Helenka z Krakowa

Okładka książki Helenka z Krakowa Hyacinthe Brabant
Okładka książki Helenka z Krakowa
Hyacinthe Brabant Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Klub Interesującej Książki
Helenka de Cracovie
Państwowy Instytut Wydawniczy
1978-01-01
1978-01-01
Barbara Durbajło

2070

Przeczytałam nieostrożnie, nie zasięgnąwszy przed tym opinii mojego szanownego koleżeństwa z LC. Jak z Krakowa to oczekiwałam jakichś krakowskich smaczków. Jak akcja w Genewie, to genewskich. Jak lata trzydzieste ubiegłego wieku, to smaczków z tamtego okresu. Dostałam rozwlekłą, momentami jedynie zabawną opowieść o rodzinie narratora i samej Helence, która podobno miała być niezwykła, a była irytująca. Na dodatek wyprutą (opowieść wyprutą, nie Helenkę, proszę nie oczekiwać horrorowych wrażeń)z jakiegokolwiek tła, a to trudno mi jest książkom darować.

Książeczka przyjemna w odbiorze za sprawą lekkiej narracji, chwilami nawet zabawna. Za to, to co dla Polaka powinno być najbardziej przyjemne czyli postać Polki, głównej bohaterki, była bardzo irytująca. Nic nie uratowało w moim odbiorze tytułowej Helenki, irytująca już za młodu, więc na starość na pewno wredna baba, czytało mi się o niej niezbyt przyjemnie. Książka miała, jak wspomniała, chwile zabawne, a to za sprawą opisów nauki języka, ale były też nudnawe fragmenty, czyli w podsumowaniu można przeczytać jeśli nie ma co, ale tak ogólnie to raczej nic tam odkrywczego ani zbyt interesującego czytelnik nie znajdzie więc może szkoda czasu.

Zapowiadało się pięknie. Francuski profesor zakochuje się w uroczej Polce i na uszach staje, żeby ją zdobyć. Co prawda dziewczyna od początku wydała mi się strasznie irytująca, ale zmagania jej absztyfikanta z nauką języka polskiego wynagradzały mi wszystko.
Potem jednak rytm powieści gdzieś się zagubił, Feliks zaczął opisywać mocno rozwlekle (a to jest sztuką przy 190 stronach) swoje dzieciństwo i młode lata i całość rozlazła się po kościach. Szkoda.

• Może kiedyś 🐡
  • Chcę przeczytać - mam