Cybulski o sobie

Mariola Pryzwan Wydawnictwo: Wydawnictwo MG biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo MG
2012-10-01
2012-10-01
Zbigniew Cybulski Cybulski aktor aktorzy polscy aktorzy teatr kino film polski polski film polscy artyści artyści polscy

Zbigniew Cybulski – aktor pod którego urokiem niewątpliwie się znalazłem. Niespełna 40 lat życia, a tyle udanych kreacji filmowych w dorobku… Osobiście najbardziej doceniam trzy produkcje: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Salto” oraz „Giuseppe w Warszawie”; może dlatego, że w każdym z tych filmów jest inny, niepodobny do siebie. Ilekroć znajduję się na Dworcu Głównym we Wrocławiu, przystaję na feralnym peronie 3, gdzie tak fatalnie zakończyła się próba wskoczenia Aktora do pociągu…
To nie jest typowa książka biograficzna, bardziej wybór wypowiedzi Aktora na rozmaite tematy, pieczołowicie wyszukanych z publikacji gazetowych, fragmenty korespondencji listownych, czemu towarzyszą mało znane, acz interesujące fotografie. Szczególnie atrakcyjne wydają się szczegóły kontraktu zawartego w związku z rolą Maćka Chełmickiego w filmie „Popiół i diament”, listy w sprawie występów zagranicznych oraz okoliczności nabycia samochodu Volvo P 1800 (nie miałem pojęcia, że za honorarium wypłacone tytułem udziału w szwedzkim filmie „Att älska” Aktor chciał nabyć samochód tej marki, znany choćby z przygód „Świętego” Simona Templara”). Ciekawie wypadają porady, których udzielał wielbicielom na łamach prasy, chyba aż tak bardzo się nie zestarzały…
Nie jest to może książka na jaką czekałem, trochę za mało wypowiedzi na temat własnych występów (a może w czasach przed-internetowych nie było ich aż tak wiele jak oczekiwałem ?) ale pozwala spojrzeć trochę na świat oczami Zbigniewa Cybulskiego, wczuć się w klimat lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Ładnie wydana gratka dla osób zafascynowanych osobowością nieprzeciętnego Aktora.

Głos oddany tylko Cybulskiemu, bardzo przybliża postać aktora, Cybulski wypowiada się dużo o istocie aktorstwa i sztuce filmowej i teatralnej.

Mariola Pryzwan jest znana jeszcze z innej książki o Zbyszku Cybulskim, a mianowicie "Cześć,starenia!Cybulski we wspomnieniach" i mam nadzieję, że uda mi się z czasem ją zdobyć i przeczytać, ponieważ "Cybulski o sobie" podobała mi się bardzo.
Przede wszystkim autorka miała świetny pomysł, aby napisać książkę biograficzną, w której głos ma bohater tej książki, czyli Zbyszek Cybulski, aktor, który był uwielbiany,kochany i ceniony,uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów.O nim pamięć do dzisiaj nie gaśnie i mam nadzieję,że nie zostanie zapomniany, ponieważ to człowiek warty poznania i zapamiętania.
Grał w wielu znanych filmach,np."Salto","Do widzenia,do jutra","Giuseppe w Warszawie","Pociąg","Rękopis znaleziony w Saragossie", ale największą popularność przyniósł mu film "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, gdzie zagrał jakże świetnie postać Macieja Chełmickiego.Co sądził o tej postaci , o filmie, kinie, teatrze i co myślał o sobie, to przeczytacie właśnie w tej książce :)
Czytając ją miałam wrażenie, jakby to on rozmawiał ze mną i opowiadał o sobie, o swych przeżyciach, doświadczeniach i to mi się najbardziej się podobało.Naprawdę świetny pomysł na zapoznanie nas z znaną, sławną postacią, której już nie ma wśród nas,ale dzięki takim książkom można poznać, przedstawić,przybliżyć taką osobę, jaką był Zbyszek.

każde słowo z tej książki było kiedyś w głowie Cybluskiego i to jest w niej najpiękniejsze.

Świetna książka nie tylko dla wielbicieli Zbyszka Cybulskiego. Przedstawia wiele faktów i wypowiedzi aktora nie tylko odnoszących się bezpośrednio do kreowanych przez niego ról.

Co i jak Zbigniew Cybulski opowiada czytelnikowi?

Mówi o sobie krytycznie, ale też wyrozumiale. Nie wydaje się usprawiedliwiać swoich poczynań aktorskich, bronić wyboru o przyjęciu czy odrzuceniu jakiejś roli – raczej wyjaśnia jakie wewnętrzne potrzeby, emocje, skłaniają go do podejmowania takich, a nie innych decyzji w życiu zawodowym. Sprawia wrażenie nadzwyczaj pokornego w swoim umotywowanym buncie przeciwko konformizmowi sztuki teatralnej i filmowej, do którego często wraca w przemyśleniach. Zarazem jest w jego zwierzeniach z planu filmowego, ze współpracy z postaciami kina, w radach dla początkujących aktorów coś niezwykle prostego i szczerego tak bardzo, że czytelnik ma szansę wyczuć w tej otwartości pewien geniusz.

