Cygański chłopiec. Byłem obcy wśród swoich
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Seria:
- Linia życia
- Tytuł oryginału:
- Gypsy boy
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2011-10-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-10-14
- Liczba stron:
- 278
- Czas czytania
- 4 godz. 38 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301167424
- Tłumacz:
- Teresa Tomczyńska
- Tagi:
- LGBT Cyganie Romowie mniejszości etniczne wyobcowanie samotność powieść angielska
Mikey Walsh to pseudonim - prawdziwe nazwisko autora "Cygańskiego chłopca" na zawsze pozostanie tajemnicą. Urodził się w taborze – zamkniętej społeczności, o której niewiele wiemy, ponieważ sami Cyganie stronią od obcych. Mikey nie chodził do szkoły, rzadko przebywał wśród nie-Romów. Przyczepa była całym jego światem. Jego dzieciństwo miało gorzko-słodki smak skażony skrywaną historią cierpienia i molestowania. Zaznał niewiele miłości, a najwięcej ciosów zadał mu ojciec, który wybrał mu przyszłość boksera. Chłopiec był na to zbyt wrażliwy, a jako nastolatek odkrył, że jest homoseksualistą i stanął przed dramatyczną decyzją – zostać i żyć wbrew sobie, ale z akceptacją środowiska, czy uciec i żyć szczęśliwie w nowym bezpiecznym miejscu. Wybrał ucieczkę w niemal nieznany świat... W obawie przed zemstą tych, których brutalność obnaża w książce, ukrył swoją twarz i prawdziwą tożsamość.
"Każdego ranka, w zależności od humoru, ojciec albo mnie rozbierał na oczach wszystkich i polewał ostrym strumieniem wody, albo tłukł mnie w komórce na narzędzia. Oczywiście w tym celu używał rożnych instrumentow: od skórzanego paska, przez bambusowy kij, po obcasy butów. Ale najbardziej bolesnym narzędziem kary były jego gołe pięści." (Fragment książki)
Obecnie trwają prace nad ekranizacją historii Mikeya. Książka została bestsellerem The Sunday Times.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Z życiem na pięści
Mikey Walsh nie jest prawdziwym imieniem i nazwiskiem autora książki. To jego literacki pseudonim, który przybrał z obawy przed zemstą tych, których niekorzystnie opisał w swojej opowieści. Kim więc był autor “Cygańskiego chłopca”?
Był romskim dzieckiem, które przyszło na świat w taborze, swoje dzieciństwo i młodość spędziło w przyczepie, nie mając domu w sensie budynku. Bieda nie dotknęła jego rodziny dotkliwie, choć nie było też zbytków. Jednak to nie o surowe warunki życia były powodem dramatu. Potworem okazał się bowiem ojciec chłopca Frank. Nie miał on stałego zajęcia, bywał trochę naciągaczem i partaczem w tym co robił, no i miał chorą psychikę. Stosował wobec żony i dzieci przemoc fizyczną i psychiczną. Nie umiał wychować synów i córek, ale raczej ich tresował. To było okrutne, bolesne i wstrząsające. Chciał, by syn walczył na pięści od małego i już od 4-latka wymagał ostrego bicia się z przeciwnikami. A mały Mikey miał łagodną naturę, nie był łobuzem i nie lubił się bić. I za to dostawał lanie od ojca i był wyśmiewany. Przemoc, nadużywanie alkoholu, awantury i burdy powodowały, że rodzina żyła w strachu i pod presją. Spokój był towarem deficytowym.
Ciągłe przeprowadzki, życie na kempingach, które nie spełniały często wymogów minimum sanitarnego, koczowniczy tryb życia i brak edukacji boleśnie odcisnęły się na psychice dziecka, które marzyło o szkole i rozwijaniu talentu plastycznego. To jeszcze nie wszystko. Mikey był też molestowany seksualnie przez wujka. Cóż więcej pisać, jakimi słowami oddać koszmar dzieciństwa małego romskiego dziecka, które miało dobre serce, pragnęło rodzinnego ciepła, akceptacji bliskich, spokoju, po prostu normalności. Gdy chłopiec osiągnął 12 lat został zmuszony do wielogodzinnej pracy, o szkole mógł tylko marzyć. W wieku 14 lat odkrywa jeszcze jedno – swoją homoseksualną orientację, która u Cyganów jest po prostu niedopuszczalna. Mikey staje przed dylematem jak żyć dalej.
