Z głuszy

Okładka książki Z głuszy Maria Rodziewiczówna
Okładka książki Z głuszy
Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza EXARTIM Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 38) klasyka
klasyka
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 38)
Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza EXARTIM
1991-01-01
1991-01-01
830801531X
opowiadania wieś rodziewiczówna

Opowieści niby proste i nieważne a jednak ponadczasowe, dające chwilkę zadumy.

Opowieści niby proste i nieważne a jednak ponadczasowe, dające chwilkę zadumy.

SUPER SZMIRA!!!
Zbiorek 15 nowel z 1895 roku. W recenzji „Dewajtis” (1889) pisałem:
„….Maria Rodziewiczówna (1864 – 1944) - ziemianka, antysemitka (wg Wikipedii "Rodziewiczówna miała niechętny stosunek do Żydów, których uważała za wyzyskiwaczy (lichwa) przyczyniających się do nędzy poleskiej wsi i kłopotów finansowych miejscowych ziemian. Znalazło to odbicie w jej utworach, gdzie często można znaleźć przykład złego Żyda),współzałożycielka Związku Szlachty Zagrodowej, członkini władz Obozu Zjednoczenia Narodowego tzn nacjonalistycznego Ozonu, a jednocześnie najwybitniejsza , najpopularniejsza twórczyni szmirowatych, ckliwych "patriotycznych" romansideł, wyciskających łzy, w czym przebiła ją jedynie Mniszkówna.
Należy wspomnieć o chęci zawłaszczenia pisarki przez dwa skrajne obozy: nacjonalistyczno - katolicki i (o ironio!) wolnomularsko - buddyjski bo ponoć była buddystką i masonką.
Wszystkie jej książki są arcydziełami szmiry i niedopuszczalne są inne oceny niż 10/10. ..”
Do powyższego dodam, że tutaj Pani Ziemianka wspięła się na szczyty w przedstawieniu elokwencji polskiego kmiecia. Wychodzi, że strasznie rozgadany on był. Do tego przepiękne opisy przyrody wywołujące u mnie perturbacje trawienne. No i oczywiście przebiegłe Żydy i dumna polska biedota, dumna, bo ze szlacheckim rodowodem. Super kicz! Dla mnie bomba!. Sursum corda! 10/10

SUPER SZMIRA!!!
Zbiorek 15 nowel z 1895 roku. W recenzji „Dewajtis” (1889) pisałem:

1931

Ulotne chwile i próba ich zatrzymania.
Obrazy codzienności: bagna, oczerety, oparzeliska i tlące się wokół życie, często wykoślawione, nikłe, zbyt proste.

Głuche dźwięki, minione życie.

Pozostał smutek.

Ulotne chwile i próba ich zatrzymania.

Głuche dźwięki, minione życie.

Pozostał smutek.

Zbiór opowiadań mający gdzieś dalekie zaczerpnięcie z folkloru i legend wiejskich napisany pięknym, literackim językiem. Posłowie warto również przeczytać.

• Obyczajowe
  • Maria Rodziewiczówna
  • Domowa biblioteczka
  • *Maria Rodziewiczówna
  • Przeczytane 2015
  • Moje :)

Dodaj cytat z książki Z głuszy