Śmierć nadjechała fiatem

Okładka książki Śmierć nadjechała fiatem Jerzy Parfiniewicz
Okładka książki Śmierć nadjechała fiatem
Jerzy Parfiniewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Labirynt kryminał, sensacja, thriller
Labirynt
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1988-01-01
1988-01-01
kryminał kryminalna śledztwo śmierć morderstwo zabójstwo fiat

Przeczytać gdy przeczyta się już wszystko.

Seria z labiryntem ale już w nowym stylu - lata 80. Ferment społeczno-polityczny i ciągłe tarcia interpersonalne to spory kontrast z książkową 'idyllą' społeczeństwa dekad wcześniejszych. Do tego rozluźnienie stosunków w milicji ocierające się wręcz o niesubordynację. I jeszcze nastroje z sierpnia '81 komplikujące pracę organów ścigania oraz próba zrównania ustroju socjalistycznego z kapitalistycznym. Autor ewidentnie chciał być na czasie.

Fabuła najprostsza z możliwych. Intryga zanim zdąży się zawiązać już jest rozwiązana. Jeszcze cytaty z 'Martina Edena' i 'Zemsty'. Tyle.

Przeczytać gdy przeczyta się już wszystko.

Kryminał zupełnie przeciętny: ani motyw, ani sposób morderstwa, ani tryb prowadzenia śledztwa nie powalają na kolana. I jeszcze te błędy!

Po pierwsze:
[cytat] (...) szczęk noży i WIDELCY o talerze (...) [Koniec cytatu]
Jakich WIDELCY, na Boga! Jedyna poprawną formą jest WIDELCÓW - tak jak pajaców (nie pajacy!),pałaców (nie pałacy!) czy pasterzy (nie pasterzów!).

Po drugie:
Autor umieścił wydarzenia w roku 1981 - co nietrudno odgadnąć po wzmiance nt. zamachu na Jana Pawła II. Był to czas, w którym w Polsce strajki i akcje protestacyjne były na porządku dziennym.
Autor wprawdzie jednoznacznie nie określił swojego stosunku do ówczesnych wydarzeń, ale strajkujący zawsze pokazani byli jako niemili, opryskliwi i chamscy. Znalazło się i takie zdanie:
[cytat] )...) To, o co oni walczą, my podnosiliśmy już dawno w organizacji młodzieżowej. Mówiliśmy o tym podczas spotkań z działaczami partyjnymi (...) [koniec cytatu]
Przemycanie własnych poglądów politycznych na karty kryminału? Fe...

Po trzecie:
Książka jest 'przegadana'. W dodatku dialogi nie są najwyższych lotów i niewiele - lub nic nie wnoszą w treść książki. No bo jakie znaczenie ma monolog żony 'ciosającej na głowie kołki' jednemu z milicjantów - że nie ma co na kolację zrobić? Albo jego rozmowa z synem pt. 'kim chciałbyś zostać w przyszłości?' Takich rozmów jest całe mnóstwo: a to na przyjęciu, a to w komendzie, a to w biurze...

Po czwarte:
Autor widać zapomniał, że dopóki nie ma ciała - nie ma morderstwa. Czytelnicy wiedzą o morderstwie - ale nie wiedzą o tym milicjanci. Tymczasem od początku szukają oni mordercy.

I na koniec ciekawostka, którą udało mi się odkryć. Jeden z podejrzanych zapytany o datę i miejsce urodzenia, odpowiada : 13 grudnia 1928, Warszawa. Jest to data urodzenia... samego Autora - co łatwo sprawdzić np. w Wikipedii.

Po pierwsze:
[cytat] (...) szczęk noży i WIDELCY o talerze (...) [Koniec cytatu]

Po...

Bardzo dobry kryminał osadzony w realiach PRL.Warto wracać do staroci.

Bardzo dobry kryminał osadzony w realiach PRL.Warto wracać do staroci.

Świetny kryminał z lat 80-tych.
Milicja ma do dyspozycji auta służbowe lub no cóż musi korzystać z środków publicznych jak autobus czy tramwaj.
Morderca niby wiemy kto nim jest ,ale w końcu okazuje się że to była grubsza sprawa .
Polecam !!!

Świetny kryminał z lat 80-tych.
Polecam !!!

Całkiem przyjemnie się czyta, szybko i lekko, oczywiście są wątki propagandowe, ale nie są nachalne więc da się przełknąć. Wątek kryminalny nie jest zbyt zaskakujący :)

• 2015
  • Bookcrossing