Wolność

2011-10-01
Witold Kurylak
Inne

Wolność czy "Wszystkowolność"?

Książka językowo napisana bardzo dobrze, natomiast za dużo w niej opisów, informacji, które nie mają żadnego znaczenia dla przebiegu fabuły, czy też motywów działania jej bohaterów. Przez 500 stron akcja toczy się bardzo powoli. Na całą stronę możemy doczytać się charakterystyki któregoś z gatunku ptaków, by przy ostatnich 100 stronach, śmierć jednego z głównych bohaterów zajmowała raptem 1 akapit. Do tego mnóstwo postaci nagle znika i nie dowiadujemy się nic więcej o ich losach, mimo, iż w pierwszej części poświęcano im sporo stron książki.

Ciężko cokolwiek mi powiedzieć na temat tej książki. Jest jednocześnie tak mi bliska, jak i daleka. Rozumiem motywy działania bohaterów, mogłem w ich skórze poczuć dlaczego jest tak, a nie inaczej, poczułem podniecającą samotność i wyobcowanie, natomiast nie przywiązałem się do któregokolwiek z nich i nie zatęsknię.

Patty i Walter Berglund stworzyli małżeństwo doskonałe – szanujące się i kochające. Wychowują dwójkę dzieci w niewielkim miasteczku. Patty nie pracuje, wszystkie siły kieruje na stworzenie idealnego domu – jest idealną mamą, idealną sąsiadką, na nikogo nie powie złego słowa. Walter – bardzo sympatyczny, zrównoważony człowiek - ratuje przyrodę, walczy z globalnym kryzysem klimatycznym i stara się nauczyć dzieci postępować właściwie. Brzmi pięknie, ale jak to zwykle bywa, pod lukrowaną powierzchnią znajdujemy zwątpienie, depresję i poczucie niesprawiedliwości. I skrywane przez długie lata pożądanie.

Rodzinę Berglundów poznajemy bardzo dogłębnie. Obserwujemy dorastanie dzieci, kształtowanie się ich poglądów i próbę życia na własną rękę. Przyglądamy się relacjom między ludźmi, ich próbom pozostania niezależną jednostką (nie zawsze udaną). Wiele tematów zostało tu poruszonych – globalne ocieplenie, przeludnienie planety, przytłaczająca miłość matki.

Nie jest to powierzchowna historia - Autor łapie jakąś myśl bohatera i ogląda ją ze wszystkich stron, analizuje, rozkłada na czynniki pierwsze – żadne uczucie, rozterka czy zwątpienie nie są pozostawione samopas. Tak szczegółowe portrety psychologiczne mogą być dość męczące dla czytelników lubiących wartką akcję, ja takie filozofowanie lubię.

Jest to moje drugie spotkanie z Autorem, równie udane (wcześniej czytałam „Na rozdrożu”). Lubię jego powolne i bardzo szczegółowe przedstawianie myśli i idei, bez ich oceniania, bez wartościowania. Przez książkę nie da się „przelecieć” w ciągu jednego wieczoru, co w dobie dzisiejszych, powierzchownych powieści jest tym bardziej cenne.

Franzen jest jednym z moich ulubionych współczesnych pisarzy amerykańskich i z przyjemnością sięgnąłem po kolejną jego powieść. Od zawsze uwielbiam dramaty obyczajowe, historie o ludziach i ich relacjach, opisy życia wewnętrznego i przemian bohaterów, Wszystko to znalazło się w "Wolności". Rodzinna historia, w której czytelnik poznaje kolejnych członków i ich punkt widzenia. Najwięcej było o Patty, utalentowanej licealnej koszykarce, dążącej do rywalizacji, która związała się z Walterem , do którego nie czuła zbytniego pociągu. W tle był Richard rockman i playboy, który odegrał dużą rolę w życiu bohaterów. Zaciekawiła mnie również relacja z synem Joeyem, który również miał tu trochę ciekawych przygód. Styl Franzen`a w tej powieści przypominał mi połączenie twórczości Philipa Roth`a i Johna Irving`a. Sporo było humoru, wielokrotnie zdarzyło mi się zaśmiać podczas czytania. To ten rodzaj powieści, od której nie sposób się oderwać. Oczywiście warto dodać, że na przykładzie opisanej rodziny i bohaterów pisarz pokazał też przemiany społeczne, zmieniający się model rodziny w Stanach, zmianę mentalności nastolatków. W tle był wątek inwazji na Irak za kadencji Bush`a i trochę rozważań moralnych Nie dało się nudzić, przeczytałem błyskawicznie i wszyscy fani pisarza i amerykańskiej literatury muszą to sprawdzić.

