Jezus Chrystus

2006-01-01
2006-01-01
Stefan Grelewski
teologia katolicyzm

Świat jest dla nas pełen niewiadomych, pełen tajemnic. Nie da się więc nie wierzyć w nic, a zatem każdy posiada coś w rodzaju instynktu wiary. Nie chodzi o to, czy ktoś wierzy, czy nie wierzy, ale o to, w co się wierzy, jaka jest treść wiary.

Jeśli nie odkryłeś jeszcze, że Twój światopogląd (niezależnie od przyjętej treści) także opiera się ostatecznie jedynie na wierze, nie uznasz znaczenia Ewangelii, a do Jezusa podejdziesz jak prokurator do podejrzanego. Z góry zrezygnujesz z możliwości tajemnicy Boga. Ta książka nie jest dla Ciebie.

Jeśli przyjmujesz możliwość istnienia Boga, ale się nie modlisz - nie czytaj Ewangelii, bo to historia o Bogu sumienia, Bogu zbawienia. Książka o Jezusie Chrystusie też nie jest dla Ciebie.

Ale to jeszcze nie koniec. Aby poznać Chrystusa, musisz być gotowy do uznania dowodów nadprzyrodzonych i z Objawienia. Nie możesz z góry wykluczać takiej argumentacji. Jeżeli istnieje możliwość że Chrystus jest Bogiem, to warto nadsłuchiwać, czy ten Bóg się czasem nie odezwie.

To punkt wyjścia rozważań o Jezusie Chrystusie x. Karla Adama. To nie jest książka historyczna, jest przede wszystkim teologiczna, a sam autor, stanowczo polemizując z... tak to nazwijmy... innowiercami, zachęca nas aby to właśnie Jezus Chrystus stał się treścią naszej wiary.

Książka o wielkiej wartości. Choć napisana przed wieloma laty, to jednak mnogość "nowomodnych" teorii na temat Jezusa Chrystusa dowodzi, że jest to pozycja nadal niezbędna. Autor był mentorem Josepha Ratzingera i wydaje się, że wywarł na tego ostatniego spory wpływ. Tego rodzaju literatura teologiczna pozostaje na antypodach książek ks. Tomasa Halika i podobnych mu autorów, którzy głosząc swoje humanitarne i pełne tolerancji idee czasem nieco przeinaczają to, co w chrześcijaństwie było, jest i będzie najważniejsze. Warto choćby wczytać się w słowa K. Adama na temat Mahometa czy Buddy. Oczywiście nie trzeba podzielać tego typu opinii. Trzeba jednak pamiętać, że dla chrześcijanina wyłączna droga do zbawienia wiedzie przez Jezusa Chrystusa. Inne religie czy systemy ideowe można wprawdzie podziwiać, można się nimi fascynować, a nawet sporo z nich czerpać, w zasadniczych jednak sprawach chrześcijanin powinien być wierny Ewangelii, o czym książka ta przypomina podając jednocześnie racje, które wierność tą uzasadniają.

„ Panie Jezu, co raczysz nam powiedzieć o sobie samym?”- pyta niemiecki teolog , pisarz i wykładowca Karl Adam. Według świadectwa Ewangelii, Jezus Chrystus to prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek w jednej osobie. Ponieważ ograniczonemu umysłowi ludzkiemu trudno to ogarnąć, na świecie, a nawet i w Kościele istnieją tendencje, żeby albo pomijać Jego boskość i sprowadzać Go do roli zwykłego nauczyciela i proroka, albo lekceważyć Jego człowieczeństwo, czyniąc Go odległym, niedostępnym i oddalonym od naszych ludzkich problemów. Książka Karla Adama jest doskonałą polemiką z obiema tymi tendencjami. Autor z ogromną pasją broni zarówno prawdziwej boskości jak i człowieczeństwa Chrystusa. Szczególnie piękny jest rozdział „Życie wewnętrzne Chrystusa” mówiący o relacji Jezusa z Jego Ojcem Niebieskim będący jakby syntezą całej książki.

Naprawdę, serdecznie polecam!

Czy dzieła jednego z "brunatnych księży" Hitlera, otwarcie wychwalającego Fuhrera i dowodzący aryjskości Jezusa, mogą zawierać w sobie coś wartościowego? Czy wydając tę pozycję, Fronda naprawdę nie była świadoma nazistowskich sympatii jej autora?

• Chrześcijaństwo
  • Wrócę do ciebie