Wymiary śmierci

Okładka książki Wymiary śmierci praca zbiorowa
Okładka książki Wymiary śmierci
praca zbiorowa Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Octavo filozofia, etyka
filozofia, etyka
Octavo
słowo/obraz terytoria
2010-01-01
2003-01-01
Stanisław Rosiek
Filozofia problem śmierci różne sposoby przedstawiania śmierci: sztuka literatura mitolgia religia

Jeżeli byli lub żyją jacyś interesujący nowocześni Francuzi to autorzy tych esejów do nich nie należą.

Książka ogólnie bardzo dobra. Poruszająca tematykę śmierci na przestrzeni dziejów w różnych kontekstach kulturowych. Niektóre artykuły wionęły nudą i przegadaniem, inne pachniały wodolejstwem, natomiast spora część była bardzo ciekawa, pouczająca i interesująca. Każdy miłośnik tematyki eschatologicznej znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Wymiary śmierci to antologia, w której przeczytać możemy dwadzieścia esejów znanych myślicieli francuskich. Niektóre teksty bardzo wciągające, a przez inne ciężko przebrnąć nie interesując się tematem. Znajdujemy tutaj opracowania takich osób, jak Louis-Vincent Thomas, Michael Vovelle, Philippe Aries czy Julia Kristeva. Dzięki książce dowiadujemy się jak dawniej postrzegano śmierć, jak przedstawiano ją w literaturze, sztuce, filmie, co wspólnego ma fotografia ze śmiercią czy gilotyna z aparatem fotograficznym. Jest to książka ważna, trudna i wymagająca, powinna być pozycją obowiązkową dla każdego humanisty, niestety temat tanatologii jest wciąż odrzucany, gdyż nikt nie jest w stanie okiełznać tak potężnej siły ani objąć jej umysłem.
Ta książka była dla mnie przygodą, przygodą z nieskończonością, polecam każdemu, kto choć w minimalnym stopniu chce oswoić się z tematem.

Przyznam, że nie przeczytałam od deski do deski, bo dwadzieścia obszernych, rozbebeszających śmierć na atomy esejów to nawet dla zapalonej tanatolożki za wiele. ;)

Dzieło do wielokrotnych powrotów w razie potrzeby (albo - lepiej - bez).

Obszerne fragmenty dające pojęcie o poziomie prac wykorzystałam w eseju nt. poezji Jolanty Zarębskiej - zapraszam: http://weronikastepkowska.blogspot.com/2016/09/jolanta-zarebska-zola111-szeptucha.html

Dzieło do wielokrotnych powrotów w razie potrzeby (albo - lepiej - bez).

Niektóre teksty trochę nudnawe, inne wciągające, lecz ogólnie książka dobra. Dużo czasu zabrało mi przeczytanie, ale myślę, że było warto.

• Filozofia
  • Kulturoznawstwo
  • Thanatos
  • 🎓 Popularnonaukowe, naukowe
  • Antropologia
  • W domu
  • Niebeletrystyka

Dodaj cytat z książki Wymiary śmierci