Książka to wnikliwe studium osobowościowe małżonków Patty i Waltera oraz ich dzieci, przyjaciół. Z początku byłam zafascynowana stylem opowiadania, lecz później zaczęło mnie męczyć ta poniekąd nużąca akcja i trochę mnie wytrącały z czytania fragmenty, gdzie bohaterka opisuje swoją biografię, gdyż to nie było spójne; raz było to wspominane, potem zapomniane, by znowu się przypomnieć. Najbardziej podobały mi się opisy relacji Patty z Walterem i ich wspólnym przyjacielem Richardem. Natomiast opis życia ich dzieci był dla mnie okropny; zwłaszcza Joey i jego chore seksualne przygody oraz związek z dziewczyną Connie. Podobały mi się bardzo wątki odnośnie przyrody i fauny, polityki amerykańskiej opisana dosadnie, bez lukrowania aż pokłon dla autora za jego szczerość. Świetny wątek o tym, jak Walter starał się uświadomić społeczeństwu iż ludzkość powinna zmniejszyć populacje poprzez zrezygnowanie płodzenia kolejnych dzieci. Fakt, że w książce wspomniane jest, iż od lat ok 70-tych 90-tych nie ma żadnej polityki uświadamiającej społeczność, że ich nadmierny rozrost ludzkości może być jedną z przyczyn naszej zagłady w przyszłości, ale żadne media, ani rządy o tym nie mówią iż to temat tabu mimo że nie cierpiący zwłoki. Ogólnie wielki plus za podejmowane wątki, ciekawe przedstawienie bohaterów zarówno od strony społecznej, psychologicznej.

Doskonała lektura dla wymagających czytelników. Bogate życie wewnętrzne bohaterów, wynagradza nam wolno sunącą fabułę. Znajdziemy tu wszystkiego po trochu: życie rodzinne, społeczne, polityczne w wydaniu amerykańskim. Czytałam ją dość długo, a mimo tego miałam ochotę wracać, aby zobaczyć jak potoczą się dalsze losy Patty i Waltera. Podsumowując: "Wolność" to jedna z lepszych przeczytanych przeze mnie w tym roku książek. Polecam uwadze📚

Dla mnie prawdziwe arcydzieło

Dla mnie prawdziwe arcydzieło

Wspaniała powieść! Proza Franzena jest niesamowicie wnikliwa, od książki nie można się oderwać!

Powieść z wielowątkową narracją, z bardzo ciekawym pobocznym wątkiem relacji syna do rodziców. Książka jest dla mnie obrazem kondycji amerykańskiego społeczeństwa, podejmującego właściwe wybory, jednak będącego pod opresyjnym wpływem świata, w którym obecnie żyjemy. Polecam

rewelacja

rewelacja

Wciągająca historia rodzinna pokazująca skomplikowane relacje między jej członkami. Mocny akcent ekologiczny i wniknięcie w świat wielkich biznesów, polityki i ich wpływu i dewastacji środowiska.
To co mnie odrzucało to momentami język i dosadne opisy seksu, zwłaszcza że koncentrujące się na męskich doznaniach.

• Literatura amerykańska