Seksualne persony. Sztuka i dekadencja od Neferetiti do Emily Dickinson

Okładka książki Seksualne persony. Sztuka i dekadencja od Neferetiti do Emily Dickinson Camille Paglia
Camille Paglia Wydawnictwo: Brama sztuka
sztuka
Sexual Personae: Art and Decadence from Neferetiti to Emily Dickinson
Brama
2006-01-01
2006-01-01
83-914652-6-8
Marta Kuźniak, Magdalena Zapędowska
sztuka dekadencja malarstwo kobiety kobiecość

Wspaniała książka, rzucające nowe światło na wiele zjawisk i zmuszająca do myślenia. Nie z każdą prowokacyjną myślą Paglii sposób się zgodzić, ale jej obserwacje każą spojrzeć wgłąb swojej natury i relacji międzyludzkich. W niezwykle oryginalny sposób interpretuje wytwory kultury, odkrywa niewidoczne na pierwszy rzut oka znaczenia. Paglia, jako jedyna ze znanych mi autorek, w sposób przekonujący wyjaśnia, dlaczego to mężczyźni byli w historii twórcami i odkrywcami, a przy tym interpretacja Paglii w żaden sposób nie umniejsza starań kobiet o dołączenie do mężczyzn w tej roli. Jednocześnie zauważa głębię i odmienność kobiecości, coś, co jest całkowicie pomijane, czy wręcz zwalczane, przez feministki, które chciałyby - mówiąc krótko - aby kobiety weszły w buty mężczyzn, porzucając swe dotychczasowe, tradycyjne zajęcia (zakładając, że męskie zajęcia są a priori lepsze od kobiecych, co świadczy o głębokim kompleksie feministek wobec mężczyzn).

Cała ta praca może posłużyć jako przykład ujmowania „natury” jako chwytu retorycznego, znalezienia sposobu na esencjonalistyczne sankcjonowanie określonego porządku po tym, jak kategoria boga przestała spełniać swoją funkcję na tym polu. To Deleuze czy Derrida pisał, że nie ma natury, są tylko jej konsekwencje? Dla Pagli konsekwencją natury są heteroseksistowskie dywagacje, które trudno traktować inaczej niż materiał masturbacyjny prawicowego publicysty. Jej „metodologia”, jeśli można tak to nazwać w tym przypadku, składa się z powierzchownego freudyzmu (żebym musiała bronić Freuda… już tylko dlatego czuję się brudna po lekturze, mniejsza o treści samej książki),wulgarnego darwinizmu i garści wyrwanych z kontekstu cytatów z Nietzschego. O tym, że jest wybiórcza, wtórna, nudna i głupia chyba nie warto wspominać, bo to widać na pierwszy rzut oka. Pod wieloma względami Paglia to po prostu Harold Bloom, który się nie cenzoruje, co bardzo ułatwia mi pracę. I chociaż zwykle daleka jestem od tego typu rzutowania treści na autorkę – Pagli mogę tylko współczuć życia seksualnego. Swoją drogą, zarzut o wtórność Pagli przeszkadzać nie musi, biorąc pod uwagę, że święcie wierzy w każdy stereotyp, jaki wyprodukowała heteroseksistowska kultura. Jeśli „Sexual Personae” jest imponująca objętościowo to właśnie dlatego, że stanowi leksykon takich stereotypów.
Niektóre recenzje na Goodreaders sugerowały, że metodologia jest o kant dupy potłuc, ale analizy są ciekawe. Od tej pory mam powody myśleć, że na Goodresers „ciekawe” to synonim „grafomańskie”. To jak lovechild Eliadego i bloga erotycznego trzynastolatki słuchającej Tokyo Hotel. Nie powiem, w pewien sposób to mistyczne przeżycie. Tak jak wpadnięcie do szamba może być zmieniającym życie doświadczeniem. Efekt jest taki, że mam nieustane mdłości odkąd zabrałam się za lekturę i mój poziom ogólnej mizantropii podskoczył o kilka pasków, zupełnie jakbym siedziała na czasie na wp. Idę się kurować Netflixem i nie wiem, kiedy zdołam znowu być funkcjonalną istotą ludzką.

• Sztuka
  • Filozofya
  • Reportaże,wywiady,felietony,popularnonaukowe
  • Studia v.2
  • Eros
  • LIT-CRIT
  • Hmmmm

Dodaj cytat z książki Seksualne persony. Sztuka i dekadencja od Neferetiti do Emily Dickinson