Chleb: Obrona Carycyna

Okładka książki Chleb: Obrona Carycyna Aleksy Tołstoj
Okładka książki Chleb: Obrona Carycyna
Aleksy Tołstoj Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Złota Biblioteka powieść historyczna
powieść historyczna
Złota Biblioteka
Hleb : oborona Caricina
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1954-01-01
1949-01-01
Władysław Broniewski
Rosja bolszewicy. rewolucja bolszewicka interwencja

"W ciągu tych kilku dni w Carycynie wszystko zostało postawione na nogi. Konferencja partyjna, zjazd związków zawodowych, konferencja komitetów fabrycznych, nadzwyczajne zebrania z udziałem organizacji masowych, wiece - następowały po sobie bez przerwy. Obrona Carycyna, która dotychczas wydawała się sprawą dotyczącą tylko Carycyna, została podniesiona na wyżyny obrony całej Republiki Radzieckiej."

Tak Carycyn przygotowywał się do odparcia kontrrewolucyjnych oddziałów Krasnowa. Pomimo bezpośredniego zagrożenia militarnego, strategicznego dla losów rewolucji miasta, nie zawieszono radzieckiej demokracji. Przeciwnie! Wróg zbliża się do miasta, a w mieście wiec za wiecem! Pełna mobilizacja polityczna i zbrojna proletariatu. Masy są aktywne i zaangażowane politycznie, a nie bierne i odgórnie komenderowane. To pierwszy warunek powodzenia rewolucji proletariackiej nie tylko na etapie walki o władzę, ale także po jej zdobyciu, w trakcie budowy socjalizmu. Drugim warunkiem jest dobre kierownictwo rewolucyjne, które potrafi mobilizować i organizować masy. W powieści Tołstoja na pierwszym planie jest Stalin, który objął dowództwo nad obroną Carycyna, zaprowadził porządek i dyscyplinę, decydująco przyczynił się do zwycięstwa i zapewnienia chleba dla Moskwy, Petersburga i całej Republiki Radzieckiej.

Coś ponad czasowego, pomimo ogromnej dawki propagandy ukazane są niedoskonałości żołnierzy RKPb (sklecanie armii z niczego, walka na bagnety),historia o prostych ludziach, którzy postanowili walczyć za sprawę

• Historyczne
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA