Ci koszmarni Celtowie

Okładka książki Ci koszmarni Celtowie
Terry Deary Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Strrraszna Historia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Strrraszna Historia
The cut-throat Celts
Egmont Polska
1998-01-01
1998-01-01
Małgorzata Fabianowska
Anglia Szkocja Celtowie

Okładka książki Straszna I wojna światowa i totalnie straszna II wojna światowa Martin Brown, Terry Deary
Ocena 7,3
Straszna I woj... Martin Brown, Terry...
Okładka książki Ci rewelacyjni Grecy Martin Brown, Terry Deary
Ocena 6,9
Ci rewelacyjni... Martin Brown, Terry...
Okładka książki Niesamowici Egipcjanie Martin Brown, Terry Deary, Peter Hepplewhite
Ocena 7,0
Niesamowici Eg... Martin Brown, Terry...

Historia potrafi być strrraszna z wielu powodów – niektórych przeraża fakt wkuwania dat, innych przeraża domniemana nuda związana z uczeniem się o dawnych dziejach. Jednak czy historia rzeczywiście jest taka nudna? Może to po prostu kwestia odpowiedniego jej zaserwowania? Seria ,,Strrraszna Historia” to kolekcja książek, które przedstawiają historię świata w nieco pokrętny, dość makabryczny, ale także pełen humoru sposób, dzięki czemu nie sposób się przy niej nudzić. Dziś zapraszamy Was do poznania koszmarnych Celtów i narwanych Normanów w dwóch najnowszych częściach tej kolekcji.

,,Ci koszmarni Celtowie” to okazja do dość odległej wyprawy w przeszłość, udajemy się bowiem do epoki żelaza by lepiej poznać tych nieznośnych Galów, którzy tak utrudniali życie Rzymianom. Jednak Celtowie, to nie tylko opowieści o Asteriksie i Obeliksie. To także historie o druidach, tajemniczych obrządkach, świętych miejscach, makabrycznych morderstwach w imię wyznawanych przez nich bóstw , toczonych bojach i wiele, wiele innych…

Z kolei ,,Narwani Normanowie” to wycieczka, która rozpocznie się w roku 911, a zakończy w 1204. W tym okresie będziemy świadkami obdarowania Normanów ziemią na północy Francji, następnie będziemy im towarzyszyć w licznych podbojach, wojnach, bitwach – zobaczymy, że słusznie zasłużyli na miano narwanych. Jednak ich dzieje, to nie tylko ciągłe bitwy. W tej książce również nie zabraknie wielu ciekawostek. Wiecie po co rycerzom były lalki? Albo w jakim celu magazynowano mocz w beczkach? A może znacie zabawy normańskich dzieci? Możecie być zdziwieni, ale niektóre z nich nie różnią się tak bardzo od tych znanych obecnie.

Swój pierwszy kontakt z serią ,,Strrraszna Historia” miałam jeszcze za czasów szkolnych i lektura tych książek stanowiła nie tylko świetne źródło wiedzy, ale przede wszystkim fenomenalną rozrywkę. Czytając książki nie sposób się nie śmiać, lektura potrafi także zadziwić, a co jeszcze ważniejsze zachęca do samodzielnego poszerzania wiedzy na poruszone w poszczególnych częściach tematy. Dlatego zachęcam – podsuwajcie tą serię swoim pociechom, a starszych czytelników zapewniam, że dla nich również będzie to bardzo przyjemna lektura. Ja bynajmniej nie żałuję powrotu do niej po latach.

Zarówno ,,Ci koszmarni Celtowie” jak i ,,Narwani Normanowie” to kolejny przykład na to, że seria ,,Strrraszna Historia” potrafi zmienić historię w przedmiot nad wyraz ciekawy, pełen fascynujących ciekawostek i opowieści, które same wskakują do naszej głowy. Jeżeli szukacie pozycji, która w przystępny sposób pozwala młodszym czytelnikom na przyswajanie wiedzy historycznej – świetnie trafiliście.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami:

CELTOWIE NA CELOWNIKU

Kolejna pozycja z serii „Strrraszna Historia” – i na razie ostatnia – wznowiona na polskim rynku poświęcona została Celtom. Czy po tylu tomach można jeszcze znaleźć w jej ramach i na jej stronach coś nowatorskiego? Nie, ale nie o to przecież chodzi. Podstawą cyklu jest przybliżanie wiedzy historycznej w sposób atrakcyjny dla młodych odbiorców, i to właśnie oferuje niniejszy tom, po raz kolejny pokazując, że żadna wiedza nie jest nudna – może być tylko w nudny sposób podana (co niestety w polskich szkołach jest nagminne).

