Historia polityczna Polski 1944–1991

Wydawnictwo Literackie
2011-01-01
2011-01-01
Historia Literatura faktu

Przekrój zmian i wydarzeń politycznych w trakcie PRL z domieszką częściowo demokratycznej/wolnej Polski. Tytuł książki, jak i sam autor na końcu, informują, że będzie to historia „polityczna” i należy to traktować niestety dosłownie. Brakuje czasami szerszego opisu kluczowych wydarzeń w historii PRL, które wpłynęły nie tylko na politykę, ale także na społeczeństwo, jak i także gospodarkę Państwa. Niestety wszystko co niezwiązane z polityką jest ledwo muśnięte i zamiast tego mamy masę nazwisk i przetasowań na stanowiskach politycznych, które i tak nie zostaną zapamiętane przez osobę głęboką siedzącą w historii. To nadal dobry tytuł, który pozwolił mi na szybki podgląd zmian zachodzących w PRL, ale jednak pewien zawód pozostał, szczególnie że jest to dość grubawe tomiszcze.

Autor się z czytelnikiem nie pieści. Pozycja obszerna, a przy tym bardzo "gęsta" od faktów. Lektura bardzo pouczająca, a zważywszy, że została wydana w 2011 roku, to czytając ją teraz miewałem gęsią skórkę, gdy obserwuję wydarzenia na obecnej scenie politycznej Polski.
Lekturę polecam serdecznie każdemu (proponuję wybrane fragmenty przybliżać nastoletniej młodzieży, bo warto).

Szczegółowe i dość obiektywne opracowanie dziejów PRL.

Szczegółowe i dość obiektywne opracowanie dziejów PRL.

Ta książka to nie przelewki. Czytelnik od pierwszej strony zmaga się ze skrótami, nazwiskami, faktami - żadnego baju, baju, żadnej eseistyki! To dzieło budzi szacunek dla swojej rzetelności, dogłębności, bezstronności i śmiałości myśli. I choć nie jestem pasjonatem historii PRL, uważam, że tę książkę powinno się przeczytać, bo wyjaśnia wiele z tego, co dzieje się obecenie

Znakomita książka z jednym zastrzeżeniem: autor nazywa Gomułkę "wybitnym mężem stanu". Ponad 700 stron naprawdę wyważonych opinii i jedna, niepotrzebna wpadka.

Momentami autor wraca do jakiegoś wydarzenia i jakby zabrakło w niektórych miejscach tego powrotu, do omawianego tematu. Poza tym czyta się przyjemnie i łatwo.

Na półkach: , , , , , ,

To opasłe dzieło jest dość szczegółową i kompletną historią PRLu od powstania aż do upadku. Bardzo lubię tę książkę, wracam do niej od czasu do czasu otwierając na przypadkowo wybranym fragmencie (teraz ebooka) i zawsze jest ciekawie. Bo rzecz jest świetnie napisana, styl autora lekki, niemniej rzeczowy i naukowy. Bodaj największą zaletą tej historii jest jej `wypośrodkowanie'. We wstępie autor pisze, że w pisaniu o historii PRLu dominuje myślenie czarno-białe, i toczy się walka między opcją `antykomunistyczną' i `postkomunistyczną'. I słusznie zauważa, że bardzo wielu młodych historyków piszących o tamtych czasach nie umie uchwycić ówczesnego stanu świadomości zbiorowej. Autor zaś stara się iść środkiem, jego narracja nie jest ani czarna ani biała, ale oddaje moim zdaniem nieźle ducha owych czasów.

Parę przykładów podejścia autora. Zawsze się mówiło, że nasi pierwsi sekretarze byli kompletnie zależni od Moskwy. A tutaj nowością była dla mnie informacja, że gdy nasi przywódcy komunistyczni po Bierucie jeździli do Moskwy, to zawsze dużą część rozmów stanowiły rytualne połajanki radzieckich, że u nas nie ma kolektywizacji, że kościół ma za dużo swobody, że organizacje młodzieżowe nie są zjednoczone. I oczywiście naciski żeby prowadzić politykę w tym kierunku, ale nasi się zawsze jakoś wymigiwali.

Czołowe postacie PRLu autor stara się opisać obiektywnie, i tak doceniając zmysł polityczny i charyzmę prymasa Wyszyńskiego, nie ukrywa jego wad i błędów. Podkreśla n.p. zapędy dyktatorskie prymasa, domagał się m.in. od władz niedopuszczenia na ekrany arcydzieła Kawalerowicza 'Matka Joanna od Aniołów'. Pisze też o sławnym orędziu biskupów polskich do niemieckich z 1965 w którym to przebaczali i prosili o przebaczenie, następująco: `Wysyłając orędzie, polscy biskupi nie wykazali się ani talentami dyplomatycznymi ani przenikliwością polityczną'.

Oceniając Gomułkę pisze że jego apodyktyczność i choleryczność sprawiły, że nikt go nie żałował gdy odchodził w niesławie w grudniu 1970r. Z drugiej strony nie waha się napisać że Gomułka 'był wybitnym mężem stanu okresu Polski Ludowej, starającym się swoje autentyczne przekonania komunistyczne łaczyć ze służbą krajowi, oczywiście tak jak ją aktualnie rozumiał'.

W książce jest więcej takich ciekawych rzeczy, ale może najlepsza jest jej warstwa syntetyczna, otrzymujemy solidną porcję wiedzy o czasach PRLu.

Rzecz ma charakter popularny, dlatego nie znajdziemy w niej odnośników ani przypisów, mamy tylko bibliografię. Niemniej znając profesjonalizm i rzetelność autora możemy być pewni, że wszystkie przedstawione fakty są solidnie udokumentowane.

• Historia Polski
  • historia