Opowiastki familijne

Dom Wydawniczy Rafael
2003-01-01
2003-01-01
83-89431-11-4

Od czasu do czasu czuję się w obowiązku przeglądania książek, zwłaszcza tych czytanych, przeznaczonych dla dzieci.
Ta książka jest doprawdy miłym zaskoczeniem.
Autorka usiłuje zaszczepić moralne zasady i reguły postępowania, których źródło tkwi w kulturze chrześcijańskiej. Miłość, przyjaźń, naprawianie błędów, relacje rodzinne, wszystko to porządkuje autorka w sposób momentami życzeniowy, ale chyba tak właśnie powinno się pisać książki dla młodszych dzieci.
Książkę zdecydowanie polecam. Jako odcinki audio-dobranocki przed snem, dla naszych pociech. Może ona ułatwiać ich wychowanie.

Ta książka jest doprawdy miłym zaskoczeniem.

Opowiastki familijne to cały cykl opowieści, wszystkie utrzymane w tym samym duchu i traktujące o problemach dzieci, rozterkach i smutkach. Każda z opowiastek przybliża bohatera z jego historią.
Są to historie o różnym natężeniu emocjonalnym i problematycznym. Jedne to podejście dziecka do sprawy, inne zachowanie w danej sytuacji, kolejne to sposób radzenia sobie z trudnością, kłopot z zachowaniem rodzica.

W niektórych opowieściach autorka umieściła "moce pomocnicze", które z racji swojej inności, magii, niezwyczajności pomagają dziecku w zrozumieniu jego problemu.
Historie czyta się przyjemnie, bo napisane są ciepłym i ładnym językiem. Czasami zbyt milusińskim" jak dla mnie albo trochę infantylnym. Niemniej co najważniejsze dzieci słuchają i chcą na ich temat rozmawiać.

W pierwszej części mamy historie:
- Edytki, dziewczynki z domu dziecka, smutnej i zalęknionej. Kłopot polegał na tym, że w nowej szkole nie spotkała się z życzliwym przyjęciem, co skutkowało nieprzyjemnymi emocjami dla niej i innych wrażliwych dzieci.
- Ani, która chce przygotować dla mamy niespodziankę imieninową, ale wychodzi inaczej niż planowała.
- Krzysia, nieśmiałego Okularnika, któremu dokucza rosły i wygadany kolega z klasy Rafał.
- Karoliny i Karola, serdecznej dziewczyny i największego rozrabiaki w szkole. To historia o wielkiej przyjaźni i oddaniu.
- Szalonej mamy, która tak bardzo chciała być przyjacielem syna, że robiła rzeczy krępujące dla niego.

Wszystkie opowieści mają wydźwięk edukacyjno-wychowawczy. Przekazują prawdę o ludzkich emocjach i zachowaniach, o podejmowaniu niełatwych decyzji. Pomagają przedstawić dziecku problem delikatnym językiem.
Polecam te delikatne i poruszające, uczące empatii i wrażliwości historie, bo mogą być pomocne w układaniu sobie relacji z innymi, w odróżnianiu dobra i zła, miłego i niemiłego zachowania. Pobudzające słuchaczy do zadumy nad uniwersalnymi wartościami takimi jak koleżeństwo, przyjaźń, szacunek, życzliwość, zrozumienie i tolerancja.

Powrót do czasów dzieciństwa. I to bardzo miły powrót.

Powrót do czasów dzieciństwa. I to bardzo miły powrót.

• Dzieciństwo
  • Dzieciństwo i dorastanie
  • Literatura dziecięca
  • Audiobooki
  • ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • Polscy autorzy
  • Sprzedam/wymienię

Dodaj cytat z książki Opowiastki familijne