Pamiętniki

Jan Chryzostom Pasek klasyka 638 str.
Biblioteka Narodowa: Seria I

klasyka
szlachta wojny XVII wiek pamiętnik

Porównaj ceny i

uzasadnienie opinii

Wspaniały opis XVII-wiecznej Europy z punktu widzenia prawdziwego Sarmaty, Mazura Jana Chryzostoma Paska. Wielu czytelników narzeka na styl i wtrącenia z Łaciny, mi udało się natrafić na egzemplarz książki w wersji Audiobook, dzięki czemu uniknąłem tych trudności. Opisy są trafne, język barwny, a jako źródło wiedzy historycznej "Pamiętniki" są wręcz bezcenne! Pozycja...

Niestety, pomimo najszczerszych chęci, do Paska nie umiem się przekonać, "Pamiętniki" mnie wymęczyły i kompletnie do mnie nie trafiły :(

To arcydzieło to dowód, że sarmatyzm to nie bajeczka i mit tylko żywa tradycja i świętość narodu polskiego opluwana przez ignorantów.

Autobiografia szlachcica z XVII w.

Z racji na język czyta się ciężko - ale naprawdę warto. Spojrzenie na świat oczami człowieka sprzed ponad 350 lat warte jest tego niewielkiego wysiłku.

Nawet ciekawe i momentami bardzo zabawne.

2019

Świetnie oddane realia sarmackiej Polski z końca XVII w.. Język barwny, plastyczny, usiany ciekawymi makaronizmami. Libacja, warcholstwo, jurność:), pieniactwo to wydawałoby się główne cechy bohatera, ale przy bliższym poznaniu jednocześnie jawi się jako dobry kompan, zdolny do altruizmu oraz patriota.

"Pamiętniki Paska" to doskonały przykład tego, że humor jest czymś absolutnie ponadczasowym. Jak wielka jest siła czegoś, co bawi niezmiennie od dziesięcioleci a nawet setek lat? Niezapomniane sceny z Danii (dlaczego Dunki rozbierają się do snu? Co one, pcheł się nie boją? O co chodzi z tymi łomocącymi drewniakami?) i z wypraw dzielnego woja (zapominającego po grze w karty...

"Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska to nie tylko znakomite i cenne źródło historyczne (pamiętnikarskie) do badań nad kulturą sarmacką czy wojskowością Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVII w., ale również znakomita książka warta przeczytania. Każdy Polak i Patriota, jak również historyk i miłośnik książki powinien obowiązkowo je przeczytać. Pasek spisywał swoje wspomnienia...

• Lektury
  • Literatura polska