Peregrynacje, wojaże,turystyka

Okładka książki Peregrynacje, wojaże,turystyka Antoni Mączak
Okładka książki Peregrynacje, wojaże,turystyka
Antoni Mączak Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Wielkie problemy dziejów człowieka historia
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Wielkie problemy dziejów człowieka
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8307003512
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1039
991

Na półkach: , , , ,

Niezwykle ciekawa pozycja z półki, którą nazwałem historią społeczną, a więc dotyczącą nie wojen, traktatów i władców, lecz ludzkiej codzienności, problemów, normalnego życia, tradycji, obyczajów, zjawisk. Taki tez tytuł miała znakomita seria wydawnictwa „Czytelnik” - „Wielkie problemy dziejów człowieka”, gdzie pierwotnie ukazała się omawiana książka. .
Profesor Mączak opisuje, jak na przestrzeni z górą ponad dwóch tysięcy lat ludzie przemieszczali się i w jakich warunkach to się odbywało. Poszczególne rozdziały dotyczą dróg, środków lokomocji, miejsc odpoczynku i noclegu. Odrębnie omówione są specyficzne typu podróży jak pielgrzymki oraz Grand Tour, czyli wielomiesięczne wyprawy bogatych Brytyjczyków do Włoch, aby obcować z archeologią, sztuką i historią. Nie brak również informacji o czymś, co mogłoby uchodzić za prototyp dzisiejszej seksturystyki.
Mamy też początek turystyki wyczynowej – pierwsze podróże w Alpy. Autor pomawia także pierwsze mapy turystyczne, przewodniki oraz ich autorów, m.in. słynnego Karla Baedekera.
Wreszcie u progu nowoczesności impuls do masowej turystyki dał wynalazek koeli żelaznej, dzięki któremu turystyka przestałą mieć charakter elitarny i dostępny tylko najbogatszym (jeśli nie liczyć pielgrzymów). Omówione zostały także także takie tematy jak ekwipunek, służba, przekraczanie granic, dokumenty i cła, koszt i czas trwania podróży w rozwoju historycznym. Ciekawostką jest rozdział poświęcony Warszawie (XIX-wiecznej) opisywanej w obcych przewodnikach.
Wreszcie ostatni rozdział zawiera refleksje autora. Pozwolę sobie zacytować za nim pewną znaną postać: „Kto postanowił szukać wszelkiej doskonałości tylko we własnym kraju, niech lepiej zostanie w domu”. I komentarz autora: „Nie bądźmy okrutni: co robić z tymi, którzy wszelkiej wartości szukają za granicą?”. Bo bycie podróżnikiem, to stan ducha a nie licznik krajów, miejsc i kilometrów.

Niezwykle ciekawa pozycja z półki, którą nazwałem historią społeczną, a więc dotyczącą nie wojen, traktatów i władców, lecz ludzkiej codzienności, problemów, normalnego życia, tradycji, obyczajów, zjawisk. Taki tez tytuł miała znakomita seria wydawnictwa „Czytelnik” - „Wielkie problemy dziejów człowieka”, gdzie pierwotnie ukazała się omawiana książka. .
Profesor Mączak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Poszczególne rozdziały książki A. Mączaka tworzą barwny obraz podróży po kontynencie europejskim (czasem tylko uwzględnione są Egipt i Ziemia Święta) od XVI po XX wiek. Autor ujmuje bardzo różne aspekty przemieszczania się, bowiem omawia podróże kupieckie, pielgrzymki, kawalerskie grands tours, a wreszcie początki współcześnie rozumianej turystyki. Myślę, że najciekawsze w tej pracy są właśnie te zestawienia między dawnymi a współczesnymi sposobami podróżowania. Ujawniają one zaskakująco wiele podobieństw! Mączak odnotowuje powstawanie (i zanikanie) pewnych turystycznych mód, pokazuje także, jak wynalazki rewolucjonizowały transport. "Peregrynacje, wojaże, turystyka" to książka dająca dobrą podbudowę do innej interesującej monografii podejmującej wątek podróży, a mianowicie monografii J. Kamionki-Straszakowej "Zbłąkany wędrowiec. Z dziejów romantycznej topiki": tam obszernie przedstawiona została traktująca o tej problematyce literatura piękna. A wracając do Mączaka, to na pewno książka napisana jest dobrze i osoby zainteresowane historią podróżowania powinny po nią sięgnąć.

Tomasz Babnis

Poszczególne rozdziały książki A. Mączaka tworzą barwny obraz podróży po kontynencie europejskim (czasem tylko uwzględnione są Egipt i Ziemia Święta) od XVI po XX wiek. Autor ujmuje bardzo różne aspekty przemieszczania się, bowiem omawia podróże kupieckie, pielgrzymki, kawalerskie grands tours, a wreszcie początki współcześnie rozumianej turystyki. Myślę, że najciekawsze w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach:

Ciekawa książka, jeśli ktoś lubi czytać o podróżach

Ciekawa książka, jeśli ktoś lubi czytać o podróżach

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    22
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    9
  • Historia
    4
  • Nowożytność
    2
  • Posiadam/Przeczytane
    1
  • Książki podróżne
    1
  • Travels
    1
  • Świat
    1
  • Średniowiecze
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Peregrynacje, wojaże,turystyka


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne