Seks a religia. Od balu dziewic po święty seks homoseksualny

Okładka książki Seks a religia. Od balu dziewic po święty seks homoseksualny Dag Øistein Endsjø
Okładka książki Seks a religia. Od balu dziewic po święty seks homoseksualny
Dag Øistein Endsjø Wydawnictwo: Czarna Owca popularnonaukowa
popularnonaukowa
Sex og religion. Fra jomfruball til hellig homosex
Czarna Owca
2011-01-01
2011-01-01
Andrzej Trzeciak, Olga Galimska
seks religia kościół

Religia kastruje, bądź jak kto woli, jest jak brom dla libido, przynajmniej w większości opisanych przypadków. Ideologia religijna to po prostu zbrodnia przeciwko ludzkości, o czym nietrudno przekonać się, czytając tę pseudonaukową, lecz łatwą rozprawę.

Książka byłaby o wiele ciekawsza, gdyby autor nie skupiał się w niej głównie na kontrowersjach związanych z wiarą chrześcijańską - sprawia w ten sposób wrażenie, nie wiem czy celowo, że to właśnie chrześcijanie są najbardziej agresywni i "zacofani" w kwesii seksu

Religia nie odnosi sie tylko do kwestii wiary, ale dyktuje zasady dotyczące życia codziennego, zatem obejmuje swoim zasięgiem również czynniki seksualne. Religijne reguły określają praktycznie każdą dziedzinę życia wierzącego, jej religijny aspekt też jest dość rozbudowany, dlatego autor skupił się tu zaledwie na najbardziej istotnych i charakterystycznych powiązaniach przedstawiając najważniejsze wzorce seksualne panujące w głównych wyznaniach.

Tekst został podzielony na rozdziały tematyczne.Zagadnienia oczywiście odnoszą się do relacji na linii religia-seks, w stosunku do jednostki, jak i w konsekwencji do całego społeczeństwa.
Autor przytacza argumenty, pokazuje daną kwestię w różnym wymiarze, pod kątem podejścia do danego zagadnienia z punktu różnych religii. Stara się być przy tym obiektywny, nie ocenia, a jedynie dostarcza czytelnikowi pełnego obrazu by zwiększyć naszą świadomość.
Czym w ogóle jest seks, które działania są temu przypisane, a które mogą co najwyżej uchodzić za pieszczotę i to tą dozwoloną? Praktycznie w chrześcijaństwie i buddyzmie seksualność jest zakazana, bo oddala człowieka od spełnienia w wymiarze duchowym, tak samo jak rodzina. Dlatego wszelka wstrzemięźliwość, oddanie się medytacjom, pójscie do zakonu jest cenione najwyżej, bo wznosi takiego człowieka ponad innych w dążeniu do doskonałości. Chyba mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wiara chrześcijańska nawet seks małżeński uznaje jako grzech. To co dotyczy ciała, a zatem jest materialne, nie przysłuży się naszej duchowości. Inne spojrzenie będzie mieć islam, który nie upatruje niczego wzniosłego we wstrzemięźliwości, a wręcz dostrzega marnotrawstwo na tym polu. Tak samo zresztą jak hinduizm i judaizm.

Wspominam jedynie o drobnym wycinku tego, co oferuje nam ta publikacja na początek. Poza tym temat jest tak szeroki, że jest oczywistością, iż nie sposób zgłębić go w jednej książce, na tyle, by omówić wszystko co wiąże się z seksualnością postrzeganą w duchu religii. Ale z pewnością jest dobrym wyjściem do przyjrzenia się tematowi, wszelkim ograniczeniom nakładanym człowiekowi przez religie.

Mogłabym powiedzieć, że to co łączy wszystkich ludzi to przynależność do jakiegoś wyznania religijnego, jak i potrzeba zaspokajania naszej seksualności.
Tak zostaliśmy stworzeni, że nasza ludzka natura szuka spełnienia w sferze seksu. W sferze, do której nie ma dystansu nawet religia.

