Push

Knopf
1996-06-11
1996-06-11
978-0679766759

Ta książka jest rozdzierająca. Trochę przypominała mi „The Perks of Being a Wallflower” – ze względu na emocje, jakie we mnie wzbudzała.

Istnieją takie dziewczyny jak Precious.

Istnieją takie dziewczyny jak Rhonda, Jermaine, Rita, Jo Ann.

Niestety.

Łatwo mówić, że każdy ma wybór. Poniekąd jest to prawda – ale nie każdy ma takie samo spektrum wyboru. Dla niektórych ten wybór jest bardzo ograniczony.

Bądźmy ludźmi, którzy dają innym wybór. Szansę. Alternatywę.

“Sometimes I wish I was not alive. But I don’t know how to die. Ain’t no plug to pull out. ‘N no matter how bad I feel my heart don’t stop beating and my eyes open in the morning.”

“This gonna end, even if it end by me stop breathing.”

“But now since I been going to school I feel lonely. Now since I sit in circle I realize all my life, all my life I been outside of circle.”

Istnieją takie dziewczyny jak Precious.

Istnieją takie dziewczyny jak Rhonda, Jermaine, Rita, Jo Ann.

Niestety.

Książka porusza trudne tematy w wyjątkowy sposób. Prowokująco przedstawia rzeczywistość, która jest zbyt powszechna na tym świecie, jednak rzadko przedstawiana tak dosadnie.Surowy i mocny styl pisania nadał tej historii autentyczności. Choć wydaje się, że liczne wulgarne opisy wprowadzono głównie w celu wywołania szoku u czytelnika. Dodatkowo wszystkie postacie zredukowano do sytuacji w jakiej się znajdują i ogólnego pragnienia by było lepiej.

Książkę przeczytałam dopiero po obejrzeniu filmu. Była zdecydowanie bardziej przerażająca. Momentami było mi wręcz niedobrze. Jej forma jest bardzo ciekawa. Czyta się niczym dziennik, bo książka ma być dziennikiem. Musiałam momentami czytać ją na głos, żeby zrozumieć, bo pisana jest w dużej mierze fonetycznie, niczym wyznanie kogoś kto dopiero uczy się czytać i pisać - zresztą tym kimś jest właśnie główna bohaterka. Podczas lektury rwałam włosy z głowy, bo nie wiedziałam, czy bardziej drażni mnie główna postać, czy raczej jej współczuje. W każdym razie książka jest fantastyczna i pozwala wczuć się, utożsamić z bohaterką, choć, czy to wywoła w czytelniku niesmak czy zachwyt, każdy musi zdecydować sam.

Nie mam pojęcia jak wielkim trzeba być ignorantem aby tej ksiażce dać ocenę poniżej "8" czyli "bardzo dobrego". Dzieło fenomenalne - w sposób brutalny i niezakłamany pokazuje rzeczywistość oraz przemoc jej towarzyszącą.

• Po angielsku
  • KOZ
  • Wersja anglojęzyczna
  • "32 (brak 5) books that will actually change your life"
  • Beletrystyka

Dodaj cytat z książki Push