Aktor przede wszystkim podkreśla jak ciężko sprostać tak niełatwemu zadaniu, jakim jest pokazywanie każdemu widzowi z osobna jego własnego świata, wskazywania mu właściwej pozycji jaką zajmuje wobec innych. Postać na scenie i ta przed kamerą, nawet jeśli pozornie postępuje tak, aby sprostać wyłącznie oczekiwaniom reżysera, obdarza graną przez siebie postać spojrzeniem na ziemską rzeczywistość, która ma w sobie coś z doświadczeń życiowych samego aktora, kształtujących pogląd na ludzkość i społeczeństwo. W ten sposób subiektywne doświadczenia aktora, jego przemyślenia na świat kryją się, choćby głęboko zakamuflowane, pod tym, co wskazuje na ekranie lub deskach teatru.

Zawarte w książce uwagi aktora, dotyczące gry scenicznej, wyboru scenariuszy lub kreacji roli mogą być niezwykle cenne nie tylko dla osób zainteresowanych jego postacią, parających się aktorstwem, reżyserstwem czy scenopisarstwem. Uważam, że Cybulski podejmuje w swoich artykułach bardzo intymny dialog artysty- twórcy z widzem-odbiorcą, pozwalając temu drugiemu w pewien sposób stanąć po obu stronach niezwykle cienkiej linii, przebiegającej przez sztukę.

Joanna Roś

Co i jak Zbigniew Cybulski opowiada czytelnikowi?

Świetny pomysł, by oddać głos nieżyjącemu już aktorowi. Z tych wypowiedzi wyłania się obraz Zbigniewa Cybulskiego, który myśli o swoim warsztacie aktorskim, czy też planach filmowych. I czytając to naszła mnie taka refleksja. W latach 50-tych i 60-tych Cybulski był jednym z najpopularniejszych aktorów. I wywiadach pojawiają się jego uwagi na temat warsztatu aktora albo metody Stanisławskiego. Dziś z wywiadów z aktorami możemy się tylko dowiedzieć, z kim wzięli ślub, gdzie byli na wakacjach i jakie nowe mieszkanie kupili.

Autorka książki jest polonistką z wykształcenia, bibliotekarką z zawodu, zaś z zamiłowania biografistką. Bohaterami jej książek stali się m.in. : Maria Dąbrowska, Anna German, Anna Jantar, jak również Zbigniew Cybulski właśnie. Jej pasją jest wędrowanie śladami swoich postaci, spotkania z ich bliskimi, zdobywanie dokumentacji, poza tym uwielbia podróże i polskie piosenki lat 60. i 70. Tyle dowiedzieć się można z okładki tego tytułu.
Zbyszek Cybulski to oczywiście postać niezwykła, każdy zapewne zna to nazwisko, każdy zgodzi się z tym, że był wspaniałym, niepowtarzalnym aktorem. Zginął tragicznie i nad tym wszyscy niestety ubolewamy, mógł przeżyć jeszcze wiele, wiele lat, zagrać w tylu pięknych filmach, czy stanąć na deskach teatru... Nie było mu to jednak dane...
Ta książka jest inna niż wszystkie, ponieważ składa się tylko i wyłącznie z wypowiedzi aktora, połączonych bardzo sprytnie, złożonych w kompletną i pełną całość, nieprzypadkowe opisy, listy, zdjęcia, dokumenty, wszystko należycie poukładane, po kolei, w porządku i przemyślane, tak wygląda ta biografia. Dodatkowym jej atutem jest wydanie książki, piękna twarda oprawa, zdjęcia, czujemy się jakbyśmy znali aktora, jakbyśmy wraz z nim przeżywali jego ślub, jakbyśmy byli tuż obok w chwili, gdy urodził mu się syn. Ja wzruszenia opanować nie mogłam, czytając jego pełne osobistych wynurzeń listy do żony, w których raz po raz wyczytać można było zmartwienie, że nie mają jeszcze dachu nad głową, gdzie zamieszkają po wyjściu ze szpitala, czy wreszcie razem, w swoich własnych czterech kątach? Lektura ta niejednokrotnie dostarczała mi wielu wzruszeń, jest napisana tak ciekawie, tak nietuzinkowo, tak niebanalnie... przez samego Cybulskiego przecież, więc nie powinno mnie to dziwić!
W tej pozycji co chwilę znajdowałam świetne, prawdziwe, mądre cytaty, zaznaczałam i zaznaczałam... Tyle ciekawych rzeczy możemy się dowiedzieć, iść szlakiem aktora, podążać za Jego pełną pasji grą, uczyć się od jednego z najlepszych, wybitnych, czerpać z tego, co mówił, o czym pisał, a wskazówek udzielał wielokrotnie, więc każdy aktor mógłby, wręcz powinien zapoznać się z tą publikacją.
"Problemem zawodowym jest zbliżenie się do człowieka i ogromna odpowiedzialność za to, co się robi. To samo z kompozytorem, rzeźbiarzem, malarzem. Malarz maluje obraz i chce go pokazać na wernisażu. I my wszystkie obrazy - dobre czy złe - musimy pokazać publiczności, musi nastąpić konfrontacja.
Wiemy, że będą najsurowiej osądzone, bo takie jest prawo sztuki."
"Należę do pokolenia, które przeszło przez wojnę, przez okupację, które ma w sobie całą masę kompleksów. Mimo, że wojna dawno się skończyła, ci ludzie pozostają ciągle pod jej wpływem i nie mogą znaleźć sobie miejsca. Filmy o tych ludziach tworzą jakby zamknięty krąg: 'Pokolenie', 'Popiół i diament', 'Miłość dwudziestolatków...'."
"Uważam, że miłość jest uczuciem bardzo drogocennym i nie wolno z niego rezygnować."
Fragmenty pochodzą naturalnie z książki.

