Epic

Telbit
2011-01-01
2011-01-01
978-83-62252-52-7
gra dla młodzieży świat gry wyzwanie

Sama fabuła jest nawet ciekawa, jeśli ktoś gra w gry to na pewno jest bardziej zrozumiała niż dla kogoś, kto nie spędza czasu w ten sposób (na szczęście jestem w grupie dla których wszystkie słowa, opisy etc. wynikające z tego, że część fabuły odgrywa się w RPG-u, nie stanowią najmniejszego problemu). Natomiast mam nadzieję, że ju nigdy nie spotkam się ze słowem "uzdrawiaczka" no kurczę! "Uzdrowicielka"! A mówię to jako gracz postaci leczących.

Na książkę "Epic" (Conor Kostick, seria "Kroniki awatarów") natrafiłom w gimnazjum i muszę przyznać, że jest to jedna z niewielu książek przeczytanych w tamtym okresie, które nadal mi się podobają i leżą w moim zbiorze książek. Lubiłom ją czytać wtedy, dzisiaj też dalej do niej zaglądam. Jesteśmy z jej bohaterami jak znajomi, którzy co jakiś czas na siebie wpadają i nie ważne ile czasu upłynęło to nasza rozmowa dalej się klei.

Książka opowiada o młodym chłopaku noszącym imię Eric i grupie jego przyjaciół, którzy żyją na planecie Nowa Ziemia, gdzie wszystkie sprawy załatwia się w grze Epic. Każdy człowiek ma swoje konto w tej grze, tworzy postać w niej i tam zarabia, czasem szuka drugiej połówki lub rozwiązuje problemy z prawem. W świecie poza grą najważniejszym prawem jest zakaz używania przemocy, w grze to prawo już nie obowiązuje.

Książka napisana jest niezwykle przyjemnym językiem, fabuła rozwija się przed czytelnikiem stopniowo, a bohaterowie są barwni i różnorodni. Niezwykle dobrze opisany jest świat zarówno w grze jak i poza nią, autor umiejętnie włada emocjami czytelnika. Pozytywem książki jest wielowątkowość oraz ciekawa i dobrze opowiedziana historia, no i oczywiście smoki.

"Epic" opowiada o dorastaniu, przyjaźni, wychodzeniu poza wyznaczone schematy oraz szukaniu rozwiązań w sytuacjach, które uważamy za te bez wyjścia. Jest również wątek miłości, zauroczenia, który został ładnie wpleciony w całą historię.

Przyznam, że nie sięgam często po literaturę sience-fiction, nie przepadam za nią, ale "Epic" i pozostałe książki trylogii polecam każdemu. Myślę, że książka będzie odpowiednia dla osób w wieku od około 12 lat i starszych. Nie jest ciężka, własciwie pozwalq zapomnieć o świecie w jakim żyjemy, a każdy czasem tego potrzebuje

Najlepsza z trylogii.

Najlepsza z trylogii.

Patrząc na całą trylogię, pierwsza część zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu. Im dalej brniemy w kolejne części, tym więcej nieścisłości się pojawia i poziom książek się obniża. Epic jest książką inną niż wszystkie, które dotąd dane mi było czytać, wciąga i fascynuje, pokazując ciekawą fabułę i barwne postaci, chociaż uważam, że postać niezwyciężonego Kata została przerysowana i ostatecznie zepsuta przez autora, zważywszy na to, że w kluczowym momencie jego potęga nie odgrywała znaczącej roli i nie miała zbyt dużo do powiedzenia w decydującej bitwie.

Fabuła ciekawa aczkolwiek musiałam się do czytania trochę zmuszać. Na ten moment nie czuję potrzeby by kontynuować czytanie kolejnych tomów.

Książka bardzo mi się spodobała!
Akcja rozgrywa się w przyszłości na planecie "Nowa Ziemia". Nie wolno na niej używać przemocy, a wszelkie konflikty rozwiązywane są na Arenie w wirtualnej grze "Epic", w której mieszkańcy tworzą sowich bohaterów. Ludzie żyją więc w dwóch światach - rzeczywistym i wirtualnym.
Co cechuje książkę: pomysłowa fabuła, wartka akcja i interesujące wątki, różnorodni bohaterowie.
Jedyny minus to, jak dla mnie, trochę mało opisów i bohaterowie są dość płytcy. Niby są zakreślone ich najważniejsze cechy, jednak wciąż mało.
Ale i tak książka jest świetna i szczerze polecam.

Książka bardzo mi się spodobała!
Co cechuje książkę: pomysłowa fabuła, wartka akcja i interesujące...

Książka łatwa, prosta i przyjemne, a urzekło mnie także to, że napisana jest przez twórcę LARPów, które uwielbiam :) tematyka jak tematyka, poruszana nie raz i nie dwa, ale podoba mi się, że poruszany jest sposób gry w czasie rzeczywistym. Niby rozwiązywanie problemów bez przemocy, ale jakim kosztem? Upadek gospodarki, ubóstwo i kastokracja, a ponadto wykorzystanie zasady makiawelicznej. Czy i nas to czeka w przyszłości, biorąc pod uwagę hełmy wirtualnej rzeczywistości?

Chyba mam za duży staż na tego typu książki... wszystko ładnie, pięknie, ale nie zachwyca. A tu łapcie szybką wizualizację wszystkich bohaterów serii: http://www.nwwood.com/Wood%20barn%202.jpg

Jedna z niewielu powieści s-f, które przeczytałam... i podobały mi się. Naprawdę, miłe zaskoczenie, choć fakt, że fabuła toczy się również w świecie gry komputerowej fantasy zapewne pomaga ;) Kolejne części ciut gorsze, ale też warto poświęcić im nieco uwagi.

Tak się składa,że nie gram w żadne gry.
A mimo,to bardzo mi się podobała.
Dużo tu ciekawych rzeczy, jak wkraczanie w krainę elfów i krasnoludów.
Książka bardzo fajna.

Tak się składa,że nie gram w żadne gry.
A mimo,to bardzo mi się podobała.
Dużo tu ciekawych rzeczy, jak wkraczanie w krainę elfów i krasnoludów.
Książka bardzo fajna.

Conor Kostick Epic Zobacz więcej