Chromosom 6

Okładka książki Chromosom 6
Robin Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 3) Seria: Thriller kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 3)
Thriller
Chromosome 6
Rebis
2011-07-26
1997-01-01
Przemysław Bandel
robin cook thriller medyczny chromosom

Sporo wodolejstwa, i za to 5 gwiazdek, bo to jednak spory wyczyn jak na tak naiwną fabułę.

Może się mylę, ale wiedza na poziomie szkoły średniej o genetyce i o tym czym jest DNA, połączona z odrobiną wyobraźni prowadzi do wniosku, że taki "przeszczep" fragmentu chromosomu nie mógł zadziałać w sposób opisany w książce. I w ten sposób z opowieści o dylemetach etycznych eksperymentów genetycznych robi się kiepskie science-fiction. Nie wiadomo też dlaczego Autor i bohaterowie książki ciągle utożsamiają chimerę czyli hybrydę człowieka i małpy z praczłowiekiem. To przecież dwie całkiem różne rzeczy.
Jeśli do tego dodamy kiepską, przewidywalną intrygę z wyjaśnioną znacznie przed połową ksiązki zagadką, żle skonstruowane "płaskie" postacie i niemal grafomańskie dialogi, to zaczynamy żałować czasu poświęconego na tę książkę.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaczyna się zupełnie przyzwoicie , od czegoś co mogłoby być ziszczeniem marzeń transplantologów . Oczywiście jest to madical fiction , która posłużyła autorowi do zawiązania zupełnie realnej intrygi kryminalnej i rzeczywiście przez dwie trzecie książki mamy zupełnie udaną powieść . Niestety zakończenie rozczarowuje , bo napisano je w stylu holywoodzkiego filmu przygodowego klasy "B" , a może nawet "C" . To samo dzieje się z bohaterami , początkowo budzące sympatię i przemyślane postaci stają się papierowe i fikcyjne . Muszę przyznać , że książka wciągnęła mnie , mimo nagromadzenia naukowych terminów i specjalistycznego żargonu , ale wraz z rozwojem akcji stała się nudna i przewidywalna do bólu . Styl też nie zachwyca .
Mam mieszane odczucia po tej lekturze i raczej jej nie polecam , choć ma swoje zalety .

Z pewnej kostnicy znikają zwłoki zastrzelonego, słynnego mafiosy. Śledczy zastanawiają się, jakim cudem mogło stać się coś takiego. I gdzie w ogóle to ciało jest?

Z czasem jednak na stół lekarza sądowego trafiają zwłoki pewnego topielca i po badaniach okazuje się, że jest tym, których szukali. Tylko dlaczego nie ma wątroby?

Jack Stapleton i Lucy Montgomery postanawiają rozwikłać zagadkę. Wtedy, kiedy inni by się poddali - pani doktor nie ustępuje i dalej drąży, szukając rozwiązania. Okazuje się to bardzo niebezpieczne, a poszukiwania prowadzą aż do Gwinei Równikowej.

Jaki związek ma z tym wielki, jednak tajny projekt prowadzony na innym kontynencie? Czy sami biorący w nim udział wiedzą, co tak naprawdę robią? Jak długo można pewne rzeczy kontrolować?

Bardzo dobry thriller, który trzyma w napięciu. Trochę czytania potrzeba, zanim akcja zacznie się dziać na dobre, ale książka wywarła na mnie wrażenie. Mimo, że wprowadzono w nią element naukowy z dziedziny genetyki, nie czułam się w żaden sposób zagubiona. Dla bardziej dociekliwych - na końcu można znaleźć słowniczek, który objaśnia terminy naukowe.

Jeśli chodzi o zakończenie - poczułam pewien niedosyt. I standardowo: im dalej czytałam, tym bardziej żałowałam, że zaraz będzie koniec.

Polecam każdemu, kto lubi książki w takich klimatach. Książka już ma swoje lata, ale udało się trafić na nią przez przypadek i nie żałuję.

Jack Stapleton i Lucy Montgomery postanawiają...

Fajna z częstym zwrotami akcji.

Fajna z częstym zwrotami akcji.

Książka jak dla mnie jest wciągająca, trzymająca w napięciu

Książka jak dla mnie jest wciągająca, trzymająca w napięciu

Wcześniej nie sięgałem po tego typu literaturę, ale jeśli znowu najdzie mnie ochota na thriller medyczny to tylko Robin Cook. Wspaniała fabuła. Bardzo trudno jest się oderwać od czytania. Wspaniała książka.
Polecam

Polecam

Opinia nie jest obiektywna - tzn. nie staram się być obiektywny, ponieważ Cykl o Jack'u i Laurie jest jednym z moich ulubionych cyklów.
Trzyma w napięciu i bardzo przyjmie się czyta.

Trzyma w napięciu i bardzo przyjmie się czyta.

Ponieważ horrory i thrillery, to nie moja bajka, więc zbyt wysoko w tym temacie nie podskoczę. Niemniej jednak, coś tam, kiedyś tam, i ten tego, wicie-rozumicie... ;)
Wieki temu koleżanka poleciła mi thriller Robina Cooka. Stwierdziła, że mam przeczytać i nie zadawać pytań i że na pewno się nie zawiodę. No, dobra. Co mi tam...
Zabrałam się do czytania i... wsiąkłam. Cook znany był mi wtedy, jako autor słynnej "Comy", którą przeczytałam z zainteresowaniem, ale mnie z nóg nie zwaliła. Z "Cromosemem 6" było inaczej.
Akcja toczy się naprzemian w USA i w środkowej Afryce. Oczywiście to, co dzieje się w jednym miejscu, ma powiązania z drugim. Jednak parze przyjaciół, patologom Jackowi i Laurie, pewne rzeczy bardzo się nie podobają. Ponieważ na miejscu nie otrzymują odpowiedzi, postanawiają wyruszyć do Afryki. Na miejscu okazuje się, że zagadek jest o wiele więcej, a ich rozwiązanie będzie szokujące. Co kryje gwinejska dżungla? Jakie korzyści mają z tego najbogatsi tego świata?
Podczas lektury możemy zadać sobie pytanie, jak daleko człowiek może posunąć się w eksperymentowaniu z Naturą. Czy da się określić granicę między naszym człowieczeństwem, a zwierzęcością np. małp? Czy zwierzęta czują, kochają, czy potrafią się zorganizować, planować?
Dla mnie najlepszy thriller Cooka, a przeczytałam je potem prawie wszystkie. Szkoda, że nie został sfilmowany.

Zabrałam się do czytania i... wsiąkłam. Cook...

Moim zdaniem najsłabsza książka Cooka jaką do tej pory przeczytałam. Jakoś wyjątkowo się wlecze, przynajmniej początek. Potem akcja się rozkręca i czytanie staję się przyjemnością, niemniej jednak z utęsknieniem wypatrywałam końca.

Robin Cook Chromosom 6 Zobacz więcej