Południe, XXII wiek

Okładka książki Południe, XXII wiek Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Okładka książki Południe, XXII wiek
Arkadij StrugackiBorys Strugacki Wydawnictwo: Amber Seria: Mistrzowie SF i Fantasy fantasy, science fiction
Mistrzowie SF i Fantasy
Połdień, XXII wiek
Amber
2001-01-01
2001-01-01
Ewa Skórska

Okładka książki Wywrócony świat i inne utwory Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Wywrócony świa... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Maszyna życzeń i inne opowiadania Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Maszyna życzeń... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Stażyści Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Stażyści Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Lot na Amalteę Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Lot na Amalteę Arkadij Strugacki, ...

Dałbym nawet 8 gwiazdek, ale trochę jest za dużo o triumfie komunizmu nad światem i naiwności, jaka to ludzkość będzie lepsza w przyszłości. Ale cała reszta świetna.

Byłaby rewelacyjna, gdyby nie fakt, że książka jest jakąś sagą i ciągle mamy nowych bohaterów w coraz to nowych realiach. Ciężko mi było się zżyć ze środowiskiem, choć te jest dobrze wymyślone jeśli chodzi o stronę fantastyki.

Już wiem, że to jest kolejna moja ulubiona książka. Lubię takie historie które dzieją się w odległej przyszłości, w innych miejscach niż na Ziemi. A tu właśnie to znalazłam, bo i czasy przyszłe i trochę akcji jest na Marsie i innych dziwnych planetach. Lubię klimat książek Strugackich i sposób narracji. Fajne jest to, że mamy 22 wiek, a jest Związek Radziecki, że uczeni jadą do Leningradu a na Ziemi panuje wszechobecny komunizm, ogólnoludzkie dobro króluje. Każdemu według potrzeb. Nie ma pieniędzy, każdy jest po prostu użyteczny, więc każdy ma to, co mu potrzeba. Świetne. W końcu książka powstała w 60-tych latach 20 wieku. Wiem, że przeczytam tę książkę kiedyś znowu, tak jak wielokrotnie czytałam Piknik na skraju drogi.

Ten zbiór rozrzuconych w czasie i przestrzeni opowiadań, połączonych osobami znacznej liczby głównych bohaterów, stanowi imponującą mozaikę krajobrazów, charakterów, sytuacji oraz hipotez z zakresu hard SF, złożoną skrupulatnie i z wielkim rozmachem. Zagęszczenie supermenów na jednostkę astronomiczną jest wprawdzie wciąż zbyt wysokie i całość może zostać uznana za nieco naiwną, gdyż Strugaccy specjalizują się w eksplorowaniu jasnej strony ludzkiej natury; jest to jednak eksploracja niewiarygodnie wręcz pociągająca i urocza. Gdyby nostalgia mogła odnosić się do przyszłości, to z pewnością najlepiej wyrażałaby się właśnie we wzniosłych, sentymentalnych zdaniach "Południa".
Rzecz jasna, tej przyszłości nigdy nie będzie. Na zdjęciach Braci, zazwyczaj czarno-białych, nie widać różowych okularów. Momentami okulary zmieniają barwę na jaskrawą czerwień, ale to już inna historia.

Co tu dużo mówić - świetna książka :)

Co tu dużo mówić - świetna książka :)

• Science Fiction
  • 10 Papier