Morze i zwierciadło. Komentarz do „Burzy” Szekspira

Okładka książki Morze i zwierciadło. Komentarz do „Burzy” Szekspira
Wystan Hugh Auden Wydawnictwo: a5 Seria: Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 poezja
poezja
Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5
The Sea and the Mirror. A Commentary on Shakespeare’s The Tempest
a5
2003-01-01
2003-01-01
Stanisław Barańczak
Stanisław Barańczak Szekspir Shakespeare burza poezja angielska poemat angielski

więcej Więcej

To jest jedna z największych rzeczy, jakie kiedykolwiek czytałem. Absolutnie nie tylko dla szczególnie zainteresowanych Burzą.
Polecam poszukać nagrań ze znakomitego przedstawienia Jerzego Grzegorzewskiego.

Komentarz Audena do „Burzy” Shakespeare'a stanowi sam w sobie osobne dzieło. Bogactwo miar metrycznych, logika kolejnych wywodów, monolog-wodospad Kalibana, kunsztowne wersy Prospera – te i wiele innych elementów mnie zupełnie zauroczyły.
Dobrze jest czytać „Morze...” po przeczytaniu/odświeżeniu „Burzy” – taka już natura komentarza. Wiele drobnych smaczków bez znajomości...

• Z biblioteki
  • '16