Okładka książki Niższa szkoła jazdy. Powieść w nowelach o narkomanach, dla samych narkomanów i pozostałych zainteresowanych Bajan Szyrianow
Bajan Szyrianow Wydawnictwo: Krytyka Polityczna literatura piękna
Nizšij pilotaž
Krytyka Polityczna
2011-08-26
2011-08-26
Agnieszka Lubomira Piotrowska
efedryna efka narkotyki narkomani uzależnienia

Zycie narkomanów na ulicach Moskwy, wątki autentyczne. Zapierająca dech w piersiach!

Obrzydliwa ćpuńska książka. Końcowe historie prowadzą już tylko do jednego, co momentami staje się monotonne. Początkowe historie jednak pierwsza klasa.

Chyba po raz pierwszy nie wiem, co sądzić o książce. Nie mam pojęcia czego się spodziewałam, ale cokolwiek by to było ta opowieść zniszczyła wszelkie moje wyobrażenia. Ale taki był chyba celowy zabieg autora? Zniszczyć wszelkie granice, pokazać narkomański świat bez złudzeń, bez zbędnego zawoalowania. Czasem ciężko się w niej połapać, w całości ocieka slangiem, nawet osobom nieco zorientowanym w temacie może być trudno. Chwilami obrzydliwa, aż prosi się by ją zamknąć i nigdy nie wracać, jednak zawsze szczera. Mam wrażenie, że może być już nieco przeterminowana... data wydania to chyba 98 rok? Mimo to warto przeczytać, to dobra książka. Myślę, że również tłumaczce nalezą się brawa.

Tytułowymi pozostałymi zainteresowanymi mogą być przede wszystkim językoznawcy oraz osoby interesujące się różnymi odmianami slangów. W tym wypadku poznajemy świat narkomanów, a zarazem zgłębiamy nieprzeciętny język, uczymy się go. Książka dobra i godna polecenia. Bez zbędnego moralizowania.

Pierwszą myślą, jaka nasunęła mi się podczas lektury było: "Co by było, gdyby zamiast ugrzecznionego Pamiętnika narkomanki dzieciaki gimnazjum jako lekturę czytały właśnie to? Na pewno bardziej by im się podobało".
Trzeba przyznać, że książka na początku może nie zachwycić. Z pozoru to nudny i tępy ćpuński bełkot, z którego nic nie wynika. Dopiero później (układ opowiadań nie jest przypadkowy) wyłania się z niego dość ciekawy obraz świata, widziany oczami ludzi (a może już nie ludzi),których życie zostało mocno ograniczone to konkretnych rytuałów a myśli sprowadzone na wąskie tory żywienia nałogu.
Nie od razu zauważa się również niemały talent autora, jego zdolność obrazowego opisywania naprawdę kosmicznych odlotów. Tutaj pojawiła się druga myśl: "A gdyby ktoś nakręcił na podstawie tego kreskówkę (bo film/serial fabularny nie odda treści) w stylu psychedelic-porno?" To na pewno byłoby coś obrzydliwego. Obrzydlistwa w tych opowieściach nie brakuje. Z względu na słaby żołądek musiałem pominąć "Kontrolkę".
Podsumowując, bardzo polecam i życzę przyjemnej lektury!

• P-ost.
  • #beletrystyka