Hegel

Okładka książki Hegel Tadeusz Kroński
Okładka książki Hegel
Tadeusz Kroński Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Myśli i Ludzie filozofia, etyka
214 str. 3 godz. 34 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Myśli i Ludzie
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1966-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1966-01-01
Liczba stron:
214
Czas czytania
3 godz. 34 min.
Język:
polski
Tagi:
filozofia biografie filozofów Hegel
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
579
248

Na półkach: ,

"Filozofia Hegla jest skrajną postacią idealizmu racjonalistycznego i dialektycznego. Idealizm Heglowski polega przede wszystkim na koncepcji wedle której idea (rozum, duch) poprzedza świat materialny w tym sensie, że ten ostatni jest jej wytworem" (21).

"Chrześcijaństwo - według Hegla - przyniosło świadomość wolności wszystkich ludzi. [...] Ludziom wydaje się, że działają w określony sposób, ponieważ kieują się osobistym interesem, egoistycznymi, tylko dla nich ważnymi motywami. W rzeczywistości ulegają złudzeniu. Na prawdę są tylko narzędziami, pionkami w rękach niewidzialnego, a jednak rządzącego historią rozumu, który w odpowiedniej, dla siebie korzystnej chwili wyzyskuje ich dla przeprowadzenia swych zamiarów ("chytrość rozumu") (26-27).

"Nic nie stało się wielkiego w świecie, co wymykałoby się konieczności" (29).

"[...] poetę angielkiego Pope'a, któy w swym poemacie Esay on Man sformułował w rymach swą próbę teodycei (whatever is, is right") (32).

"Ludzkość 'oświecona' odwróciła ię od rozumu, zastępując go rozsądkiem. Była to więc epoka emancypacji od rozumu, nienawiści do przeszłości i walki z tradycją" (35).

"[...] przyrodoznawstwo weszło na drogę 'jednostronnej pracy gabinetowej', jego dawne wspaniałe osiągnięcia uległy zmarnowaniu" (46).

"Nawiasem mówiąc, cały egzystencjalizm współczesny czerpał swą interpretację człowieka z Heglowskiej nauki o negacji" (56).

"Żaden z osiągnięych etapów nie zadowala go" (57).

"W ramach filozofii Heglowskiej krytyka zastanych instancji nie jest możliwa, bo 'sowa Minerwy wylatuje dopiero z zapadającym zmierzchem', tj. że trafna naukowa kontemplacja nad epoką zaczyna się dopiero wtedy, gdy już nadchodzi jej zmierzch" (71).

"Nie o to chodzi, że nie wolno krytykować swej epoki - bo w takim wypadku nie byłoby historii, lecz o to, iż prawdziwa, wielka, obiektywna krytyka zastanej rzeczywistości oznacza już jej koniec: Sokrates i Luter należą po prostu do nowych epok historii powszechnej" (72).

"[...] lenistwo: ludzie nie chą czytać trudnych tekstów, a nie chcąc tego czynić głoszą, iż trudność ta nie jest trudnością, lecz mętnością" (79).

"Filozofia Hegla jest skrajną postacią idealizmu racjonalistycznego i dialektycznego. Idealizm Heglowski polega przede wszystkim na koncepcji wedle której idea (rozum, duch) poprzedza świat materialny w tym sensie, że ten ostatni jest jej wytworem" (21).

"Chrześcijaństwo - według Hegla - przyniosło świadomość wolności wszystkich ludzi. [...] Ludziom wydaje się, że działają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Chcę przeczytać
    7
  • Filozofia
    2
  • Posiadam
    2
  • Nie-piękna
    1
  • 2 0 2 3
    1
  • Przeczytane 2012
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hegel


Podobne książki

Przeczytaj także