Uciekinierka

2011-10-01
2011-10-01
Daria Kuczyńska-Szymala
romans

Historia młodej dziewczyny o losie której po śmierci ojca zadecydował brat. Wbrew woli ojca wydaje ją za mąż za okrutnego, lecz bogatego kupca i przejmuje jej majątek. Jego chciwość prowadzi do niegodnych postępków i przykrych konsekwencji dla innych.
Jej plany na przyszłość nieoczekiwanie legły w gruzach i by ocalić swoje życie musi opuścić rodzinne miasto.Wypełniając ostatnią wolę ojca udaje się do Santiago de Compostela trzeciego pod względem popularności miejsca pielgrzymek.
Było to prawdziwe wyzwanie gdyż nigdy nie opuszczała swojego miasta i była kobietą stanowiąc łakomy kąsek dla wielu.

Dołącza do dwunastoosobowej grupy pielgrzymów dowodzonej przez mądrego kapłana i od tej pory śledzimy ich losy. Przeżywali różne przygody, zmieniał się jej skład, jedni odchodzili, na ich miejsce przychodzili inni, coraz bardziej się zżywali. Wiele momentów zabawnych, ale też groźnych i niebezpiecznych, gdzie wcale nie było do śmiechu. Pokonywali naturalne przeszkody, zmagali się z siłami natury, głodem, pragnieniem, upałem, wzajemnymi podejrzeniami. Zdobywali nowe doświadczenia z wielu dziedzin, które ich wzmacniały, uodparniały czy wręcz hartowały.
Toczyli walkę z samym sobą i przeciwnościami losu. Towarzyszyły im momenty zwątpienia, czy wręcz rezygnacji z pielgrzymki lecz trwali w uporze w dążeniu do osiągnięcia wytyczonego celu. Dojrzewali, stawali się odpowiedzialni za siebie i swoich towarzyszy. Wspierali się wzajemnie, dodawali sobie otuchy, pocieszali w nieszczęściu.

Pod nieobecność bohaterki jej miasto stało w obliczu kryzysu. Zawiązał się spisek bogatych mieszczan by oddać miasto pod rządy księcia bawarskiego, wywłaszczając przeciwnych temu majętnych mieszczan wchodzących w skład zarządu miasta.Zawiązujący się spisek utrudniał rządy sympatycznemu burmistrzowi, przyjaciele odwracali się od niego, dołączając do obozu wroga.
Kiedy rządy w mieście przejmuje brat bohaterki zaczyna się prawdziwy chaos i bezprawie. Jego dążenie do władzy i bogactwa naznaczone były zdradą, zabójstwami kłamstwem i obłudą.

Jak wszystkie książki tej pary autorskiej czyta się z przyjemnością. Ta jest trochę mniej okrutna w porównaniu z innymi. Lecz sam fakt iż akcja toczy się w średniowieczu mówi samo za siebie.

To moja kolejna książka tych autorów. Historia Europy i europejskiego chrześcijaństwa, mieszczaństwa, szlachty ukazana poprzez losy Tilli i jej współtowarzyszy pielgrzymki szlakiem świętego Jakuba. Wartka akcja sprawia, że trudno się oderwać, a bohaterowie mają swoje wady i zalety, choć wielu spośród nich jest złych, to większość to normalni ludzie, którym przyszło żyć w tamtych trudnych czasach. Ale przecież dla nich to były ich czasy. Polecam, nie jestem wielbicielką książek historycznych, ale ta naprawdę podobała mi się.

Chyba najsłabsza z czytanych przeze mnie książek tej pary autorów...jednak i tak nie zniechęciła mnie do innych ich książek. Dzieje się dużo, ale przygody pielgrzymów chwilami stają się nużące. W całości książka opowiada kolejną historię dzielnej dziewczyny, która z każdą stroną gromadzi doświadczenia...zmienia się...dojrzewa do decyzji. A wszystko kończy się...

Czy młodziutkiej wdowie bez środków do życia uda się dotrzeć na drugi koniec ogarniętej pożogą Europy? Czy ucieknie przed chciwym bratem i żądnymi zemsty krewnymi nagle zmarłego męża? Czy znajdzie kogoś, komu będzie mogła zaufać?

Na początku sporo politycznych komplikacji, bo przecież tam gdzie chodzi o przejęcie władzy w postaci stanowiska i spadku wszelkie środki są brane pod uwagę. A tam gdzie biją się mężczyźni stratną bedzie kobieta. W tym wypadku córka bogatego kupca musi zadbać sama o swoje życie, gdy ojciec umiera, a pazerny brat zagarnia wszystko dla siebie, do tego wydaje ją za mąż za swojego przyjaciela by dodatkowo podzielić się zyskami łącząc wspólne majątki.
Rychła śmierć męża nie wybawia ją od kłopotów, a wręcz przeciwnie, bohaterka obawia się o swoje życie. Chcąc uchronić się przed najgorszym i jednocześnie dotrzymać złożonej obietnicy ojcu wybiera się wraz z pielgrzymami do Santiago de Compostela, wstępując tym samym na szlak przygody. Wszystko to co ją spotyka od tej pory ma wpływ na jej postrzeganie świata. Podróże kształcą,a co za tym idzie Otylia staje się dojrzalszą kobietą, nabiera również odwagi by wrócić w rodzinne strony i upomnieć sie o swoje. Jest to też czas, kiedy bohaterka zakochuje się.
I myślę, że cały ten fragment poświęcony pielgrzymce, obfitujący w różne wydarzenia jest tą najlepszą częścią książki.

