Baśnie

Na półkach: , , , ,

Do książki powróciłam z sentymentem. To wydanie ze wspaniałymi ilustracjami Jana Marcina Szancera dostałam od przyjaciela na święta Bożego Narodzenia. Przywróciło mi miłe wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Niektóre z baśni czytałam pierwszy raz np. Choinka, Dzieje Roku czy Krzesiwo. Niezmiennie pozostaję fanką Królowej Śniegu. Mile też wspominam Starą uliczną latarnię...

Jako lektura dla dzieci kategorycznie odradzam. Baśnie są smutne, bardzo przygnębiające, depresyjne. Będąc dzieckiem nie miałam może do końca świadomości ile ukrytych motywów mniej lub bardziej szkodliwych można znaleźć u Andersena. Z perspektywy czasu człowiek widzi pewne rzeczy inaczej i stąd moja raczej negatywna opinia. Nasze polskie bajki, baśnie, klechdy są...

Bracia Grimm sa dla mnie duzo ciekawsi

Baśnie Andersena to tak naprawdę przypowiastki filozoficzne, właściwie chyba mógłby być traktowany jak następca Ezopa. Styl trochę momentami bardziej rozwlekły, ale nie zmienia to faktu, że "nowe szaty cesarza", "brzydkie kaczątko", "dziewczynka z zapałkami", "słowik" to historie, które czasem bawią, czasem wzruszają, a zawsze pouczają o tym co w życiu...

Na półkach: , , , ,

Cała opinia do przeczytania tutaj: https://kaginbooks.blogspot.com/2018/09/210-basnie-hans-christian-andersen.html

Na półkach: , , , , ,

Cała moja opinia do poznania tutaj: http://kaginbooks.blogspot.com/2018/09/210-basnie-hans-christian-andersen.html

Strasznie wymęczyłem te "Baśnie"... Jako dziecko od Andersena wolałem braci Grimm albo tom "Bajarka opowiada". Postanowiłem skonfrontować pogląd o Andersenie w życiu dorosłym. Wkurza mnie jeszcze bardziej, niż kiedyś. Może teraz jestem mądrzejszy, bo po lekturze biografii pisarza i jego pamiętników czytałem baśnie w zupełnie inny sposób. On sam jest bohaterem każdej z...

Warto wrócić do tej lektury, bo jako dorośli, zabiegani, zapracowani, bardzo często zapominamy o prostych, ale jakże ważnych morałach płynących z tych króciutkich historii.
Sam autor zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza.

Na baśnie nigdy nikt nie będzie za stary - są to utwory ponadczasowe, które można czytać bez względu na upływ czasu i tego ile kto ma lat. Na każdym etapie życia można znaleźć w nich coś pięknego i mądrego.
Te historie osadzone w baśniowym świecie pod postacią i w zachowaniach Calineczki, Dziewczynki z zapałkami, czy też Brzydkiego Kaczątka ukazują nas samych.
Każda...

Miałam to szczęście w 2007 odnaleźć dom Andersena !Piękne historie ale tez i smutne Stokrotka i słowik -czytałam cała we łzach .Świat Baśni ma swoje dobre i złe strony-jest ucieczką od rzeczywistości,ale tu rzeczywistość wchodzi do Świata Baśni -bo piękno może być podziwiane ,ale też bardzo szybko porzucone i zapomniane.

Dyskusje

11 769