Książka jest niezwykła- wzruszająca, bardzo wstrząsająca i niezwykle smutna. Pokazuje bez osłonek brutalną prawdę, nie upiększa i nie ukrywa bolesnego losu skrzywdzonego dziecka. A jednocześnie opowiada o romskim świecie, który jest dla przedstawicieli zachodniej kultury bardzo tajemniczy.
Powieść napisana prostym i potocznym językiem wprowadza w świat brutalny i pełen przemocy, który widziany oczami dziecka staje się prawdziwą szkołą przetrwania. Wzruszył mnie los tego romskiego chłopca, któremu zabrano szczęśliwe dzieciństwo, możliwość kształcenia i rozwoju. Nie dano mu szansy na lepszy start. A jednak Mikey'owi udało się wiele osiągnąć, choć los i w dorosłym życiu przyniósł wiele niespodzianek. Codzienna walka o przetrwanie wyrobiła w chłopcu chart ducha, ale i nauczyła go stanowczości i odwagi. Nim to osiągnął, musiał wiele wycierpieć. Mikey nie miał ochoty walczyć na pięści, ale dzielnie zmagał się z codziennością i, moim zdaniem, przeszedł przez okres młodości z tarczą w ręce.
„Cygański chłopiec” to taka współczesna wersja baśni Andersena “Dziewczynka z zapałkami”. Książka wywołuje podobny poziom emocji, szokuje i wzbudza w czytelniku litość na losem niewinnego dziecka, które musiało za szybko stać się dorosłe, by o siebie zadbać.
Powieść Walsh'a to coś pomiędzy książką obyczajową, biografią a literaturą faktu. Poznajcie niezwykłego malca, który musiał dzielnie walczyć o każdy dzień w okrutnym świecie bez zasad i kręgosłupa moralnego. Ta historia na długo zostanie w pamięci.
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Oceny
Książka na półkach
- 347
- 222
- 73
- 14
- 11
- 8
- 6
- 5
- 3
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Spojrzenie od środka na środowisko współczesnych Romów brytyjskich. Autor wychowywał się w konserwatywnym, patriarchalnym świecie, gdzie ojciec sprawował rządy twardą ręką i nikt poza nim nie miał w domu nic do powiedzenia. Narażony na molestowanie ze strony jednej z najbliższych osób, Mikey miał bardzo trudną i długą drogę do usamodzielnienia się, uwolnienia od rodziny a jednocześnie zachowania relacji z tymi, na których mu zależało. Walsh jest gejem co w środowisku romskim uważane jest za jedną z największych hańb, pomimo tego udało mu się jednak dokonać kilku zmian w rodzinie, choć zapłacił za to wysoką cenę. Bardzo ciekawa pozycja.
Spojrzenie od środka na środowisko współczesnych Romów brytyjskich. Autor wychowywał się w konserwatywnym, patriarchalnym świecie, gdzie ojciec sprawował rządy twardą ręką i nikt poza nim nie miał w domu nic do powiedzenia. Narażony na molestowanie ze strony jednej z najbliższych osób, Mikey miał bardzo trudną i długą drogę do usamodzielnienia się, uwolnienia od rodziny a...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPo lekturze tej autobiografii można przestać przychylnym okiem spoglądać na tabory cygańskie, jeśli w ogóle w stronę Cyganów kiedykolwiek patrzyło się życzliwie.Trzeba jednak pamiętać, że autor pisał o mentalności swoich pobratyńców sprzed kilkudziesięciu lat, więc może nie warto się dąsać.
