Skarby matematyki

Okładka książki Skarby matematyki Timothy Ferris
Okładka książki Skarby matematyki
Timothy Ferris Wydawnictwo: Amber informatyka, matematyka
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Tytuł oryginału:
(The World Treasury of Physics, Astronomy and Mathematics Volume III
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
8372452547
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szepty Ziemi. Międzygwiezdna wiadomość Voyagerów Frank Drake, Ann Druyan, Timothy Ferris, Jon Lomberg, Carl Sagan, Linda Salzman Sagan
Ocena 8,4
Szepty Ziemi. ... Frank Drake, Ann Dr...
Okładka książki Przyszłość czasoprzestrzeni Timothy Ferris, Stephen Hawking, Alan Lightman, Igor Nowikow, Kip Thorne
Ocena 7,6
Przyszłość cza... Timothy Ferris, Ste...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
583
569

Na półkach: , ,

Timothy Ferris, astrofizyk i popularyzator nauki, zebrał w tym niewielkim objętościowo zbiorze 11 tekstów, głównie zawodowych współczesnych matematyków. Cześć to przeglądowe artykuły, cześć fragmenty książek. Sam wybór tekstów w "Skarbach matematyki" nie jest jakoś przez redaktora wytłumaczony, ale intuicyjnie wydaje mi się, że chodziło o pokazanie, przez trafną selekcję, głębokich potrzeb ludzi, którzy poszukują odpowiedzi fundamentalnych. Same teksty pokazują wprost, jak szerokie i skomplikowane relacje występują na styku przyroda-myśl-matematyka-człowiek.

Żaden autor tekstu nie jest przypadkowy. Wręcz przeciwnie - to tuzy królowej nauki, którzy przybliżają kluczowe elementy XX-wiecznego postępu, których byli współautorami. Twórca fraktali - Benoit Mandelbrot - opowiada o ich znaczeniu w zrozumieniu złożoności generowanej prostą formułą, Alan Turing tłumaczy podstawy sztucznej inteligencji (AI),koncept maszyny Turinga i test na odróżnienie człowieka od AI (też znany, jako 'test Turinga'). Współtwórca pierwszych komputerów, John von Neumann, zastanawia się nad relacjami mózg-komputer. Kto lepiej, jak nie autorzy, wytłumaczą się z własnych osiągnięć? Całe szczęście, że robią to ciekawie i bez cienia wyższości wobec czytelnika.

Chyba hasłowo warto podać tematy, które wybrzmiały w antologii:

• Czym jest obsesja tworzenia matematyki?
• Czy przełomowe idee matematyczne można budować w wieku 40+?
• Czemu linia brzegowa dowolnego obszaru geograficznego jest właściwie nieskończona?
• Czy chaos, będący językiem ilościowym każdej złożoności, jest wciąż przewidywalny?
• Czy komputer może myśleć?
• Czemu w XX wieku matematyka utraciła pewien fundamentalny typ pewności i czy to ją wzmocniło?
• Czemu matematyka tak dobrze opisuje świat i w jakie rejony rzeczywistości ze swoimi narzędziami raczej nigdy się nie zapuści?
• Co jest źródłem matematyki - człowiek, czy świat idei platońskich wolny od antropomorfizacji?

Jestem niezmiernie wdzięczny Ferrisowi, za umieszczenie w zbiorze chyba najsłynniejszego XX-wiecznego tekstu popularnego o matematyce, który jest cytowany w niemal każdej analizie, gdzie autorzy zastanawiają się nad skutecznością matematyki w pozostałych naukach. Wydaje mi się, że to jedyne dostępne po polsku oficjalne opublikowane tłumaczenie. Chodzi o esej "Niepojęta efektywność matematyki w naukach przyrodniczych" noblisty fizyka Eugene'a Wignera. Tekst jest głęboki i nowatorski w treści. Do dziś stanowi inspirację kolejnych pokoleń badaczy; na nim opiera się argumentacja o sensie pochylania się nad matematyką, jeśli człowiek poszukuje odpowiedzi na pytania o działanie przyrody. Wigner pokazuje na przykładach fizycznych teorii, w jaki sposób matematyka buduje ich podstawy, oferując naukowcom przewidywalne wnioski, na których następnie oparta jest technika. Fizyk pyta o zakres stosowalności teorii w wyjaśnianiu przyrody, o skuteczność i pojęciowe bogactwo idei, którym matematyka użycza narzędzi. Artykuł zaczyna się świetną anegdotą o społecznej recepcji elementów królowej nauk (str.. 109):

"(...) pewien statystyk spotkał się ze swoim dawnym szkolnym kolega. Rozmawiają o pracy. Statystyk zajmuje się trendami demograficznymi i pokazuje koledze odbitkę swojego artykułu. W artykule, jak zwykle w pracach z tej dziedziny, pojawia się rozkład normalny i statystyk objaśnia koledze symbole i równania dotyczącej rzeczywistej populacji, średniej populacji i tak dalej. Kolega nie dowierza i podejrzewa, że statystyk żartuje sobie z niego. - Skąd możesz to wszystko wiedzieć? - pyta - A co to za znaczek? - To jest π - odpowiada statystyk. - Co to takiego 'pi'? - To stosunek obwodu okręgu do średnicy. -Aha, od razu wiedziałem, że mnie robisz w konia. Jak to możliwe, żeby rozrodczość miała coś wspólnego z obwodem okręgu?"

Teksty "Skarbów matematyki" nie są na tym samym poziomie. Te bardziej techniczne dotyczą komputerów, AI i chaosu. Jednak i one nie wykraczają formalnie poza pojęcia dostępne uczniowi z maturą. Nie mam wątpliwości, że słowo 'skarb' wynika z istoty oferowanego przekazu dla społeczeństwa, którym matematycy chcę się podzielić. Tłumaczą się z własnej pasji, pokazują gdzie należy postawić granice zastosowań efektów ich pracy intelektualnej. Opisują niepokoje i filozoficzne konsekwencje wynikające z niemożliwości ogarnięcia nieskończoności (str. 131). Tłumaczą się z motywacji w tworzeniu pojęć abstrakcyjnych, z relacji matematyki ze sztuką (str. 135).

Gorąco polecam.

Timothy Ferris, astrofizyk i popularyzator nauki, zebrał w tym niewielkim objętościowo zbiorze 11 tekstów, głównie zawodowych współczesnych matematyków. Cześć to przeglądowe artykuły, cześć fragmenty książek. Sam wybór tekstów w "Skarbach matematyki" nie jest jakoś przez redaktora wytłumaczony, ale intuicyjnie wydaje mi się, że chodziło o pokazanie, przez trafną selekcję,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Do wyszukania
    2
  • Naukowe/Popularnonaukowe
    1
  • Nauki ścisłe
    1
  • Dad's
    1
  • Książki z którymi mieszkam
    1
  • Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Więcej
Timothy Ferris Skarby matematyki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także