Niebieska godzina

Okładka książki Niebieska godzina Alonso Cueto
Okładka książki Niebieska godzina
Alonso Cueto Wydawnictwo: WAM Seria: Labirynty. Kolekcja prozy literatura piękna
Labirynty. Kolekcja prozy
WAM
2011-10-10
2011-10-10
Katarzyna Jachimska-Małkiewicz

To chyba pierwsze moje spotkanie z literaturą peruwiańską. Interesująca lektura, tym bardziej, że ta pozycja jest mocno osadzona w geografii, w kuchni peruwiańskiej, niektórych zwyczajach i tańcach (taniec z nożyczkami!) a zwłaszcza w nieodległej historii rewolucji i walk buntowników Świetlistego Szlaku.
Tym razem jest to rozliczenie z przeszłością rodziców w kolejnym pokoleniu, tym żyjącym w spokoju i dobrobycie XXI wieku. Czy ułożona i dostatnia egzystencja, kokon bezpiecznej pracy, zdrowych dzieci i spokojnej dzielnicy mieszkaniowej - czy to wystarczy by żyć? Czy rozgrzebywanie niełatwej przeszłości jest potrzebne? Czy odcięcie grubą kreską jest możliwe?
O ważnych wyborach w życiu, o okrucieństwie konfliktów zbrojnych i o potrzebie budowania związków - przeczytacie w interesującej Niebieskiej Godzinie, którą polecam, głównie jako świadectwo niełatwej historii.

Tym razem jest to rozliczenie z przeszłością rodziców w kolejnym...

40-letni Adrian Ormache powszechnie szanowany prawnik wiedzie spokojne,dostatnie życie w Limie.
Przypadkowo chce poznać mroczną historię kiedy jego ojciec oficer peruwiański walczył ze Świetlistym szlakiem.
Lecz wbrew tych wszystkich ostrzeżeń chciałby odnaleźć piękną kobietę,świadka tamtych wydarzeń,
która odegrała tajemniczą tą rolę w życiu jego ojca.
Historia dramatyczna,przejmująca to opowieść o kondycji ludzkiej natury,okrucieństwie brutalnej,okrutnej i bezlitosnej wojny,potrzeby miłości jakiej odczuwa każdy człowiek i o goryczy.
W skupieniu czytałam wspaniałą,niezwykłą książkę chwyta za serce,intryguje.....spędziłam cudowne chwile przy lekturze,zaskoczyła i zaintrygowała mnie.

która odegrała tajemniczą tą rolę w życiu jego ojca.
Historia...

Przepiękna, doskonale napisana powieść peruwiańskiego pisarza. Autor wraca do tematu Świetlistego Szlaku (Sendero Luminoso) jednak nie koncentruje się na działalności samych terrorystów, ale mówi o wpływie jaki cała rewolta miała na rodzine jednego z peruwiańskich oficerów, odpowiedzialnych za przywracanie porządku. W tej książce nie ma zbędnych słów, opisów, postaci. Jest główny bohater - osiągający sukcesy prawnik z Limy, który nagle zostaje musi skonfrontowac się z trudną historia swojego ojca. Przeszłość wciąga go, zmienia jego życie, on sam gubi się w niej całkowicie. Niezwykła powieść, bardzo polecam.

