Krzyżacy. Tom 1-4


- Data wydania:
- 1977-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1977-01-01
- Liczba stron:
- 978
- Język:
- polski
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- Kategoria:
- klasyka
- Tagi:
- Krzyżacy wojny z Zakonem Grunwald powieść
- Data wydania:
- 1977-01-01
- Liczba stron:
- 978
- Język:
- polski
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- Kategoria:
- klasyka
- Tagi:
- Krzyżacy wojny z Zakonem Grunwald powieść
Powieść, zakrojona na szerokie rozmiary, z wszystkich powieści Sienkiewicza najbardziej zbliżona do epopei. Daje naprawdę obraz życia narodu: rozsnuta jest na tle historycznym, w dalszej perspektywie (czasowej) pokazane Płowce, Sieradz. Historycznych postaci wprowadza w niej Sienkiewicz mnogo, ale nie przybliża ich tak jak w Trylogii lub „Quo vadis” – przeciwnie, według zasad wysnutych ongiś na Zachodzie z romansów Walter Scotta daje jakby obrazy na szkle, które mienią się pod wpływem promieni słońca, ale raczej pozwalają się oglądać niż dokładnie poznać. W ten sposób skreślił autor postać Jagiełły i Jadwigi.
Król i królowa, książęta mazowieccy i księżne, możni panowie, szlachta-rycerze, szlachcianki – wszystkich poznajemy tak, że zarysowuje się przed nami wybornie obraz Polski Jagiełłowej, o ile na ten obraz składały się rozmaite warstwy narodu. Ale jeśli obraz miał być wszechstronny i wierny, Sienkiewicz nie mógł zapomnieć i o innych charakterystycznych, typowych postaciach, mówiących nam o dobie dziejowej.
„Krzyżacy” jako całość są jedną z najpotężniejszych powieści Sienkiewicza. Mimo wzruszającej intrygi panuje w nich wielki epicki spokój, poznajemy w nich naprawdę w szeregu obrazów życie XV wieku, wyobrażenie współczesne, sposób myślenia, poznajemy też lepiej niż w Trylogii zewnętrzna stronę życia rozmaitych warstw, rozmaitych stanów. Typ powieści (romans przygód) się nie zmienił, ale rozszerzyło się tło i uwypukliły się wydatniej szczegóły. Ściślejsze (niż np. w „Ogniem i mieczem”) przestrzeganie przedmiotowości wyszło również dziełu na korzyść.
Konstanty Wojciechowski: „Krzyżacy”
Kup książkę
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Książka na półkach
- 29 923
- 5 924
- 1 713
- 1 171
- 460
- 377
- 190
- 176
- 171
- 115
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Niedziwowałbym się, choćbyś była głupia, boś od tego niewiasta, ale że rozum masz, to się dziwuję.
Zobacz więcejWyrzeczcie się rozkoszy i rozpusty, zatwardzijcie wasze ciała i serca, gdyż oto widzę białość orłowych piór na powietrzu i szpony orła, czerwone od krwi krzyżackiej.
Zobacz więcejHej! Moje szczęście za mną, nie przede mną!
Zobacz więcej
Opinie [1 007]
OCENA -7/10 BARDZO DOBRA
więcejHenryk Sienkiewicz to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych pisarzy XX wieku, w mojej młodości jego powieści znajdowały się na liście obowiązkowych lektur szkolnych, więc niejako z automatu starsze pokolenie, do którego ja należę zna jego literaturę.
„KRZYŻACY” to powieść historyczna, w której autor przybliżył nam obraz polskich...
Jedna z wielu ulubionych, super.
Pokaż mimo toLekturę przeczytałam oczywiście jeszcze jako dzieciak w szkole, ale już wtedy doceniłam warsztat Sienkiewicza i sposób, w jaki skonstruował powieść.
Pokaż mimo toChociaż na początku książka nieco mi się dłużyła, w pewnym momencie nie mogłam się już oderwać. Narracja, prezentowanie świata przedstawionego i cudowny archaiczny język sprawiły, że poczułam się jak w XV wieku.
Ech teraz już tak nikt nie pisze. Teraz tylko przekleństwa i wulgaryzmy. Kultura jest coraz bardziej pozbawiana kultury. Gdyby tak Henryk Sienkiewicz napisał powieść fantasy to byłoby arcydzieło. Zresztą „Krzyżacy” zapewne mają klimat literatury fantasy więc powinni być lekturą obowiązkową dla fanów tego gatunku. Gdyby tak Andrzej Sapkowski zechciał uczyć się kultury w...
więcejJedyna lektura szkolna, której nie byłam w stanie przeczytać ... to chyba mówi samo za siebie.
Pokaż mimo toporaszka xD co można więcej powiedzieć. Atak serio to była moja lektura. Totalnie nie mój styl, gatunek itp. Cało stronowe opisy, nieporadna imfantylna Danusia, język średniowieczny masakra! Jeśli to nie jest wasza lektura to nie czytajcie! Możę gdyby to były nowsze czasy inny język to może by by było w granicach tolerancji, ale tak nie jest :( 😒
Pokaż mimo toNieco idealistyczna wizja średniowiecza oczami XIX-wiecznego pisarza, tworzącego ku pokrzepieniu serc. Jednak trzeba przyznać, że ciekawa historia, barwne opowieści, opisy poszczególnych miast, miasteczek, dworów królewskich, książęcych, Malborka, ziem, a w nich ostępów leśnych, pól uprawnych i innych, no i bitwa, którą czyta się jednym tchem wciąga bardzo mocno. Człowiek...
więcejK l a s y k a.
Pokaż mimo toCóż więcej rzec? Wszystko o tym utworze zostało już powiedziane. Może jedynie dodam, że z roku na rok książka staje się dla młodzieży coraz bardziej niezrozumiała. Przez co dziewięćdziesiąt pięć procent jej żywi do niej urazę. Uważam, że świetnym pomysłem byłoby przełożenie książki na bardziej współczesny język.
Życzę powodzenia...
Książka nie powinna być lekturą szkolną. Inaczej czyta się ją i odbiera w różnym wieku. Oczywiście klasyk do przeczytania.
Pokaż mimo toKolejna z dzieł tego autora trochę mnie wciągnęła, trochę mnie przygnębiała, szczególnie język. Jednak to klasyk i trzeba przeczytać.
Pokaż mimo to