Próba sił

2001-01-01
Janusz Skowron
horror

2061

"Charakter to jest to, kim się jest w ciemnościach."

Świetna ekranizacja.
Czy powieść jest równie dobra?

Jest lepsza.

Pomijając beznadziejny wręcz początek, suche i sztuczne dialogi, powieść zawiera MNÓSTWO treści, których nie pokazał film.
Właściwie film przedstawia 1/13 całości - jest wyciśnięty jak cytryna i skondensowany do maximum. A i tak świetny.

W powieści znalazłam bardzo dużo informacji, kompletnie pominiętych w ekranizacji /sekty Maa Kheru, nawiedzenia, opętania, kult, bóstwa, magia, amulety/, wielu bohaterów, kompletnie pominiętych w ekranizacji /chociażby księdza Petera - rewelacyjna postać i creepy postać afrykańskiej niani, a nie tej zasuszonej wiedźmy z filmu, która odegrała jedną z głównych ról w tej historii/ i wiele wątków, których zabrakło w filmie, choćby wątku głównego: znaczenia Amuletu Izydy i jego przeciwieństwa - Kamienia Sechmet.

'Na świecie istnieje o wiele więcej sił, niż zdaje sobie z tego sprawę współczesna nauka".

Są opętania, rytuały, strach, groza, krew.
Klimat, wraz z czytaniem, pogłębia się i wciąga. Powieść, na tle filmu, wydaje się kompletna i maksymalnie wyczerpująca temat. Jest bardziej brutalna i krwawa. Soczysta.

'Człowiek jest liną rozpiętą pomiędzy zwierzęciem i nadczłowiekiem - liną nad otchłanią."

Jestem zaskoczona. Bardzo pozytywnie.

"Charakter to jest to, kim się jest w ciemnościach."

Świetna ekranizacja.
Czy powieść jest równie dobra?

Jest lepsza.

W powieści...

zupełnie nie moja bajka! jakiś "sataniczny" bełkot...

zupełnie nie moja bajka! jakiś "sataniczny" bełkot...

Fajnie się czyta. Na początku trochę nudna ale jak się akcja rozkrecili to nie mogłam przerwać aż nie odczytałam do końca.

Przeczytałam książkę i obejrzałam film. Dwie skrajnosci. Film to jakas zupełna pomyłka. Sam w sobie przecietny, ale w starciu z historią, na której bazował nijaki. Ksiązka natomiast rozwleczona do granic. Idealnie byłoby cos pomiędzy. Zdecydowanie autorka mogła w ksiązce pominąc wiele wtrętów, wyjasnień, opowieści.
Dłużyło mi sie strasznie, dopiero pod koniec gdy dochodzi do konfrontacji głównej bohaterki z siłami zła czytelnik czuje się wciągnięty w akcje i nie może się oderwac.
Ksiązkę uznałabym za rewelacyjna czy nawet wybitną, gdyby była nieco skrócona.
Sam temat świetny, opowiedziany bardzo dobrze, postacie nie sa płaskie czy nijakie, przeciwnie. Autorka funduje czytelnikowi dużo frajdy swoją powieścią, ale momentami nuży zbyt rozwleczonymi wyjasnieniami.
Mimo wszystko polecam, bo spędziłam z tą książką kilka naprawdę przyjemnych wieczorów.

Dłużyło mi sie strasznie, dopiero pod koniec gdy dochodzi...

Książkę "czytałam" w formie audiobooka i przyznam, że po raz pierwszy zdarzyło mi się, że jedynie jakiś wrodzony upór i nawyk do kończenia tego co zaczęłam sprawiły, że nie porzuciłam tej książki w połowie, chociaż im bliżej była końca, tym bliżej ja byłam zrezygnowania z jej słuchania. Może po prostu to nie mój gatunek, ale takie pomieszanie harlequina z satanizmem przerosło moje możliwości. Z ulgą rozstałam się z tą książką...

Bardzo dobra książka. A mówią, że kobiety nie potrafią pisać tak dobrych książek?

