rozwińzwiń

Mordercy są wśród nas

Okładka książki Mordercy są wśród nas Marek Hłasko
Okładka książki Mordercy są wśród nas
Marek Hłasko Wydawnictwo: Da Capo literatura piękna
254 str. 4 godz. 14 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Da Capo
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
254
Czas czytania
4 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
8371573898
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
133
100

Na półkach:

Wyróżniłbym ten zbiór ze względu na cudowne opowiadanie "Trudna wiosna". Hłasko zawarł w nim całą istotę swojej twórczości. Piękna gloryfikacja miłości komunisty do panny z dobrego domu. Wykracza tutaj poza ogólnie przyjęty schemat, pokazując, że najważniejsze to to, co jest w człowieku, w jego sercu, a nie to, do jakiej frakcji należy. Proszę, przeczytajcie to kiedyś, najmocniej polecam.

Wyróżniłbym ten zbiór ze względu na cudowne opowiadanie "Trudna wiosna". Hłasko zawarł w nim całą istotę swojej twórczości. Piękna gloryfikacja miłości komunisty do panny z dobrego domu. Wykracza tutaj poza ogólnie przyjęty schemat, pokazując, że najważniejsze to to, co jest w człowieku, w jego sercu, a nie to, do jakiej frakcji należy. Proszę, przeczytajcie to kiedyś,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
105
30

Na półkach:

Jednak wolę całe powieści, takie kawałki książek to nie dla mnie

Jednak wolę całe powieści, takie kawałki książek to nie dla mnie

Pokaż mimo to

avatar
98
4

Na półkach: ,

Ciekawa pozycja, szczególnie dla fanów Hłaski.

Ciekawa pozycja, szczególnie dla fanów Hłaski.

Pokaż mimo to

avatar
263
9

Na półkach: ,

"Mordercy są wśród nas" to zbiór bardzo nierówny; zaczyna się od co lepszych fragmentów "Wilka", które zostały odpowiednio przeredagowane, poprawione stylistycznie i tak podane tworzą naprawdę niezłe, samodzielne opowiadania, przekonująco oddające przedwojenne, podłe realia najbiedniejszych warstw miejskiego proletariatu. W przeciwieństwie do książki, odbywa się to bez nadmiernego agitowania w stronę jedynie słusznej ideologii. Dalej mamy najmocniejszy punkt zbioru: dłuższy utwór "Umarli są wśród nas" również umiejscowiony (przede wszystkim) w realiach przedwojennych i wypełniony po brzegi świetnie podaną tematyką egzystencjalną, która wraz z pięknem opisów, ogólną melancholią i celnością spostrzeżeń, stanowi jedno z lepszych dzieł popełnionych przez Hłaskę w ogóle. Odnajdujemy tu typowy dla niego kontrast: rzeczywistość odrażającą i pozbawioną złudzeń, a jednocześnie przepełnioną wolą życia i odnalezienia w tych różnorakich zgliszczach i wszechpanującej beznadziei, piękna i czegoś lepszego.
Dopiero pod koniec opowiadanie się psuje, skręcając w kierunku jedynie słusznego komunizmu i budowania lepszego świata, co w przypadku głównego bohatera - osoby przegranej, zrezygnowanej i cynicznej, jest czymś mało zrozumiałym i nieprzekonującym. Dwa kolejne opowiadania gloryfikują wspaniałą rzeczywistość socrealistyczną. Z dzisiejszego punktu widzenia są niestrawne, przepełnione kiczem i odczuwalnie gorzej napisane, chociaż i tutaj zdarzają się przejaśnienia w postaci pomniejszych życiowych spostrzeżeń, które czasem wybijają się spod propagandowego bełkotu. Pewien kontrast stanowią kolejne opowiadania, które nie są już bezmyślnym hołubieniem nowego ładu - na pierwszym bądź drugim planie pojawiają się ofiary komunizmu, stanowiące bardzo wyraźny kontrast do obowiązującej linii programowej (chociaż nie są to jeszcze utwory jednoznacznie krytyczne i pełne zarzutów). Na uwieńczenie książki mamy jeszcze kilka felietonów, które są chyba najmniej ciekawe - w tym tytułowy, o dwóch małoletnich mordercach. Nie czyta się tego źle, ale Hłasko - oddany socrealista, jawi mi się jako postać nieautentyczna w swej naiwności i zwyczajnie groteskowa. Niemniej warto poznać go również od tej strony. Całościowo 6 gwiazdek, "Umarli są wśród nas" - 8.

"Mordercy są wśród nas" to zbiór bardzo nierówny; zaczyna się od co lepszych fragmentów "Wilka", które zostały odpowiednio przeredagowane, poprawione stylistycznie i tak podane tworzą naprawdę niezłe, samodzielne opowiadania, przekonująco oddające przedwojenne, podłe realia najbiedniejszych warstw miejskiego proletariatu. W przeciwieństwie do książki, odbywa się to bez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
101
85

Na półkach:

"Trudna Wiosna"

"Trudna Wiosna"

Pokaż mimo to

avatar
1933
1117

Na półkach:

Zbiór ten stanowi mieszankę najwcześniejszych opowiadań Hłaski, drukowanych w połowie lat 50. oraz tych, które wydano już po jego śmierci, dopiero w latach 80. I tym, co bardzo mocno daje się odczuć podczas lektury, jest jeszcze silne zakorzenienie w socrealizmie, z gloryfikacją komunizmu jako walki o lepszy byt itd.