Dag Øistein Endsjø jest religioznawcą, krytykiem społecznym, publicystą, obrońcą praw człowieka, profesorem religioznawstwa uniwersytetu w Bergen. Jest przewodniczącym Stowarzyszenia Obronców Praw Człowieka. Jako religioznawca zajmował się zagadnieniami praw człwoieka, religii, płci, seksu i nieśmiertelności. Autor badał religie natyczne oraz okres wczesnego dzieciństwa.
Dag Øistein Endsjø w swojej książce, która jest analizą podejścia między innymi takich religii jak : judaizm, hinduizm, islam, buddyzm, prawosławie, chrześcijaństwo i inne , do spraw seksualności.
Ale chodzi tylko o sam akt , ale także o zespolenie ciał i dusz.
Życie człowieka, który należy do danego wyzwania nie jest wolny od zarazków, nakazów, osądzeń i potępienia. Np. mnich Sudinny, który przerwał pobyt w klasztorze i na krótki okres wrócił do swoich żon , usłyszał oto takie słowa od Buddy
"Marny mężczyzno! Byłoby lepiej, gdyby twój penis utknął w czarnym, jadowitym wężu aniżeli w waginie kobiety.Byłoby lepiej, gdyby twój penis znalazł się w jamie wypełnionej rozżarzonymi węglami i spłonął".
We wczesnych pismach buddyjskich określa się małżeństwo jako źródło cierpienia. Sam Budda dla zbawienia swojej duszy porzucił żonę i dzieci. Wstrzemięźliwość seksualna była istotnym elementem zbawienia i uniknięcia koła reinkarnacji.
Nawet w Biblii można by wyczytać, że Jezus sam, przy zbieraniu uczniów maił powiedzieć, że jego naśladowcą może zostać ten , kto ma w nienawiści swoich krewnych.Według św. Pawła ludzie powinni całkowicie powstrzymać się od kontaktów seksualnych . Jedynie ci , którzy nie umieją się powstrzymać powinni zawrzeć związek małżeński.

W większości przypadków religie zabraniają seksu przedmałżeńskiego, ale często owy zakaz ten dotyczy kobiet,a nie mężczyzn. W islamskiej społeczności jeśli kobieta jest zaręczona i zdecyduje się na seks , zostaje za to ukamienowana. Podobnie jest w przypadku jest kobiet zgwałconych.
Ostatnio w mediach było głośno o pewnej Norweżce, która została zgwałcona w Arabii Saudyjskiej. NIe dość, że sprawcy nie ukarano, to ona jako ofiara została skazana na więzienia.

Innym tematem poruszonym w książce jest podejście do masturbacji. W chrześcijaństwie zakonnice przebywające w zakonach panuje zakaz obcowania z warzywami typu : ogórek, cebula, rzodkiew. Dodatkowo jest określony regulamin podmywania się i co najdziwniejsze zakaz pływania pod prąd wodny , noszenia ciasnej bielizny i przylegających do ciała podpasek.
W krajach Dalekiego Wschodu mnichom zakładano zaciskający pierścień na członka.

Ciekawostką jest fakt, że Amerykanin , wynalazca płatków śniadaniowych rozpoczął swój biznes wmawiając rodzicom nastolatków, jakoby jego płatki zmniejszały popęd seksualny.
Kolejnym smaczkiem jest fakt, że w islamie zdarzają się liczne kontakty heteroseksualne między dwoma kobietami. Koran tego niezabrania, jak tezy katolickie.
Tematów tych jest więcej, a wszystko jest napisane prosto, bez naukowych określeń i górnolotnych słow. Cała pozycja jest ciekawym i wciągającym stadium ludzkiej natury i historii religii, obyczajów, znaczeń, rytuałów, reguł. Warto się dowiedzieć, ze większość reguł, które narzucają nam duchowni nie są "przykazaniem" od Boga, a często są skutkiem ludzkich poglądów, odniesień i upodobań.
Polecam serdecznie.

Choć może się to wydać nieco dziwne, wszystkie religie od zarania dziejów bardzo interesowały się seksem, tworząc całe zestawy przepisów, nakazów i zakazów dotyczących tego kto, kiedy, z kim i w jaki sposób może współżyć. Autor, koncentrując się głównie na wielkich, żywych religiach (chrześcijaństwo, islam, buddyzm, hinduizm) tłumaczy, dlaczego tak jest i omawia ich zapatrywania na szerokie spektrum spraw, związanych z seksem i seksualnością: od kwestii ważności płci, stosunków hetero- i homoseksualnych, autoerotyzm, małżeństwo, święty rasizm, przez seks rytualny po antykoncepcję, dziewictwo i celibat.

Niezwykle starannie przygotowana, bardzo zaskakująca i wciągająca praca. Wykład autora jest wartki, zrozumiały i przykuwający uwagę. Pomimo dość znacznej objętości (ponad 400 stron),ani przez chwilę się nie nudziłem. Co ważne, przy całej swojej wiedzy Endsjo pisze bez charakterystycznego dla wielu naukowców zadęcia (znikoma ilość wtrąconych niepotrzebnie, obcojęzycznych słów w tekście) i daje się wyczuć, że ma zdrowy dystans do poruszanych zagadnień. Przeraziły mnie stosowane przez każdą religię podwójne standardy moralności i deprecjonowanie kobiet. Po tej lekturze trochę inaczej będę patrzył na rzeczywistość.

Dodatkowo, jak każda popularnonaukowa publikacja, wzbogaca wiedzę o szereg ciekawostek. Chcecie wiedzieć, co wspólnego miało wynalezienie płatków śniadaniowych z masturbacją młodzieży, co w dawnych Chinach nazywano "namiętnością odciętego rękawa" i kim były "dziwki Jezusa"? Przeczytajcie tę książkę!

Mogło by się zdawać, że temat współzależności religii i seksu jest oczywisty. Wiadomo, że żadna z religii nie pozostaje wobec seksu obojętna, pragnąc kontrolować tę intymną sferę naszego życia, czasem wręcz obsesyjnie. Czegóż więc nowego mogłabym się jeszcze dowiedzieć na ten temat?
Wychowanie w duchu chrześcijańskim pociąga za sobą przekonanie, że seks zasadniczo jest grzechem. Okazuje się jednak, że nie wszystkie religie są (jednakowo) wrogo nastawione do seksu oraz że występuje duża różnorodność w tym, co w różnych religiach jest postrzegane jako naganne, zakazane, albo też pożądane, a nawet co w ogóle jest uznawane za zachowanie seksualne. Każda religia traktuje seksualność w odmienny sposób, stąd płynie wniosek, że żaden z modeli seksualności "lansowanych" przez różne religie nie jest modelem jedynym i właściwym, ponieważ zawsze mamy do czynienia z konstruktami kulturowymi. Czy to kultura kształtuje wzorce zachowań seksualnych zawarte w religii, czy też religia wpływa na kulturę?
Norweski religioznawca, Dag Oistein Endsjo stara się uporządkować owe religijne postawy, zwyczaje i reguły i wyjaśnić dlaczego właściwie kontrolowanie ludzkiej seksualności jest tak ważne w religii.
Generalnie okazuje się, że z pism świętych można wywieść argumenty na wszystko, zarówno za, jak i przeciw - i w tym jest pies pogrzebany. Nakazy i zakazy religijne dotyczące seksu często nie wynikają wcale z tego, co mówi słowo boże, ale po prostu z ludzkich przyzwyczajeń, tradycji, przekonań odnośnie tego, co jest właściwe, a co nie. Coś takiego, jak podnoszone przez Kościół "prawo boże", czy "naturalne" - po prostu nie istnieje.
Dag Oistein Endsjo przytacza argumenty i dane, podchodząc do poruszanych kwestii w obiektywnym świetle - nie ocenia, nie angażuje się tylko opisuje. Jest to dużą zaletą opisywanej książki, gdyż temat jest oczywiście lekko kontrowersyjny, jak to zwykle z religią bywa. Trochę brakowało mi szerszego kontekstu, a zatem odniesienia się nie tylko do dominująch "nowożytnych" religii, a zatem chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu i hinduizmu, ale także do religii np. starożytnych albo religii pochodzących z innego kręgu kulturowego, nie tylko indoeuropejskiego. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to temat-rzeka i ogarnięcie tego wszystkiego mogłoby owocować całymi tomami opracowań. Szkoda też, że autor nie powołał się na to, co dzieje się w Polsce, która ciągle jest idealnym przykładem konserwatywnej moralności chrześcijańskiej, zakazującej wszystkiego, co wykracza poza seks małżeński i usiłującej zmusić wszystkich do życia zgodnie z "jedynym słusznym" światopoglądem.

Książka jest przekrojem przez aktualnie obowiązujące największe religie świata. W ciekawy sposób ilustruje, na licznych przykładach, stosunek każdej z nich do tak istotnego tematu, jak miłość fizyczna. Ciekawa i pouczająca lektura.

• Naukowe i popularnonaukowe
  • Feminizm
  • Popularnonaukowe
  • Seksuologia
  • Queer naukowo

Dodaj cytat z książki Seks a religia. Od balu dziewic po święty seks homoseksualny