Niedawno opisywałam powieść z serii "Labirynty", wyjątkowo lekką i optymistyczną, a już teraz nadszedł czas na kolejną, zupełnie przeciwną. "Niebieska godzina" to lektura ciężka i trudna. Obfituje w dramatyczne sytuacje i wątki, pełno w niej bolesnych i niełatwych do zaakceptowania emocji. Jednak mimo to, podobnie jak większość poprzednich książek z tego cyklu, także i ta ma w sobie mnóstwo nadziei i mądrości. Pomiędzy kolejnymi dramatami przebłyskują wiara i siła, które dają bohaterom odwagę i sprawiają, że pomimo cierpienia także i czytelnicy dostrzegają wiele cennych prawd o sobie i życiu, a także o postaciach z książki. Chyba właśnie to inteligentne poprowadzenie fabuły powoduje, że mimo tej ciężkości emocjonalnej, która momentami przytłacza, wcale nie uważam tej powieści za gorszą lub nudniejszą od pozostałych.
Autorem jest człowiek, którego już krótka notka z tyłu okładki, czyni kimś bardzo cenionym i godnym podziwu. Alonso Cueto jest pisarzem niezwykłym, jednym z najbardziej cenionych peruwiańskich publicystów średniego pokolenia. Jego tematyka przewodnia, na której skupia prawie wszystkie swoje dzieła jest życie codzienne limeńczyków, zamkniętych w sobie i opornie broniących się przed rzeczywistością. Jest członkiem Królewskiej Akademii Hiszpańskiej i laureatem prestiżowych nagród za swą działalność pisarską. Otrzymał nagrodę Premio Herralde właśnie za powieść "Niebieska godzina", przetłumaczoną na 15 języków.
Bohater "Niebieskiej godziny", Adrian Ormache jest prawnikiem, szanowanym, statecznym i niezwykle cenionym. Ma szczęśliwą rodzinę, żonę i dzieci. Pewnego dnia całkowicie przez przypadek, dowiaduje się o przeszłości swego ojca z okresu walk ze Świetlistym Szlakiem. Dowiaduje się wstrząsającej prawdy o jego zbrodniach i okrutnych czynach jakich się dopuścił w czasie wojny. Mimo, że nie powinien, przed czym zostaje ostrzeżony, postanawia odnaleźć kobietę, która była świadkiem dawnych wydarzeń, a zarazem kimś znaczącym w życiu jego ojca. Dowiaduje się rzeczy, które na zawsze zmienią jego życie, wspomnienia i uczucia, a co ważniejsze, będą miały znaczący wpływ na przyszłość. Rzutuje to na całym jego życiu i sprawia, że jego relacje z rodziną i kariera zawodowa stają pod znakiem zapytania. Jego żona Klaudia ma do niego pretensje o częstą nieobecność w domu, podejrzewa go nawet o romans. Także dzieciom brak jego obecności, sam Adrian zaniedbuje obowiązki zawodowe poświęcając mnóstwo czasu na odszukiwanie kolejnych dowodów i zbieranie informacji.
"Niebieska godzina" jest książka trudną emocjonalnie. Główny bohater jest rozdarty, zagubiony i wstrząśnięty. Nie poznaje własnego ojca w opowiadanych przez świadków historiach, a przez to coraz trudniej mu odnaleźć także i samego siebie. Musi poznać prawdę o przeszłości rodziców, pogodzić się z nią i odkryć na nowo siebie. Te lęki i frustracje, złość, strach i inne uczucia bohatera częściowo spadają na czytelnika. Trudno nie podzielać jego emocji i nie współczuć mu. Z jednej strony zapamiętał swego ojca jako bliską mu osobę, rodzica obecnego w jego dzieciństwie, z drugiej dowiaduje się, że był on terrorystą mordującym niewinnych ludzi. Na pewno ta lektura zapada w pamięć i zajmuje myśli na wiele dni. Nie ma tu konkretnej akcji, czytając miałam wrażenie jakbym czytała pamiętnik Adriana, w którym po kolei zapisywał swoje życie i historię odkrycia prawdy o rodzinie. Moim zdaniem to typowa książka dla osób lubiących psychologiczne dramaty i takim właśnie czytelnikom ją polecam.