Pierwsza część opowiadań poukładana jest w pewien linearny ciąg, a spina je postać Rysia Lewandowskiego - jak to bywa u Hłaski - swoistego alter ego autora. Poznajemy go począwszy od jego dzieciństwa, od najwcześniejszych wspomnień, które pamięta. Potem możemy oglądać, jak wchłania go szemrany świat warszawskich zaułków i ciemnych uliczek, jak wyrasta on na jednego z "chłopców z ferajny", dla którego podstawowym życiowym mottem jest to, by "bić frajera". Opowiadania te pokazuję dość brutalnie, bez zbędnych ozdobników, świat biedoty, pijaczków, świat drobnych rzezimieszków oraz wszelkiej maści bandytów. Świat, w którym głód i bieda jest chlebem powszednim, w którym jedynym celem jest przetrwanie i trwanie. Świat, który składa się z "durniów i łajdaków, a pomiędzy nimi panuje skrajna i bezinteresowna nieżyczliwość" (P. Kuncewicz, "Agonia i nadzieja. Proza polska od 1956").

Druga część opowiadań to teksty już dojrzalsze (choć to słowo aż boli w odniesieniu do pisarza, który przeżył zaledwie trzydzieści kilka lat). Tu na główny plan wysuwają się zagadnienia bardziej metafizyczne: miłość i zdrada, rozdźwięk między marzeniami a rzeczywistością, poszukiwanie sensu życia, zagubienie i wyobcowanie. Tu jest nawet więcej goryczy, więcej melancholii. Bo miłość, która początkowo upaja, w końcu rozpływa się na fali rozczarowania, zobojętnienia, obcości. Walka o duchowe ideały - najpierw żarliwa, potem staje się gorzką i nieważną, staje się codzienną pracą organiczną, nudną i nie przynoszącą satysfakcji. Szukanie celu, szczęścia - już tylko po to, by skonstatować, że "szczęście (...) to taki sam ból jak i wszystko inne na świecie. To ból największy; dlatego nikt go nigdy nie osiągnął i nie osiągnie" ("Wilk", s. 18)...

Zbiór uzupełnia kilka krótkich felietonów krytycznych, które raczej nie bardzo pasują do całej reszty, rozbijają jej kompozycję. Zupełnie jakby wydawca chciał za wszelką cenę upchnąć jeszcze kilkanaście stron tekstu w tym tomie. Trochę, moim, zdaniem, niepotrzebnie.

Ogółem: te opowiadania to dość przygnębiające utwory, choć gdzieś na dnie skrywające promyk ciepła i duży pokład nostalgii - jakby spod zdań o brutalnym świecie przebijał obraz małego chłopca - skłóconego ze światem, który go skrzywdził... Nie przepadam osobiście za twórczością Hłaski, choć jest to z pewnością pewien fenomen w naszej literaturze i kulturze, którego wizję świata warto poznać. Szczególnie, że jego utwory wpisują się w ten ciekawy nurt pokolenia, które przeżyło wojnę jako dziecko, a potem młodość ukształtowały mu realia powojennych lat stalinizmu, propagandy komunistycznej, w którą ci ludzie chcieli wierzyć - nie mając już nic innego. To nurt pokolenia, które chciało wyzwolić się z wojennej traumy, odbudować kraj i świat wokół siebie. Pokolenia, które na nowo podjęło życie na cmentarzu i pogorzelisku, jakim była wówczas Polska...

Zbiór ten stanowi mieszankę najwcześniejszych opowiadań Hłaski, drukowanych w połowie lat 50. oraz tych, które wydano już po jego śmierci, dopiero w latach 80. I tym, co bardzo mocno daje się odczuć podczas lektury, jest jeszcze silne zakorzenienie w socrealizmie, z gloryfikacją komunizmu jako walki o lepszy byt itd.

Pierwsza część opowiadań poukładana jest w pewien...

więcej Pokaż mimo to

avatar
259
80

Na półkach:

Moja druga, po 'Pięknych, dwudziestoletnich' książka Hłaski. To, co jeszcze raz mnie przeraża to to, jak ogromny wpływ na każde z tych opowiadań, czy felietonów miał komunizm. Autor krytykuje ten ustrój w sposób tak bezpośredni, oczywisty i gwałtowny, że ten zbiór utworów przede wszystkim daje nam do myślenia, jak okropne były te czasy, jak wielu ludzi skrzywdziły. Amatorom prozy PRL-u bardzo polecam.

Moja druga, po 'Pięknych, dwudziestoletnich' książka Hłaski. To, co jeszcze raz mnie przeraża to to, jak ogromny wpływ na każde z tych opowiadań, czy felietonów miał komunizm. Autor krytykuje ten ustrój w sposób tak bezpośredni, oczywisty i gwałtowny, że ten zbiór utworów przede wszystkim daje nam do myślenia, jak okropne były te czasy, jak wielu ludzi skrzywdziły. Amatorom...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    189
  • Przeczytane
    179
  • Posiadam
    18
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    4
  • 2014
    2
  • 2012
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Literatura PRLowska
    1
  • Hłasko
    1

Cytaty

Więcej
Marek Hłasko Mordercy są wśród nas Zobacz więcej
Marek Hłasko Mordercy są wśród nas Zobacz więcej
Marek Hłasko Mordercy są wśród nas Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także