Chinlandia

Wektory
Chiny Chińczycy reportaż podróże
popularnonaukowa
Chiny Chińczycy reportaż podróże

Liczyłem na coś naprawdę super, a zderzyłem się ze ścianą. "Najfajniejsze" i najciekawsze w książce to szydera z jaką pokazywana jest Polska w porównaniu do Chin.
A poza tym przepełniona niesmacznymi porównaniami i nietrafnymi żartami, które męczą co pół strony.

Mam mieszane odczucia wobec tej książki. Jeśli chodzi o przekazanie informacji i ciekawostek o Chinach - jest to zrobione dobrze i w sposób przystępny dla przeciętnego czytelnika, który chciałby się czegoś dowiedzieć o tym jakże odmiennym od naszego kraju. Niestety, autorzy wprowadzają mnóstwo niepotrzebnych dygresji i subiektywnych opinii, siląc się przy tym, nie wiem...

Zdecydowanie nie jest to reportaż. "Chinlandia" to bardzo długi felieton. Skrajnie subiektywny i nie do końca wiadomo o czym. Chiny, Chińczycy ich tradycja, specyficzne zwyczaje czy historia okazują się być tylko pretekstami do konserwatywnie zabarwionej mieszaniny socjologiczno-filozoficznych wywodów. Jednym się to spodoba, innych zmęczy i odrzuci. Trochę jakby pójść na...

Mali, zakomkeksieni incele napisali tą szmire.

Jeśli czegoś nie możesz zwalczyć, przyzwyczaj się do tego - tak mówi jedna z chińskich mądrości. Do tego można zaliczyć nepotyzm, czy fasadową demokrację, a właściwie jednopartyjność.
Chiny bardzo szybko się zmieniają/bogacą, ale i zmiana mentalności i przyzwyczajeń chińczyków jest równie szybka; być może za szybka.
Jeszcze niedawno spotkać grubego chińczyka był duży...

Chiny widziane ''polskim'' okiem. Pisząc o Chinach nie sposób nie poruszyć tematów politycznych, ustrojowych czy ogólnie światopoglądowych. Autor zatem subiektywnie ocenia i porównuje co nadaje tej książce autentyczności. Książkę szczególnie polecam wszytkim ''fukuyamistom'', dla których zachodni model demokracji jest zwieńczeniem ideologicznego postepu.

wartość merytoryczna bliska zeru. Więcej w tej książce wynurzeń i opinii autorów na temat współczesnych kobiet, żenujących wstawek i pseudośmiesznych dygresji, niż wartościowych informacji na temat.

Strata czasu.

1. Sporo interesujących faktów o Państwie Środka.
2. Niestety, również sporo o wiele mniej interesujących osobistych wycieczek prywatnych opinii na tematy okołopolityczne itp., nie związane ściśle z przedmiotem książki i nie wnoszących nic do rzeczy.
3. Daje możliwość poćwiczenia umysłu w spoglądaniu na świat, styl życia, rozwiązania i poczucie szczęścia w odmienny sposób....

2039

Na półkach: , , , , ,

Niedawno skończyłem ten tytuł. Dla mnie najpożyteczniejsze były rozdziały dotyczące kultury postępowania w chińskim społeczeństwie. Tzw. Zachowanie twarzy - Mianzi.

A co to jest Mianzi - http://www.naukachinskiego.pl/jak-zachowac-twarz-nie-tylko-w-kontaktach-z-chinczykami/

Jest śmiesznie, uszczypliwie oraz ironicznie. Nie ze wszystkim można się zgodzić, jak to już bywa z filozofami. Mnie się podobała, może i Tobie się spodoba.

• Chiny
  • Audiobook