Koń Trojański w mieście Boga

2000-01-01
2000-01-01
Jerzy Wocial
Kościół Sobór Watykański II historia Kościoła laicyzacja

Świetna. Temat klarownie opisany, do przeczytania dla każdego wierzącego. Mnie szczególnie zachwyca uporządkowanie wielu pojęć, podanie ich precyzyjnej definicji i merytoryczna krytyka popularnych prądów nie tylko modernistycznych, ale szczegółowe opisanie tego konia trojańskiego obecnego nie tylko w mieście Boga, ale też w głowach wielu wiernych.

Kiedy nachodzi nas refleksja, że myśl współczesna w Kościele, oddaliła nas od prawdziwej wiary Apostołów, to warto przeczytać tę przenikliwą książkę pełną błyskotliwych spostrzeżeń. Co prawda wiele jest odniesień do nieporozumień związanych z Vaticanum II, ale (niestety) nie straciły one swojej aktualności, a nawet być może stały się tym bardziej aktualne dzisiaj.

Książka będzie ucztą dla wierzących intelektualistów. Czyta się powoli, a daje do myślenia.

Książka...

Dla osoby wierzącej to pozycja z gatunku „must read”. Ten klasyczny już esej zdumiewa celnością przemyśleń dotyczących poważnie chorego a na pewno poważnie osłabionego chrzescijaństwa. Ponadczasowość rozważań wynika z formatu autora oraz czasów w jakich przyszło nam żyć. To czas relatywizmu, rozmywania Ewangelii wreszcie likwidacji pojęcia zła i grzechu. Nie jestem pewien (książka dostarcza za mało „dowodów”), że winę za obecną letniość chrzescijaństwa w krajach Zachodu ponosi Sobór Watykański II. To za duże uproszczenie, mam wrażenie, nadużywane przez niektórych katolików.

Dietrich von Hildebrand jest jednym z tych filozofów i teologów, którego geniusz intelektualny w niezwykły sposób łączy się z jego duchowością i wrażliwością. Prezentowane dzieło ukazuje tą integralność we wszystkich poglądach i myślach autora przelanych na kilkanaście stron papieru. Podejmuje w nich próbę wykazania błędów oraz zagrożeń wypływających z nadmiernego modernizmu, by w ten sam sposób ochronić Kościół przed falą sekularyzacji.
Myślę,że "Koń Trojański w mieście Boga" to lektura warta polecenia wszystkim katolikom.

Klarowny język, zdumiewające wnioski. Polecam,

Klarowny język, zdumiewające wnioski. Polecam,