Horoskopy z dalekich lądów

Okładka książki Horoskopy z dalekich lądów Bogna Wernichowska, Bronisław Wojciech Wołoszyn
Okładka książki Horoskopy z dalekich lądów
Bogna WernichowskaBronisław Wojciech Wołoszyn Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Horoskopy z dalekich lądów
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7377-417-9
horoskopy lądy Aztekowie Majowie

Astrologia to dla mnie interesujący temat, acz traktuję go z przymrużeniem oka. W horoskopach przedstawionych w książce odnalazłam opisy mojej osoby, które brzmiały bardzo prawdziwie i przekonywająco, jednak te, odnoszące się do mojego narzeczonego, najczęściej zupełnie nijak się miały do jego rzeczywistego charakteru.
Poczytałam sobie to jednak dla rozrywki i chwili intelektualnego odpoczynku.

Poczytałam sobie to jednak dla rozrywki i chwili...

„Co mówi o Tobie dzień Twoich narodzin?”

Horoskopy czytają prawie wszyscy, nawet bezwiednie, przeglądając co też w gazecie o nich samych wypisują. Niektórzy w to wierzą, inni nie, w końcu jak można, po pierwsze poznawać przyszłość, po drugie wybrać dla tak wielkiej liczby osób spod jednego znaku zodiaku podobny scenariusz. Niemniej nie wszyscy podchodzą do tego sceptycznie, szukając pomocy, natchnienia, inspiracji i podniesienia na duchu. Przepowiednie mają głębokie korzenie, a to co się za nimi kryje może być bardzo ciekawe i właśnie to, przedstawiają nam autorzy tej książki.

Każdy z nas wie spod jakiego jest znaku zodiaku. Baran, Byk, Ryby, Bliźnięta... dla nas to nic nowego. Niemniej w horoskopach z dalekich lądów, kryją się inne podziały. Aztekowie, Majowie i Inkowie licząc czas, nie opierali swoich prognoz na podstawie roku słonecznego, lecz czasie w jakim Wenus oddala się i wraca do punktu swego górowania. Znaki zodiaku również są inne u Azteków - Małpa, Jaszczurka, Trzęsienie Ziemi, Deszcz czy Śmierć, u Majów natomiast występuje Krąg 18 klejnotów, jak Diament czy Rubin, zaś u Inków są ptaki, jak sęp, gołąb czy sokół. A w horoskopie wenezuelskim znajdziemy przyrównywanie do któryś z owadów, jak much, ważek czy biedronek.

Chętnie opisałabym Wam kalendarze tych kultur, też trochę opowiedziała o nich, ich historii i wierzeniach, jednak to mijało by się z celem, w końcu to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Prawie cały tytuł jest opisem poszczególnych znaków i ich symboliki, plus na początku zawsze napisane jest coś ponadto, o samych Majach czy Aztekach, co można traktować jako wstęp i pomoc w zrozumieniu swego znaku. Opisy każdego z nich były ciekawe, proste w odbiorze i nie dość rozległe, a treściwe. W takich pozycjach nie ma co owijać w bawełnę i nad czym się rozwodzić, mamy przed sobą jedynie to, co jest ważne. Całości pod tym względem nie mam nic do zarzucania, wszystko opisane jest interesująco, można się czegoś dowiedzieć.

Tak z osobistych wrażeń to zauważyłam, że trzy pierwsze horoskopy, czyli Azteków, Majów i Inków, mają podobną bazę w moich znakach, co jest zrozumiałe, skoro wszystkie mają być prawdziwe. Ogólnie interesująca wydała mi się koncepcja, tak dobrze wszystkim znana, jakoby ludzie urodzeni pod jakimś danym znakiem, mieli być podobni do siebie pod względem charakteru. Zawsze mnie to fascynowało. Niemniej wracając do mojego horoskopu, muszę przyznać, iż te trzy pierwsze się sprawdziły i opowiadały zarówno o moich wadach jak i zaletach. Jedynie podążając w jednym kierunku, mianowicie miłości, nie widziałam możliwości sprawdzenia się, aczkolwiek jestem jeszcze młoda, to się zobaczy. Ponadto cieszyłam się jak małe dziecko, gdy zobaczyłam, że jestem diamentem według Azteków (taki ładny kamień). Jedynie horoskop wenezuelski pokazał moja datę urodzenia z zupełnie innej, i w moim przypadku nietrafnej, strony.

Ogólnie cała pozycja jest dobra i można dowiedzieć się z niej wielu ciekawych rzeczy. Zastanawiała mnie jedynie dysproporcja między ilością stron poświęconą dla tych czterech głównych horoskopów, która mi nie przeszkadzała, jedynie zdziwiła. Jeżeli ktoś lubi horoskopy, jest ciekawy swoich znaków i przypisywanych mu cech charakteru według różnych kultur, które mogły to przewidzieć wiele stuleci temu, to ta książka jest z pewnością dla niego! Zabawa i relaks zagwarantowane, choć należy do tego podejść z dystansem i choć trochę interesować się tematem. Do takiej lektury można też potem wracać, by przypomnieć sobie w jakiejś sytuacji co się przeczytało bądź podzielić się ze znajomymi trafnymi (lub też nie) opisami ich charakterów. Polecam!

„Co mówi o Tobie dzień Twoich narodzin?”

Bardzo lubię tego typu literaturę. Czytam w ramach relaksu, dla zabawy...To jak z poezją, nie da się odłożyć na półkę - przeczytane, ponieważ do takich pozycji wciąż się wraca, czy to przy okazji spotkań w gronie rodzinnym czy przyjaciół, czy w samotne, ciche wieczory.
Tu mamy zbiór róznych horoskopów sięgających do tradycji Majów, Azteków, Inków....Każdy może znaleźć coś dla siebie; XOCHITL(Kwiat),COATL(Wąż),TOCHTLI(Królik) albo jak ktoś woli Rubin, Turkus bądź Malachit a może Albatros, Jastrząb czy Sokół...dla dopełnienia horoskop wenezuelski i mamy Świetlika, Pająka czy Świerszcza...Każda charakterystyka danego znaku jest ciekawa a czy trafna - oceńcie sami, szukając swojej daty urodzenia i przyglądając się sobie z dystansu przez pryzmat owych horoskopów. Polecam.

Dodaj cytat z książki Horoskopy z dalekich lądów