Kamienie milowe cywilizacji

2010-01-01
2010-01-01
Anna Binder, Wojciech Gadowski, Monika Tomaszewska
album historia postęp odkrycia

Całkiem lekka i przyjemna książka, która jak autor zauważa na wstępie, zaledwie muska historię. Robi to całkiem sprawnie, gdyż po lekturze ma się wrażenie "przepłynięcia" przez chronologię naszych dziejów.

Na pierwszy rzut oka - nie za gruba, dużo zdjęć, szybko pójdzie. Ale potem wciąga niesamowicie. Nietypowe ujęcie historii - nie chronologicznie, tylko tematycznie. Na każdy z tematów krótki rozdział plus kilka dodatkowych informacji w ramkach, wszystko okraszone pięknymi ilustracjami (zdjęcia, rysunki, czasem mapy). Oczywiście nie jest to pełne ujęcie danego tematu, ale rewelacyjnie pokazuje niektóre zależności, nad którymi normalnie raczej się człowiek nie zastanowi. Np. pierwszy rodzaj własności ziemi był zależny od upraw (ja zasiałem, ja zbieram),wynalezienie łodzi wymusiło osadzanie się ludzi (żeby wracać do swoich i zostawiać urobek),regulacja wody wymusiła podatki (bo było wspólnie robione dla wielu),jak dużym skokiem było przejście z pisma obrazkowego (obecnego praktycznie we wszystkich kulturach) na fenickie znaki oznaczające dźwięki i że dopiero w średniowieczu zaczęto pisać małymi literami oraz od kiedy stało się potrzebne zero (do wcześniejszej rachuby wystarczyły liczby pozytywne i negatywne) i jak to się przydało w podróżach morskich. Wielce ciekawe to wszystko!

• Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Książki z którymi mieszkam
  • Z_2019

Dodaj cytat z książki Kamienie milowe cywilizacji