Baśnie narodów RFSRR

Okładka książki Baśnie narodów RFSRR Robert Babłojan, Mirlena Szumska, praca zbiorowa
Okładka książki Baśnie narodów RFSRR
Robert BabłojanMirlena Szumska Wydawnictwo: Współpraca Seria: Baśnie Narodów ZSRR literatura dziecięca
literatura dziecięca
Baśnie Narodów ZSRR
Skazki narodov SSSR. Skazki narodov RSFSR
Współpraca
1987-01-01
1987-01-01
Waldemar Gajewski
baśnie dla dzieci opowieść

Baśnie, którymi zaczytywałam się w dzieciństwie. Nie są schematyczne, a z tego wynika, że nie są również monotonne.
Zbiór został bardzo ciekawie zilustrowany przez różnych artystów pochodzących z krajów byłego Związku Radzieckiego. Jak nie cierpię Związku Radzieckiego, tak uwielbiam te baśnie.

Zbiór baśni, który namieszał mi w dzieciństwie. Tatko mi je przyniósł kiedyś i czytał na dobranoc. Jak zaczarowana słuchałam bajek "Maria Moriewna", "O siostrzyczce Alonuszce i braciszku Iwanuszce", "Czarodziejski młynek".
To na pewno dlatego tak teraz lubię horrory :)

To na pewno dlatego tak teraz lubię horrory :)

Fabuły tych baśni są bardzo dziwne, ale ukazane jest w nich to, jak łatwo wpaść w nieszczęście i że potrzeba pomocy dobrych ludzi aby wyjść cało z trudnej sytuacji. Bohaterowie okazywali się szczęśliwcami, bo pomoc do nich przyszła. Książka opatrzona pięknymi ilustracjami. Baśnie nie tylko pełnią rolę wychowawczą, są również źródłem wiedzy o kulturach różnych narodów.

Będąc dzieckiem bardzo chętnie i często wypożyczałam ją z biblioteki i z wielką przyjemnością, pasją a także zainteresowaniem czytałam... czytałam i to po kilka razy, podziwiając przy tym proste, lecz przepiękne (niczym pędzlem malowane) ilustracje.

W tej krótkiej i niepozornie wyglądającej książeczce znajdziemy cztery baśnie rosyjskie, baśń baszkirską, buriacką, czeczeńską, niemiecką oraz czuokcką. Niby tak niewiele, a jednocześnie tak
dużo - podań i informacji o kulturze innych narodów. Ta książeczka to nie tylko przyjemnie wspomnienie z dzieciństwa ale również wspaniała i jakże pouczająca wycieczka do folkloru innych narodów. Po dzień dzisiejszy darzę ją ogromnym sentymentem ;)Z przyjemnością wróciłam do niej po latach.

Baśnie mojego dzieciństwa. Aż zadrżałam, kiedy ponownie, po tylu latach zobaczyłam okładkę. Niesamowity powrót do przeszłości.

Cudowne historyjki; chore i niekiedy przerażające, a jednak tak piękne.. Super!

Cudowne historyjki; chore i niekiedy przerażające, a jednak tak piękne.. Super!

Książeczka niewielka i krótka, ale warta uwagi - podobnie jak wszystkie opracowania przedstawiające dość rzadko spotykane podania. Pomysłowość Słowian nie przestanie mnie nigdy zadziwiać. Kto by pomyślał, że można tyle rzeczy chować w uszach...?

Wielce ok!

Wielce ok!