Koń Trojański w mieście Boga

Trojan horse in the city of God : the Catholic crisis explained
religia
Jerzy Wocial
Kościół Sobór Watykański II historia Kościoła laicyzacja

Świetna. Temat klarownie opisany, do przeczytania dla każdego wierzącego. Mnie szczególnie zachwyca uporządkowanie wielu pojęć, podanie ich precyzyjnej definicji i merytoryczna krytyka popularnych prądów nie tylko modernistycznych, ale szczegółowe opisanie tego konia trojańskiego obecnego nie tylko w mieście Boga, ale też w głowach wielu wiernych.

Kiedy nachodzi nas refleksja, że myśl współczesna w Kościele, oddaliła nas od prawdziwej wiary Apostołów, to warto przeczytać tę przenikliwą książkę pełną błyskotliwych spostrzeżeń. Co prawda wiele jest odniesień do nieporozumień związanych z Vaticanum II, ale (niestety) nie straciły one swojej aktualności, a nawet być może stały się tym bardziej aktualne dzisiaj.

Książka...

Dla osoby wierzącej to pozycja z gatunku „must read”. Ten klasyczny już esej zdumiewa celnością przemyśleń dotyczących poważnie chorego a na pewno poważnie osłabionego chrzescijaństwa. Ponadczasowość rozważań wynika z formatu autora oraz czasów w jakich przyszło nam żyć. To czas relatywizmu, rozmywania Ewangelii wreszcie likwidacji pojęcia zła i grzechu. Nie jestem pewien...

Dietrich von Hildebrand jest jednym z tych filozofów i teologów, którego geniusz intelektualny w niezwykły sposób łączy się z jego duchowością i wrażliwością. Prezentowane dzieło ukazuje tą integralność we wszystkich poglądach i myślach autora przelanych na kilkanaście stron papieru. Podejmuje w nich próbę wykazania błędów oraz zagrożeń wypływających z nadmiernego...

Klarowny język, zdumiewające wnioski. Polecam,

• Filozofia