Pierwsza wojna Hitlera

2011-10-01
2011-10-01
Jan Szkudliński
wojna Hitler Mein Kampf zbrodnia

Książka zawiera bardzo wiele ciekawych faktów z nieco mniej znanego okresu Hitlera - I Wojny Światowej. Podaje wiele przykładów i faktów z tamtych czasów. Tu też dochodzimy do największej wady opracowania. Pan Weber pisał książkę pod ściśle określoną tezę: "Niemcy tak naprawdę nigdy nie popierali Hitlera, a jeśli już to w niedużej części".

Autor z dużą determinacja stara się pokazać, że Hitler tak jak nie miał poparcia Niemców, tak nie miał poparcia towarzyszy broni ze swojego pułku. Ta tezę wspiera bardzo wieloma ciekawymi, skądinąd, przykładami. Tyle że obraca się ciągle w gronie tych samych może 20 nazwisk, co poważnego badacza nie powinno uprawniać do generalizacji swoich wniosków.

A co do poparcia Hitlera przez Niemców w latach 30-tych, to już istne kuriozum. Autor wspiera się np. anonimowymi sondażami z 1985 roku i z lat 90-tych, które pokazują przynajmniej 50% poparcie Hitlera z lat 30-tych. Jak autor to komentuje? że wyniki są prawdopodobne bo w Dreźnie ok. 80% przyznało się anonimowo do popierania Hitlera w tamtych latach. Nawet nie przychodzi mu do głowy ze mogłoby być zupełnie inaczej! Na przykład opcja jak wielkie musiało być poparcie Hitlera (przecież nawet anonimowe przyznanie się do popierania Hitlera stało się wyjątkowo wstydliwe w powojennych Niemczech, szczególnie w ich zachodniej czesci) skoro dziś się potrafi do tego przyznać 50% respondentów.

W skrócie - wartość książki to tylko ogromną ilość ciekawych detali i informacji. Autor wykonał masę roboty przekopując się przez archiwa. Natomiast wnioski, które wręcz wylewają się z każdej strony i bombardują czytelnika, to zwykła, nachalna, politpoprawna i w większości zakłamująca rzeczywistość propaganda.

Weber próbuje uczynić z Niemców naród ofiar Hitlera, co zresztą jest dość popularnym trendem w powojennych Niemczech (to samo mają Austriacy). Zdecydowanie też zbyt duża wagę przykłada do rzekomej metamorfozy jaką miała wywołać I Wojna w Hitlerze wg. Mein Kampf. Wnioski z wojny w Mein Kampf na pewno są ważne, jednak budowanie na tym rzekomego głównego mitu założycielskiego nazizmu, to spore nadużycie, jednak wygodne do tzw. "obalania wiarygodności" książki.

Książkę mogę polecić osobom,które chcą poznać wiele ciekawych informacji z okresu I wojny oraz późniejszych (czasy rewolucji, dojście do władzy) Hitlera, odpornych jednak na manipulacje w stylu "skoro pani Hela z mojego bloku nie popiera Kaczyńskiego, to poparcie Kaczyńskiego wśród normalnych ludzi prawdopodobnie nie jest wysokie".

Autor z dużą determinacja stara...

Bardzo dobra,wciągajaca książka,warta polecenia.

Bardzo dobra,wciągajaca książka,warta polecenia.

• I wojna światowa
  • Książki z odzysku- Niechciane - Odratowane
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Oddane
  • XX Wiek i historia