zmuszać ofiarę do takiego a nie innego zachowania ?
Czy Bóg naprawdę chce, aby na świat przychodziły dzieci znienawidzone już od samego momentu poczęcia ?
Jestem chrześcijaninem, katolikiem, ale nigdy nie zniżyłbym się do potępienia ofiary gwałtu za podjętą przez nią decyzję.

Ważna, potrzebna książka.

8/10.

...skutki czynu zwyrodnialców stały się prawem ludzkim...

Wstrząsająca, ale bardzo ważna książka.

Nawet nie usiłuję sobie wyobrażać co musi czuć pohańbiona, zgwałcona kobieta.
Zwyrodnialcy mieniący się ludźmi są niesamowicie okrutni.
Depczą to, co najświętsze dla każdej kobiety.
A czy my,...

Podobał mi się morał książki, który szczególnie powinien mieć przekaz dla zdecydowanych przeciwników aborcji. Przedstawione historie kobiet, którym zabrano prawo do osobistych wyborów i konsekwencje tego nie tylko dla nich ale i dla społeczeństwa.
Pokazana została huśtawka emocji, zemsta w formie brutalnej przemocy.
Ciężka lektura jednak mimo wszystko godna polecenia.

Pokazana została huśtawka emocji, zemsta w formie brutalnej przemocy.
Ciężka lektura jednak mimo wszystko godna polecenia.

Książka Lesława Furmagi jest trudna zarówno tematyką jak i formą. Na pewno zmusza do myślenia, do wejścia wgłąb siebie i zadania bardzo ciężkich i bolesnych pytań. Co ja bym zrobiła na miejscu tej kobiety? Co wybrała? Czy jest mniejsze zło? Kto może decydować o życiu i śmierci?

Okropna historia, jeśli tak można powiedzieć o czymś co stało się na prawdę i ktoś to przeżył, a więc może przerażająca w swym okrucieństwie i podłości wobec kobiety (kobiet) - bo to zwrócenie uwagi na sam gwałt w ogóle i to co później dzieje się z ofiarami, trochę zmieniło moje pojmowanie o przymusie urodzenia dziecka z gwałtu, bo niby nie zabijać - ale to co przeżywają oboje (matka i dziecko) po urodzeniu to i tak prawie jak śmierć,tylko ze powolna, w upodleniu i rozpaczy, matki nad tym co się stało i dziecka niekochanego i upośledzonego brakiem miłości...

Książka zaczyna się od opisu gwałtu, który przytrafił się Remis, i już na początku autor zaskakuje pokazując, że nie o tym gwałcie będzie tu mowa, niemal od razu przechodzi do opisu bestialstwa, które spotkało inną kobietę - Marię Elwirę. Byłam jednak nastawiona sceptycznie, myślałam z początku, że będzie to opis gwałtów dokonanych na różnych kobietach i książka zanudzi mnie brakiem fabuły.

Nic bardziej mylnego. Książka opierała się na czynach grupy, która w maskach zapładniała w czasie wojen kobiety i zmuszała je do porodów. Książka więc wykorzystuje opisy gwałtów w zasadzie, aby poruszyć kwestię matczynej miłości, urodzenia dziecka z gwałtu, aborcji, kościelnych i społecznych nakazów, zakazów, dogmatów. Byłam naprawdę zaskoczona wysokim poziomem argumentów filozoficznych rozważań o Bogu, rodzeniu, kościele.

Niestety minusem dla mnie była mało realistyczna fabuła, w której powstały, aż dwa zgrupowania gwałcące kobiety, każde z innych pobudek i ich poczynania, losy głównej bohaterki też to istne science fiction - biedna, skrzywdzona, niewinna, a lata z granatami i karabinem.

Minusem drugim były też zmiany miejsca akcji. Pomieszanie wspomnień, z teraźniejszością i rzeczywistością morskiej żeglugi. Wielokrotne porównania do historii na statku powodowały, że na początku szczególnie - głupiałam.

Jednak całość oceniam bardzo wysoko, bo książka wzbudziła mnie ogólnie do głębokich refleksji, naprawdę sensownych i jesli szalona fabuła miała być usprawiedliwieniem dla tych konkretnych argumentów - kupuję to :)

Moim zdaniem powieść bardzo tendencyjna i bez głębszego polotu w przemyśleniach istoty rozstrzyganego problemu tematycznego. Twierdzi się tu fakty bez naukowego podparcia a książka chciałaby mieć charakter twardej sugestii przeciwko powszechnie uznanym dogmatom.

• 2011
  • Ciotki piszą/Mózg_gnije