Nie bardzo wiem od czego zacząć ...
Tematyka. Temat trudny, szczególnie dla ludzi wierzących. Czy wierzyć, że istnieją moce zła? Czy z drugiej strony istnieją też dobre moce? Czy dzisiejsze nasze ja było kiedyś kimś innym?
Czy możliwe jest by poświęcać dzieci na obrzędy rytualne? Niestety na to pytanie mogę odpowiedzieć twierdząco. W trakcie czytania książki natknęłam się na artykuł o porywanych dzieciach z Wybrzeża Kości Słoniowej, które były odnajdywane martwe a ich ciałka okaleczone i z odciętymi częściami ciał.
Na pozostałe pytania każdy sam musi sobie odpowiedzieć.

Bohaterowie. Autor przyłożył się naprawdę do książki. Każdy z liczących się bohaterów został nam dokładnie przedstawiony, ich myślenie, psychika, emocje, z którymi się borykali. Brawo dla autora.

Język. Nawet bardzo zawiłe sprawy, obrzędy, zwyczaje zostały opisane tak prostym do zrozumienia językiem, że przyjemnie, jeśli w tej tematyce można użyć tego słowa, czyta.

Akcja. Przytoczę tu cytat z okładki książki autorstwa Elisabeth taylor "Nigdy nie czytałam takiej książki ani nie miałam do czynienia z takim pisarzem, który wywarł na mnie tak głębokie wrażenie ..."
Książka od początku, no może pomijając pierwsze kilka kartek trzyma w napięciu. Naprawdę. Chwilami może byłam zła na główną bohaterkę, która wydawało mi się nic nie robi, by uratować wnuczkę, ale to były tylko chwile.
Dialogi, opisy danych sytuacji dopracowane w drobnych szczegółach. Zdarza mi się czasem szybko wzrokiem przeskakiwać gdy mam do czynienia z długimi opisami bez dialogów, tym razem jednak przeczytałam od deski do deski.

WARTO. NAPRAWDĘ.

Oglądałam również film ale w porównaniu z książką wypada słabo. Pewnie gdybym nie czytała książki (pierwszy raz zdarzyło mi się obejrzeć film w trakcie czytania książki na podstawie której był on nakręcony)uznałabym, że film jest dobry.

Nie bardzo wiem od czego zacząć ...
Czy możliwe jest by poświęcać dzieci na obrzędy rytualne? Niestety na...

Jak dla mnie książka średnia. Po przeczytaniu książki od razu obejrzałam film ponieważ byłam bardzo ciekawa czy film będzie lepszy. I zdecydowanie był choć bardzo różnił się od książki. Mniej w nim było brutalności i erotyzmu. Do tego film ograniczał się tylko do walki dobra ze złem. Natomiast w książce wmieszane były jakieś inne bóstwa co mi się nie podobało.Do tego w książce główna bohaterka sypiała z dwoma facetami na raz na szczęście w filmie tego nie było i to duży plus. To tak strasznie denerwowało, bo z którym facetem by się nie przespała to każdego bardzo kochała i nie mogła się zdecydować na żadnego z nich.
W przypadku tej książki polecałabym zdecydowanie film niż książkę.

„Próba sił” Cathy Cash Spellman nie należy do popularnych pozycji. Zanim nie trafiła w moje ręce nigdy o niej nie słyszałam. Męczyłam się z tą książką, trochę mi się ciągnęła. Już teraz wiem, że taka tematyka nie należy do moich ulubionych. Główna bohaterka mnie trochę denerwowała, sama nie wiem czym było to spowodowane. W książce „Próba sił” pokazane jest niebezpieczeństwo sekt i wierzeń ludzi. Można się zapoznać dzięki niej z mitologią egipskich bogów. Bardzo ważną rolę w całej historii stanowi przeznaczenie, a także ciągła walka dobra ze złem. Fabuła jest dobrze rozbudowana, a dialogi nie są sztuczne i rozbudowane. W książce jest również wątek miłosny. Maggie bardzo długo nie może się zdecydować czy kocha księdza, czy policjanta, gdyż do obydwu tych mężczyzn ciągnie ją.
Dla kogo jest ta książka? Trochę ciężkie pytanie. Myślę, że dla osób, które lubią tematykę, mitologii egipskiej, sekt, egzorcyzmów.
„Próba sił” została także zekranizowana, ale nigdy nie miałam okazji jej obejrzeć.

Świetna.!

Świetna.!