W tym tomie cofamy się w czasie daleko, bo do roku 750 przed naszą erą, kiedy to starożytni Grecy spotykają kupców, którzy mówią na siebie Keltoi. Tak zaczyna się nasza opowieść o Celtach, która wiedzie nas aż do roku 520 naszej ery, kiedy to król Artur przegrywa swoją ostatnią bitwę. Ale co działo się pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami?
Bardzo wiele rzeczy. I równie wiele wiązało się z nimi ciekawostek. Zanurzając się te czasy i świat, poznajemy wierzenia Celtów, dziwne rodzaje śmierci, jakie gwarantowali w imię bóstw, toczone wojny, losy kobiet, celtycką kuchnię, pismo itd. itd.

CELTOWIE NA CELOWNIKU

Bardzo podobał mi się ten tom. Czytając o Galach ciągle miałam przed oczami Asterixa, Obelixa i Panoramixa. Naprawdę się ubawiłam kiedy czytałam, że druidzi naprawdę robili wywar z jemioły (od razu w wyobraźni miałam magiczny napój), ale podawali go tylko osobom, które miały zostać złożone w ofierze, bo to była trucizna, albo jak najsilniejsi wojownicy musieli dostawać najlepsze części mięsa, bo inaczej się obrażali. Aż sama się zdziwiłam ile faktów zgadzało się z tym, co było w filmach, bajkach i komiksach. O królu Arturze też miło było poczytać, bo bardzo lubię wszystkie legendy z nim związane. Bardzo podobały mi się również wszystkie instrukcje gier i zabaw. No i nie uszło mojej uwadze, że Celtowie bardzo szanowali swoje kobiety, które były wojowniczkami, często szkoliły młodych chłopców w walce, czasem były wodzami i przewodziły w wojnie, możliwe, że niektóre były druidami. W tak dawnych czasach jest to bardzo rzadkie.
Bardzo polecam ten tom, zwłaszcza fanom 'Asterixa'.

Z pewnością całą serię przeczytam. Autor w sposób humorystyczny ukazuje Celtów. Mamy więc kalendarium, legendy, wierzenia, jak chowano, świętych, wojny, potrawy, rolę kobiet, życie codzienne, kary, gry, Najważniejsze, ze czytając nie można się nudzić, są rysunki, zabawy, quizy, rebusy – a przede wszystkim te wszystkie najstraszniejsze rzeczy.

Ogromna dawka wiedzy okraszona doskonałym humorem i ciekawostkami. Nie znoszę historii i źle wspominam ten przedmiot, ale książki z tej serii uwielbiam i zawsze czytałam je z ciekawością!

Bardzo dobra książka historyczna dla młodszych czytelników. Zawiera wiele ciekawych faktów i napisana jest w przystępny, często zabawny sposób.

Widać, że to książka (oraz cała seria) dla trochę młodszych czytelników, mimo tego czyta się ją dobrze i można poznać trochę ciekawostek historycznych. A do tego nieraz się uśmiechnąć.

Terry Deary zaraził mnie historią (tą w nieco krzywym zwierciadle). Seria wydana przez rodzimy Egmont stanowi dla mnie odskocznię od nudnych i niekiedy przydługich pozycji historycznych.

Książeczka o Celtach, też warto wiedzieć.

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

Książeczka o Celtach, też warto wiedzieć.

Przeczytałem masę książek z serii SH :) .

1974

Wszystkie książki z tej serii są świetne, ale ta jest w pierwszej piątce, udała się Deary'emu niesamowicie! Śmiałam się do rozpuku, serdecznie polecam młodym i nieco starszym!

Dodaj cytat z książki Ci koszmarni Celtowie