Typografia typowej książki

2002-01-01
2002-01-01
8371975457
typografia książka poligrafia edytorstwo

Jak to Helion - ani skład nie za ciekawy, ani samo opracowanie. Książka zawiera czyste informacje dotyczące składu książki. Niektóre z informacji są dość oczywiste. Czułem się, jakbym czytał normę.

no kolejna pozycja, która każdy rasowy typograf czy po prostu redaktor powinien mieć na półce - więc mam i ja - niestety, nie jest to publikacja dobrze typograficznie wydana, co odpycha - merytorycznie pozostawia wiele do życzenia, moim zdaniem, a wydana przez Helion doprawdy nie zaskakuje, słabo wyedytowana

Książka ta nie jest typem "do przeczytania", ale raczej "do wykorzystania". Nie skończyłam jej, ale wiem, że niejednokrotnie skorzystam, ponieważ zawiera wiedzę w pigułce o składzie książki.

Bardzo słaba. Książka jest nieczytelna. Bardzo brakuje mi przykładów. Znam autora osobiście, dlatego przykro mi, że książka, która mogłaby być świetnym kompendium wiedzy nie spełnia moich oczekiwań.

Co do składu powyższej publikacji, także mam wątpliwości.

Co do składu powyższej publikacji, także mam wątpliwości.

Słabo, słabo...
Na pewno nie jest to książka do czytania przed snem - no, chyba że ktoś cieszy się na samą myśl o koszmarach. Być może dla edytorów jest to pozycja bardzo użyteczna, wręcz kopania wiedzy, ale jeśli ktoś nie potrzebuje podręcznego kompendium zasad polskiej interpunkcji i zwyczajowego zapisywania cudzysłowów czy wyrazów dwuczłonowych, od razu można sobie odpuścić.
Jeśli chodzi o inne problemy poruszone przez autora - składanie tabel, indeksów, spisów treści - jest już, dzięki bogom, na polskim rynku kilka innych książek znacznie przystępniej podających zasady projektowania takich elementów i podpowiadających, jak uniknąć potencjalnych problemów.
Zastanawia mnie natomiast, dlaczego książka, która miała być - jak myślę - użyteczna, jest tak nieczytelna, pomijając już to, że jest zwyczajnie i pospolicie brzydka. Kuleje też funkcjonalność, skoro żeby znaleźć potrzebne informacje, trzeba przebijać się przez cały gąszcz przegadanych i sztucznie "unaukowionych" formułek. Przerost formy nad treścią? Słaby warsztat?

Słabo, słabo...

Przyznam, że kupując książkę wydawnictwa Helion - pomimo iż poświęcona jest ona kwestiom składu komputerowego przeczuwałam, że jej wnętrze nie będzie wzorcowym owocem pracy edytorskiej (co zresztą zapowiada nieładna, bardzo ,,informatyczna w klimacie" okładka).

Przypuszczenia okazały się jak najbardziej podstawne - zakupione przeze mnie po okazyjnej cenie na allegro.pl, wydanie z roku 2002 zawiera literówki. Sposób złamania ,,Typografii typowej książki" także pozostawia wiele do życzenia - co zaskakuje tym bardziej, że złożona została przez samego Autora.

Forma tego wydawnictwa zdaje się zaprzeczać umieszczonej w nim treści - a ponieważ książka jest kompendium wartościowej wiedzy typograficznej, zebranej przez Autora z różnych, bardzo często wówczas jeszcze wyłącznie anglojęzycznych źródeł - dysonans ten działa bardzo negatywnie na percepcję. Zamiast pochłaniać wiedzę, czytelnik denerwuje się nieczytelnością (źle wydrukowana),dziurami w tekście, mało harmonijnymi wyróżnieniami oraz innymi drobiazgami, doprowadzającymi projektantów graficznych do pasji. Być może z większym apetytem przyswoją ją korektorzy czy redaktorzy, skoncentrowani na innych niż estetyczne, aspektach składu.

W roku 2002 ,,Typografia typowej książki" była na polskim rynku wydawnictwem o znaczeniu prekursorskim. W roku 2012, kiedy mamy już do dyspozycji tłumaczenia książek takich jak ,,Pierwsza pomoc w typografii" Friedricha Forssmana, ,,Elementarz stylu w typografii" Roberta Bringhursta, ,,Kompletny przewodnik po typografii" Jamesa Feliciego, ,,Detal w typografii" Josta Hochulego czy ,,Nowa typografia" Jana Tschicholda - osobom zgłębiającym arkana składu publikacji zdecydowanie polecam, którąś z tych pozycji (a najlepiej wszystkie).

Zamiast sięgać po ,,Typografię typowej książki" w chwilach edytorskich rozterek (w szczególności związanych z mikrotypografią składów polskojęzycznych),warto wejść na stronę www Roberta Chwałowskiego i poczytać bardzo przydatne i interesujące wpisy
jego autorstwa, podane w sposób o wiele przyjaźniejszy niż w książce:

Duża pomoc dla osób pracujących z tekstem.

Duża pomoc dla osób pracujących z tekstem.

Zestawienie zapomnianych już polskich norm odnoszących się jeszcze do składu ręcznego, ale dla rozumnego edytora przydatne źródło rozstrzygań niektórych problemów w składzie tekstu.

• Edytorstwo
  • Design
  • Grafika
  • Sztuka
  • Książka i typografia
  • [Stan:] Posiadam
  • 2016

Dodaj cytat z książki Typografia typowej książki