Kierownictwo duchowe

Okładka książki Kierownictwo duchowe Piotr Rostworowski OSB
Okładka książki Kierownictwo duchowe
Piotr Rostworowski OSB Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC Seria: Z tradycji mniszej religia
religia
Z tradycji mniszej
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
1997-01-01
1997-01-01
duchowość modlitwa wiara kierownictwo duchowe

Okładka książki Suscipe me, Domine... Benedyktyńskie śluby zakonne Tomasz Maria Dąbek OSB, Augustyn Jankowski OSB, Piotr Rostworowski OSB, Paweł Sczaniecki OSB, Bernard Turowicz OSB
Suscipe me, Do... Tomasz Maria Dąbek ...
Okładka książki Czy nowicjusz prawdziwie szuka Boga? Duchowość benedyktyńska od podstaw Placyd Galiński OSB, Augustyn Jankowski OSB, Karol van Oost OSB, Piotr Rostworowski OSB, Bernard Turowicz OSB
Czy nowicjusz ... Placyd Galiński OSB...

" Człowieka szukającego Boga należy ustawić frontem do rzeczywistości. Nie można spotkać Boga, uciekając od rzeczywistości, ustosunkowując się negatywnie do tego, co jest, ale można Go znaleźć, przyjmując rzeczywistość. Jeżeli chrystianizm można nazwać ucieczką, to na pewno nie ucieczką od rzeczywistości, ale do rzeczywistości od tego, co nierzeczywiste. Nic się nie zda kobiecie zamężnej i matce rodziny, że będzie miała duchowość zakonnicy. Rezultatem może być tylko konflikt z rzeczywistością, a w tym konflikcie nikt jeszcze nie wygrał. Będzie się jej zdawało, że żyje jedynie w rzadkich chwilach, kiedy może uciec od tego wszystkiego, co stanowi jej realne życie na co dzień, to zaś życie będzie dla niej bezduszną, zabijającą mordęgą. Jeżeli nie dokona w sobie wewnętrznej przemiany i nie zacznie żyć tym, co faktycznie z woli Bożej wypełnia jej egzystencję, to się załamie, , stanie się człowiekiem zgorzkniałym, umniejszonym, nierozumiejącym sensu swego życia. Albo na cóż zda się choremu, że będzie miał przez całe życie aspiracje do spełniania zadań, do których choroba czyni go niezdolnym? Trzeba, by matka rodziny stanęła frontem do rodziny, a chory frontem do swej choroby, a wówczas spotkają Chrystusa. "

"Kierownik duchowy musi czynić ze swych penitentów ludzi zadowolonych, ucząc ich cieszyć się tą formą spotkania z Bogiem, jaka jest im dana w życiu. Nawet w nieuleczalnej chorobie człowiek może być twórczym i zwycięskim, jeżeli odnajdzie w niej swoje osobiste spotkanie z Bogiem. Ogromne możliwości dobra marnują się i wielu się załamuje przez nieumiejętność znalezienia własciwego stosunku do tego, co stanowi ich rzeczywistość od Boga daną, aby wyszli z siebie i znaleźli Jego. Wielu żyje w niezadowoleniu, zgorzknieniu, nawet buncie przeciwko temu, co jest, i dlatego nie rozumieją Boga i nie czynią postępów w dobrym, i nie znajdują szczęścia, gdyż Boga się poznaje poprzez poddanie się Mu, a z Nim poznaje się prawdziwy sens życia."

Pozycja podstawowa dla każdego, kto chce pomagać duchowo poprzez rozmowę. Gorąco polecam!

• Religia
  • .. priorytetowo!
  • Teologia/psychologia/religia

Dodaj cytat z książki Kierownictwo duchowe