Etyka

Baruch de Spinoza Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Wielcy Filozofowie filozofia, etyka
Ethica Ordine Geometrico Demonstrata
9788301162092
Ignacy Myślicki
Wielcy Filozofowie
etyka Baruch Spinoza filozofia

Gorąco polecam, ja się jaram tematem moralności i etyki, ale i osoby bez takiego szaleństwa mogą coś znaleźć wartościowego. Ale lepiej mieć podbudowę filozoficzną.

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

Pan Benedykt wyjaśni Ci świat.

1931

Etyka Spinozy jest traktatem filozoficznie kompletnym. W pięciu częściach autor przedstawia całościową wizję świata: od pierwszych zasad rzeczywistości, poprzez naturę rozumu i emocji, aż do zasad etycznych oraz definicji szczęścia. Pod tym względem stanowi w jakimś sensie ideał filozofowania.

Jest jednocześnie pełnią możliwości filozofii czysto racjonalistycznej, w której...

Jak potężny monistyczny system filozoficzny Spinozy przezwyciężyć miał problemy dualizmu materii i myśli, tak moja opinia o jego najsłynniejszym dziele jest bardzo niejednolita.

W dużej mierze zostałem oczarowany. Koncepcja Boga jako jedynej istniejącej substancji, od której dowodu "Etyka" się zaczyna, jest ciekawa i działająca na wyobraźnię, z zapartym tchem podąża się za...

Pozycja dla fachowców. Ciężko przez to przebrnąć bez prawdziwego zacięcia filozoficznego.

Trudna dla laika pozycja, warto posiłkować się bardziej strawnymi opracowaniami myśli Spinozy.
Autor dowodzi w niej, że człowiek ma określone miejsce w rzeczywistości, w przyrodzie, podobnie jak Bóg. Racjonalizuje obszary naszej psychologii- nie wierzy w absolutną wolną wolę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

NO cóż, muszę jeszcze wielokrotnie do tego wrócić. To książka niesamowity paradoks. Napisana w postaci twierdzeń matematycznych, które rzekomo miały uściślać wywód, a czytając interpretacje myśli Barucha Spinozy mam wrażenie, że lakoniczność jego wywodu zostawiła takie pole do nadużyć, nieporozumień i przekłamań - nawet u sławnych jego interpretatorów, że tworzy się...

• Filozofia
  • Nieskończone
  • Do mobi
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)

Baruch de Spinoza Etyka