Popularność Cybulskiego w Polsce można chyba porównać z mitem Jamesa Deana do którego aktor był porównywany ze względu na swój charakterystyczny, buntowniczy wizerunek w jak najlepszym wydaniu. Cieszę się, że dzięki Marioli Pryzwan, Cybulski znowu przemówił. Czytając tę książkę, czułam się jak gdybym czytała jego autobiografię, niż biografię. Bardzo podoba mi się koncepcja jaką obrała autorka. Zebrane i ułożone w interesujący sposób wypowiedzi aktora pozbawione odautorskiego komentarza, kalendarium życia na końcu książki, elegancka, twarda okładka z zapatrzonym gdzieś w dal Cybulskim, całość bogato ilustrowana.
Książka warta przeczytania.

Kiedy słyszę Zbigniew Cybulski, w głowi powstaje obraz- przystojny mężczyzna, w ciemnych okularach, z nieodłącznym papierosem w palcach, buntownik. polski James Dean. Zbigniew Cybulski był utalentowanym, cenionym i uwielbianym aktorem w latach 50- tych i 60- tych XX w. Tragiczna śmierć przerwała to kruche życie i wielką karierę. Na zawsze zapisał się na panteonie gwiazd a jego legenda trwa po dzień dzisiejszy. Prawie każdy wie kim był Cybulski i potrafi wymienić chociaż jeden film, w którym występował. Był znany między innymi z charakterystycznej roli Maćka Chełmickiego w "Popiół i diament", "Do widzenia, do jutra" czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" oraz wielu sztuk teatralnych. Przez jednych wychwalany, przez innych krytykowany. Chciałam wyrobić sobie o nim własne zdanie, dlatego z miłą chęcią przeczytałam książkę Marioli Pryzwan. Lubię czytać biografie gdyż interesują mnie nieznane fakty lub sekrety z życia sławnych bądź znanych ludzi.

"Cybulski o sobie" to wyjątkowa biografia gdyż składa się wyłącznie z jego wypowiedzi, z radia, z prasy, z nagrań. Dzięki Elżbiecie Chwalibóg- Cybulskiej książka została wzbogacona o listy, zapiski, plakaty filmów oraz zdjęcia z prywatnego archiwum rodziny. Mariola Pryzwan z pozbieranych wywiadów i fragmentów wypowiedzi Zbigniewa Cybulskiego ułożyła pamiętnik, w którym autor opowiada o swojej nauce, o szkole aktorskiej, o filmach, o swojej pracy, o przyjemnościach, przyjaźniach i miłości, o popularności. Z tych wszystkich wiadomości wyłania się obraz człowieka, który umiłował sobie sztukę. Aktorstwo było dla niego pasją, sensem życia. Poprzez odgrywane postacie wyrażał siebie, dodawała otuchy, pomagał wierzyć w marzenia, w idee. Sam o sobie pisał " przywiązuję się do postaci , które gram, chociaż kiedy film jest już gotowy, oglądam go innymi oczami; zapominam jakby, że sam gram tę rolę". Zbigniew Cybulski udowadnia, że miał ogromny dystans do siebie i do swojej pracy. Potrafił ją obiektywnie ocenić. Może dlatego nie gwiazdorzył, żył normalnie nie zauważając swojej popularności.

Najbardziej ujęły mnie listy pisane do żony tuż po narodzinach ich dziecka. Czuć w nich wielka dumę z syna, troskę o bliskich i starach czy spełni się w nowej roli. Czy zapewni odpowiedni byt swojej rodzinie. Zbigniew odkrył swoje ciepłe, miłe i nieznane oblicze. Na chwilę opadła maska "Młodego Gniewnego".

Książka " Cybulski o sobie" jest pięknie wydana. Twarda okładka, mnóstwo prywatnych zdjęć, polskie i zagraniczne plakaty filmów, fragmenty scenariuszów z odręcznymi notatkami. Książka jest gratką dla wielbicieli Zygmunta Cybulskiego, polskiego kina i wybitnych polskich postaci.

• Biografia
  • Biograficzne
  • Kino

Dodaj cytat z książki Cybulski o sobie