Po lekturze tej autobiografii można przestać przychylnym okiem spoglądać na tabory cygańskie, jeśli w ogóle w stronę Cyganów kiedykolwiek patrzyło się życzliwie.Trzeba jednak pamiętać, że autor pisał o mentalności swoich pobratyńców sprzed kilkudziesięciu lat, więc może nie warto się dąsać.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiężko mianować tę książkę tytułem ulubionej, bo to słowo ma zazwyczaj pozytywny wydźwięk. Niestety, historia życia Mikeyego, spisana na około 300 stronach, z pewnością nie jest pozytywna. Ale jakże ważna, potrzebna i uświadamiająca.
Rozległe opisy romskich tradycji, które szokują, wywołują sprzeciw i wrogość. Zmuszanie małych dzieci do całowania nieboszczyków na katafalkach, nakaz odmowy pierwszej propozycji zaręczyn przez romskie dziewczęta, z jednej strony zakaz używania słów związanych z normalnymi, rozwojowymi sprawami takimi jak seksualność, menstruacja zaś z drugiej strony normę stanowią wulgaryzmy i obelgi. Nawiązując do jednego z głównych wątków podejmowanych w książce, najgorszą tradycją, z punktu widzenia Mikeyego Walsha, jest skazanie na wieczne potępienie osoby homoseksualnej. Odtrącenie nie tylko przez całe romskie środowisko, ale także przez najbliższych.
Mężczyzna, dzieląc się z czytelnikiem swoją historią, pokazuje wiele dobrych i złych stron mniejszości, do której należy, przez co ogólny obraz tej społeczności wydaje się być niejednolity. Dobry i zły. Stereotypowy i pozbawiony pomówień. Inny.
Podczas czytania lektury wiele razy dotknęła mnie szczerość i dokładność w opisach. Brutalne zachowania, ostentacyjne i nieprzewidywalne, napawają lękiem, odrazą i poczuciem bezsilności. Brak ludzkich odruchów w wielu nieludzkich sytuacjach jest czymś niebywalne dosadnym i stawiającym kropkę nad i.
Lekka w odbiorze, książka- zwierciadło, w którym odbijają się ludzkie słabości.
Polecam każdemu.
Łącznie z homofobami, gwałcicielami i ludźmi którzy wierzą bez reszty stereotypom.
Ciężko mianować tę książkę tytułem ulubionej, bo to słowo ma zazwyczaj pozytywny wydźwięk. Niestety, historia życia Mikeyego, spisana na około 300 stronach, z pewnością nie jest pozytywna. Ale jakże ważna, potrzebna i uświadamiająca.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRozległe opisy romskich tradycji, które szokują, wywołują sprzeciw i wrogość. Zmuszanie małych dzieci do całowania nieboszczyków na...
Książka poruszająca ciekawy temat, ale napisana w słabym stylu...
Książka poruszająca ciekawy temat, ale napisana w słabym stylu...
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDobra książka, fajnie tłumaczy zwyczaje i kulturę różnych grup Romów.
Dobra książka, fajnie tłumaczy zwyczaje i kulturę różnych grup Romów.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tomocna książka
mocna książka
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWstrząsająca, dramatyczna, wciągająca, prawdziwa, a wszystko to na tle cygańskiej kultury.
Wstrząsająca, dramatyczna, wciągająca, prawdziwa, a wszystko to na tle cygańskiej kultury.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka chwytająca za serce. Jedynym minusem było za dużo opisów rodziny, ciotek, kuzynów itp. za dużo imion można było się pogubić kto jest kim.
Książka chwytająca za serce. Jedynym minusem było za dużo opisów rodziny, ciotek, kuzynów itp. za dużo imion można było się pogubić kto jest kim.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSzokująca - przynajmniej dla mnie. z jednej strony czyta się bardzo dobrze, bo jest sprawnie napisana i zredagowana, ale z drugiej strony treść przyprawia o ciarki. Na pewno warto sięgnąć po tę książkę.
Szokująca - przynajmniej dla mnie. z jednej strony czyta się bardzo dobrze, bo jest sprawnie napisana i zredagowana, ale z drugiej strony treść przyprawia o ciarki. Na pewno warto sięgnąć po tę książkę.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzytane kilka lat wstecz, ale pamiętam, że się niestety odbiłem...
Czytane kilka lat wstecz, ale pamiętam, że się niestety odbiłem...
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to