Dziadów część III

Okładka książki Dziadów część III
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Lektur Szkolnych utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Biblioteka Lektur Szkolnych
Czytelnik
1975-01-01
1975-01-01
romantyzm niepodległość dramat narodowy

więcej Więcej

Dziady, to dziady. Lubić ich nie trzeba, ale znać mimo wszystko warto.

Masakra.... Lektura szkolna , z której nie zrozumiałam prawie nic bez streszczeń i analiz z nauczycielem. Ciężka w zrozumieniu i męcząca.

Ta część dziadów, mimo że ciekawa, to jednak nie aż tak jak część druga. Mimo wszystko przeczytałem chętnie. Oczywiście polecam każdemu kto lubi twórczość Mickiewicza.

Pisarze tego okresu postawili poezji szczególne zadanie, mające na celu zachowanie ciągłości polskiej tożsamości narodowej. Można to również interpretować jako próbę uświadomienia Polakom, że zostali oni wybrani przez Boga do wypełnienia historycznej misji i że istnieje przyczyna tego cierpienia o znaczeniu symbolicznym.

To, co czuje Konrad w sobie, to poczucie powołania...

Przemiana Gustawa w Konrada jest naciągana i nielogiczna. Cierpienie Polaków, bla bla bla, to nie ma nic wspólnego z tym, co jest teraz. Napisane to było po to, ny podnieść Polaków na duchu po nieudanym powstaniu, i tyle.

Wg mnie najsłabsza część że wszystkich. Ciężko się czytało. Oczywiście to tylko moja opinia.

Przyznaję, mało co zrozumiałem z lektury. Pamiętam tylko, że wszyscy byli smutni i chcieli popełnić samobójstwo. Albo już je popełnili i występowali jako duchy. Heh, romantyzm.

Najlepsza część Dziadów.

Klasyka polskiego dramatu, właściwie pozycja obowiązkowa.

Idealny przykład Grafomanii. 4 gwiazdki że względu na wielką improwizację.
Pseudopatriotyczny banał o różnych dziwnych rzeczach i walce za ojczyznę. Radzę omijać szerokim łukiem

6 641
  • Lektury