Minusem i to sporym, jak dla mnie, jest brak rzetelnie potraktowanego tła, na jakim rozgrywają się wydarzenia. To czas, gdy Europa ogarnięta jest 100-letnia wojną, a tu maszerują sobie w najlepsze pielgrzymi bez większych problemów.
I zakończenie, które jest pisane jak gdyby pod wpływem ponaglenia, szybko, bez odpowiedniego potraktowania bohaterów, ot żeby jak najzwięźlej ostatecznie domknąć tą przygodę.

super

super

Fantastyczna książka pokazująca losy pielgrzymów na tle historycznych waśni na terenie Rzeszy, Francji i Hiszpanii. Wartka "akcja", fantastycznie wykreowane postaci- po prostu Iny Lorentz w pełnej krasie. Nie zawiodłam się na tej książce - polecam.

Wiedziałam, że otwierając tą książkę wybiorę się w podróż w minione czasy i, że już po pierwszych stronach dam się wciągnąć w nieprzewidywalną fabułę.

Tę książkę mogłabym przeczytać w trzy popołudnia. Odwlekałam jednak zakończenie i po tygodniu w końcu przyjęłam do siebie fakt, że mam niestety już za sobą losy Tilli i muszę oddać ten egzemplarz do biblioteki.

Lektura ta jest łatwa w czytaniu, o wciągającej fabule dotyczącej życia zwykłych ludzi.. Zapoznaje ze starymi epokami, kulturą i panującymi obyczajami . Wzbogacona o tło historyczne stanowi niebanalny sposób na spędzenie miłego zimowego wieczoru.

Nie zawiodłam się i na tej powieści autorstwa Iny Lorentz. Przeczytałabym ją bez zastanowienia jeszcze raz. Ciche wieczory z tą lekturą to jak słodka chwila z ulubionym deserem:)

Mogę mieć tylko małą uwagę do zakończenia. Moim zdaniem wszystko zbyt szybko się rozwikłuje gdy wcześniej przez wiele stronic toczyło się swoim rytmem. Brakuje mi szczegółów, opisów, słów i gestów bohaterów gdy wcześniej kartki były nimi wypełnione.Wiem, że autorzy chcieli nadać dynamiki zakończeniu ale tym samym pozbawili rytmu całości.

Tilla młoda dziewczyna- córka Eckhardta Willingera jednego z trzech najbogatszych kupców w Tremmlingen, Sebastian Lauks- młodszy syn Kolomana Lauksa, drugiego z najbardziej zamożnych kupców, grupa pielgrzymów pod przewodnictwem księdza Tomasza.

Ojciec Tilli i Olfreda umiera po długiej chorobie mimo, że ostatni czasy czuł się dużo lepiej. Jego wolą było by Tillia wyszła za mąż za Damiana najstarszego syna swojego przyjaciela burmistrza Kolomana Lauksa. Jednak tak się nie staje gdyż jej brat Olfred, który przejął wszystkie obowiązki kupieckie i opiekę nad dziewczyną ma inne plany i wydaje ją za mąż za Wita Gültlera, który posiada trzeci największy dom handlowy oraz prowadzi tajemnicze działania polityczne w które chłopak chce zostać wtajemniczony. Ostatnią wolą Eckharda- ojca rodzeństwa oprócz wyjścia za mąż Tilli za Damiana było to aby jego serce powierzyć opiece Św. Jakuba w kościele Santiago de Compostela w Hiszpanii do którego pielgrzymowali ludzie, którzy chcieli odkupić swoje winy w obawie przed zbawieniem ich duszy lub podziękować za wysłuchanie ich modlitw.

W noc poślubną umiera mąż Tilli. Dziewczyna czując, że stała się obiektem nienawiści rodziny męża, a dla brata, który nie dotrzyma obietnicy zaniesienia serca ich ojca do Santiago, jest tylko obiektem handlowym postanawia uciec. Obawiając się o swoje życie przywdziewa przebranie i sama przyłącza się do grupy pielgrzymów i wyrusza w pielgrzymkę do Hiszpanii. Trud pielgrzymki, napotkane przeszkody oraz spełnienie prośby ojca sprawiają, że Tillia nabiera odwagi by wrócić do rodzinnego miasta, domagać się sprawiedliwości i stanąć oko w oko z przeszkodami, które stoją na drodze do szczęścia.

Bez zawahania polecam do czytania:)

Lektura ta...

Nieco rozbudowane romansidło, ciekawie się czyta przygody w podróży ale potem jest niestety znacznie gorzej. Czułam spory niedosyt po przeczytaniu 80% książki, a ostatnie kilka stron tylko przekartkowałam - nudne i przewidywalne.

Książka "Uciekinierka" autorstwa Ingrid Klocke i Elmara Wohlratha pod pseudonimem Iny Lorentz. Książka posiada w sobie bardzo dużo historii, akcji, sprawia że nie jesteśmy wstanie się nudzić. Czyta sie miło i szybko , godna polecenia.

• Romans historyczny
  • Powieści historyczne