Głos Pana

Okładka książki Głos Pana Stanisław Lem
Okładka książki Głos Pana
Stanisław Lem Wydawnictwo: Interart Seria: Stanisław Lem - Dzieła fantasy, science fiction
Stanisław Lem - Dzieła
Kontakt filozofia samozagłada powieść

Wyróżniona opinia i

Głos Pana

przeczytanych książek 123 napisanych opinii 48

Dużo filozofii, rozciągnięte zdania. Same przemyślenia. Klasyka SF ale nie trafia do mnie ten typ.

Potok nieupożądkowanych myśli osoby oczytanej, myślącej ze sporą wiedzą. Zajdziemy tu ciekawe odniesienia do pozytywizmu, solipsyzmu, samej filozofii jako dziedziny a nawet książek typu sci fi czy fantasy. Jednak ze wszystkich książek Lema, które znam moim zdaniem ta jest najsłabsza. Ja wiele z tej książki nie wyniosłam i niewiele z niej zapamiętam.

Przeczytać, jesli czujesz się baaaaardzo mocny.

Lem na wyżynach słowa albo też pozasemantyczny słowolejski skrzek.

"Pierwszy kontakt" rozebrany na czynniki pierwsze, na atomy a nawet na kwarki. Analiza zjawiska we wszystkich możliwych ujęciach - od religijnego poprzez filozoficzne, społeczne, socjologiczne, naukowe i paranaukowe, ekonomiczne aż po polityczne i militarne. Tak odległe od wizji amerykańskiego kina jak to tylko możliwe.

Manifest filozoficzno-literacki Lema, w postaci strumienia fantazji na kształt 'strumienia świadomości'. Dzieło geniusza albo umysłu kompletnie rozstrojonego, zasługujące na ocenę 10 albo 0.

Przeczytać, jesli czujesz się baaaaardzo mocny.

Lem na wyżynach słowa albo też pozasemantyczny słowolejski skrzek.

Audiobook.
Jedna z najtrudniejszych powieści Mistrza po wysłuchaniu w rewelacyjnym wykonaniu stała się pasjonującą lekturą. Lem bawi się z czytelnikiem meandrując po różnych obszarach nauki. Filozoficzna powieść, która ukazuje coraz słabszą kondycję ludzkiego umysłu. Świetna rzecz odkryta na nowo!

Audiobook.

Trudna książka (audiobook),trzeba być ciągle skupionym w 100%. Nie rozumiem do końca, ale warto.

Książka, której fabuła mocno opiera się na rozważaniach naukowych i filozoficznych, naukowców próbujących odczytać "list z gwiazd". Dla kogoś takiego jak ja, posiadającego tylko podstawową wiedzę o fizyce i astronomii, treść była ciężka w odbiorze. Nie jest to łatwa lektura.

dramat, nudy.
pseudonaukowy bełkot. Nic się nie dzieje. Nie da się tego czytać !

dramat, nudy.
pseudonaukowy bełkot. Nic się nie dzieje. Nie da się tego czytać !

Konstrukcja niezbyt mi się podoba: długi, ględzący wstęp zanim cokolwiek zacznie się wyjaśniać. Brak też właściwie bohaterów, tych kilka postaci zarysowanych grubą krechą to tylko pozbawione ludzkich cech kukły. Późniejsze stopniowe mnożenie hipotez dotyczących sygnału wychwyconego w kosmosie rekompensuje jednak te wady i z dużą ciekawością poznaje się zarówno trudności w odczytaniu kodu jak i o jego społecznych i filozoficznych uwarunkowaniach i konsekwencjach.

Książka ciężka ale genialna w swoim przesłaniu. Nie licz czytelniku na wciągającą beletrystykę. Czytaj jeśli, tak jak Lem szukasz odpowiedzi na wiele filozoficznych pytań, a zwłaszcza o naturę i sens wszechświata. Jesteśmy w nim sami? A jeśli nie, jak moglibyśmy się porozumieć z Nimi?

"Głos Pana" jest bodaj najmniej przystępną pozycją w dorobku słynnego futurologa. Odbiór tekstu utrudniają:
a) jego niemal całkowita afabularność (po literaturze fikcji spodziewam się jednak jakiejkolwiek akcji),
b) specjalistyczny naukowo-filozoficzny język,
c) liczne odniesienia do nauk ścisłych (matematyki, fizyki, genetyki itp.),
d) brak atmosfery napięcia, tajemnicy, wizji.

Utwór stanowi relację naukowca biorącego udział w projekcie MAVI mającego na celu odczytanie przekazu z kosmosu, prawdopodobnie pochodzącego od obcej cywilizacji.

Narrator opowiada o podjętej próbie, wnikliwie analizując trudności z nią związane. Zajmują go głównie meandry natury fizycznej czy filozoficznej, choć wskazuje również na społeczne konsekwencje ewentualnego odkrycia. W tle mamy podziały i konflikty w środowisku naukowców zaangażowanych w projekt.

Autor drwi sobie z ignorancji laików (do których się zaliczam) oczekujących na jakieś zaskakujące, ciekawe rozwiązanie. Wielostronicowe rozważania wiodą nas do finału, w którym prawie nic się nie wyjaśnia.

Całość jest przedstawiona w sposób tak zawiły i monotonny, że tylko najwierniejsi czytelnicy Lema (i może jeszcze specjaliści w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych) będą lekturą usatysfakcjonowani.

b) specjalistyczny naukowo-filozoficzny język,
c) liczne odniesienia do nauk ścisłych (matematyki, fizyki, genetyki itp.),
d) brak atmosfery napięcia, tajemnicy,...

• Science Fiction
  • Stanisław Lem