2028

Peruwiańska historia szanowanym prawniku Adrianie Ormarcha, szczęśliwym mężu Klaudii i ojcu Alicji i Lucii, który dowiaduje się o ciemnych sprawkach swojego ojca. Ten jako oficer marynarki brutalnie walczył z komunistyczną organizacją Świetlistym Szlakiem, która uciekała się do aktów terroru.
Krwawa wojna między siłami militarnymi a terrorystami dotknęła też cywilów. Obie strony bezpardonowo torturowały i mordowały wszystkich podejrzanych o sympatyzowanie z drugą stroną. Tortury i gwałty były na porządku dziennym. Po śmierci matki jej szantażystka, niejaka Ulma zwraca się do Adriana i przesyła kopie kompromitujących jego ojca zdjęć z nastoletnią Miriam, którą przetrzymywał i wykorzystywał. Kumpe ojca, eks podwładny Guy de martin oraz Chaco Osorio potwierdzają te rewelacje i snuja historię o wielu kobietach, które w jego jednostce zostały zgwałcone najpierw przez oficerów, potem zwykłych żołnierzy, i w końcu zastrzelone. Tylko jedna- właśnie Miriam- zdołala uciec bo ojciec się w niej zadurzył i nie pozwolił innym jej dotknąc. Odtąd Adrian obsesyjnie szuka tej dziewczyny- podobno uciekając z koszar była brzemienna więc Adrian zakłada, że może mieć przyrodniego brata. Książka porusza uniwersalne tematy- jak być człowiekiem, co znaczy człowieczeństwo w czasie wojny, jak ważne jest przebaczenie, pokuta, naprawienie krzywd. Choć bohater nic nie zawinił, czuje moralny obowiązek pomoc Miriam i jej synowi Miguelowi. To opowieść o złamanym życiu, klęsce młodzieńczych marzeń, co widać w losach matki Adriana. Powierzchowny urok i ogładę oficera brała za znak wyższości moralnej i duchowego piękna i gorzko się rozczarowała, czego rezultatem był szybki rozwód.”Dzieci posiadające pozytywny model rodzinny zawsze będą miały więcej solidnych punktów odniesienia w życiu” - mówi bohater i sam taki dom stworzył córkom. Adrian czyta listy szantażystki, matka od lat płaciła haracz by dobre imię rodziny nie zostało splamione. Bohater odkrywa że za szantażem stoi Chaco i jego ciotka, a nie fikcyjna ciotka Miriam. Odbiera zdjęcia i negatywy, odwiedza region, z którego pochodziła Miriam gdy rodzina wyjeżdża na wakacje. Odnajduje jej wuja. Relacje bestialstw których obie strony się dopuszczały- te wstrząsające opowieści przypominają dzieje drugiej wojny światowej i eksterminacji polskiej i żydowskiej ludności. Ii wojna światowa miała być ostatnim kataklizmem, ale ludzkie okrucieństwo nie ma granic i znów doszło do ludobójstwa. Druty elektryczne przykładane do jąder, gwałty itp. Życie bohatera zmienia się gdy wchodzi do salonu fryzjerskiego Miriam, która go rozpoznaje. Zbliżają się do siebie, odczuwa do niej coś na kształt miłości, Pomaga jej i Miguelowi, uczy się pokory, bezinteresowności, przyjaźni. Świadectwo o ojcu, jednostce uwikłanej w konflikt wrogich sił. Dobrze, że mimo krzywd Miriam wyzwoliła się z nienawiści, że nie chciała się mścić tylko odbudowała swoje życie. Tamte złe chwile nie zniszczyły jej godności ani człowieczeństwa więc może być wzorem. Pytanie, co jest w życiu ważne, co znaczy odwaga, przyzwoitość, miłość, nienawiść. Czy werystyczne jest to, że Miriam oddała się Adrianowi, że zdradził żonę z ofiarą ojca, i jej nagła śmierć? Tylko ten zarzut można mieć pod adresem tej mocnej literatury.

1984

Podobnie jak poprzednie hiszpańskojęzyczne tytuły wydane w serii Labirynty, ta książka nie przemawia do mnie. Historia dziwna i mało realna. Chyba, że w Peru zdarzają się inne rzeczy.
Jedynym sensownym fragmentem jest to, co autor napisał pod koniec, o samotności i starości, przywiązaniu do swojego małżonka.

• Literatura obca
  • Książki poruszające