Z dzienników podróży

Okładka książki Z dzienników podróży Tomas Venclova
Okładka książki Z dzienników podróży
Tomas Venclova Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich Seria: Podróże literatura piękna
Podróże
Ligi Lietuvos 10 000 kilometrų
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2010-01-01
2010-01-01
Alina Kuzborska
dzienniki podróże Japonia Południowa Afryka Japonia Korea Chiny Tybet Indie Nepal Ameryka Południowa literatura litewska

Okładka książki Akcent 1/2022 Jarosław Cymerman, Mirosław Grudzień, Aleksandra Igras, Jerzy Jastrzębski, Birute Jonuškaite, Lechosław Lameński, Jan Lewandowski, Wacława Milewska, Wacław Oszajca SJ, Uta Przyboś, Agnieszka Rautman-Szczepańska, Jarosław Sawic, Tomas Venclova
Akcent 1/2022 Jarosław Cymerman,&...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 144 / 2018 Anna Arno, Karol Berger, Josif Brodski, Benedetta Craveri, Józef Czapski, Irena Grudzińska-Gross, Zbigniew Herbert, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Harry hrabia Kessler, Ewa Kuryluk, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tomasz Łubieński, Claudio Magris, Piotr Matywiecki, Maciej Miłkowski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Michał Szymański, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Zeszyty Litera... Anna Arno, Karol Be...
Okładka książki Zeszyty literackie nr 141 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Roberto Calasso, Józef Czapski, Krystyna Dąbrowska, T.S. Eliot, Aleksander Fiut, Zuzanna Ginczanka, Wojciech Karpiński, Claudio Margis, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Maria Stauber, Jerzy Stempowski, Adam Szczuciński, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Zeszyty litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Magnetyczna północ Ellen Hinsey, Tomas Venclova
Magnetyczna pó... Ellen Hinsey, Tomas...

1964

Autor dzieli się z nami zapiskami z podróży do krajów Azji, Afryki Południowej i Ameryki Południowej. Wiele w nich informacji o historii, teraźniejszości, kulturze i przyrodzie odwiedzanych miejsc. Wiele spostrzeżeń dotyczących stosunków społecznych. Nie brakuje odniesień do realiów litewskich oraz krajów byłego ZSSR.
Johannesburg (1986): „Miasto liczy półtora miliona mieszkańców, a razem z przedmieściami – ponad cztery miliony (…) Szkoły prywatne są zintegrowane, jednakże państwowe stosują segregację rasową, to samo dotyczy szpitali, aczkolwiek dla ciężko chorych robi się wyjątek (…) Cóż zobaczyłem kraj, który znalazł się w takiej matni i jest nabrzmiały taką nienawiścią, że wyjście z tej sytuacji zarówno drogą ewolucji, jak też rewolucji, trudno sobie nawet wyobrazić.
Czy widziałem kraje, gdzie zło jest jeszcze większe?
Owszem, znam taki jeden”.
Japonia (1988): „Te japońskie miasta! Co najmniej od Tokio do Hiroszimy rozciąga się nieprzerwane megapolis. Jest to, prawdę mówiąc, okropne: ani odrobiny poszanowania dla estetyki, koloru, kształtu (…) Przyroda i architektura w Japonii inaczej współdziałają niźli w Europie. U nas zieleń jest wpisana w miasto, roztopiona niczym sól w roztworze: są bulwary, skwery, parki, trawniki, kwietniki – nie wyczuwa się wyraźnej opozycji między »miastem« i »niemiastem«. Miasto w Japonii, chociażby Kioto, nie ma nic wspólnego z przyrodą. Jest tylko tłok i szarość, szyldy i druty. Przyroda to wysepki, kryształy, obszary eksterytorialne; przebywając tutaj, nawet nie przypuszczasz, że otacza się miasto”.
Bombaj (2003): „Najważniejsze, co porządny podróżnik powinien zrobić w Bombaju, to zwiedzić jaskinie na wyspie Elefanta, które dają podstawowe wyobrażenie o tradycyjnej sztuce hinduskiej.”
Lot nad Himalajami (2003): Dolina Katmandu pochmurna, ale na wysokości kilometra czy dwóch nad doliną powietrze czyściuteńkie, otwiera się cała ściana Himalajów. Jak gdyby była stworzona z innej materii, mającej niewiele wspólnego z naszym światem.”

Osoby lubiące poznawać nowych pisarzy znajdą tu również inspiracje.

Johannesburg (1986): „Miasto liczy półtora miliona...

• Podróżnicze
  • Lit. litewska
  • 2015
  • Dzienniki_Listy_Wspomnienia
  • Chcę prz... - lit. faktu/reportaż
  • Literatura światowa 1980-2000

Dodaj cytat z książki Z dzienników podróży